Pierwszy kontakt matki z noworodkiem

Poród to emocjonujące przeżycie. Jak się do niego przygotować? /fot.Shutterstock
Pozostawienie dziecka z matką tylko przez dwie godziny po porodzie może zdziałać wiele dobrego. Dzięki kontaktowi „skóra do skóry” z matką noworodek ma większą szansę na zdrowe i szczęśliwe życie niż dzieci, które po porodzie zostały od razu zabrane.
/ 15.03.2012 15:50
Poród to emocjonujące przeżycie. Jak się do niego przygotować? /fot.Shutterstock

8 kwietnia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, określające procedury postępowania w opiece nad kobietą i dzieckiem podczas ciąży fizjologicznej, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Jednym z nowych zapisów jest prawo gwarantujące matkom pierwszy nieprzerwany kontakt „skóra do skóry” z dzieckiem zaraz po porodzie. Pierwszy kontakt matki z dzieckiem ma wielkie znaczenie dla powstania silnej więzi emocjonalnej, ale także przynosi wymierne korzyści zdrowotne dla dziecka.

Zagwarantowany kontakt

Ogólnopolskie działania edukacyjne zakrojone na szeroką skalę mają na celu propagowanie standardu opieki okołoporodowej – zarówno wśród personelu medycznego, jak i w społeczeństwie. W dokumencie tym, obok innych ważnych przepisów dotyczących  opieki okołoporodowej, jest prawo gwarantujące kobietom nieprzerwany kontakt zdrowego dziecka z mamą zaraz po narodzinach przez przynajmniej dwie godziny. O częstym kontakcie dziecka z mamą trzeba pamiętać również wtedy, gdy wreszcie noworodek jest w domu.

Przywitanie z dzieckiem

Noworodek zaraz po porodzie, jeszcze przed przecięciem pępowiny, powinien być położony na brzuchu matki i obydwoje – matka i dziecko – powinni mieć czas, aby móc  „przywitać się”. Matki zachowują się w stosunku do noworodka w bardzo otwarty i czuły sposób, o ile tylko mają możliwość pozostania z nim sam na sam. Dopiero po tym czasie lekarze i pielęgniarki powinni przystąpić do swoich rutynowych czynności. W wielu szpitalach nadal wiążą się one niestety z czasowym oddzieleniem dziecka od matki. Tymczasem ocenę w skali Apgar można przeprowadzić nie zdejmując dziecka z brzucha mamy.

Pomiary noworodka należy zrobić po zakończeniu pierwszego kontaktu, a poszerzone badanie kliniczne w ciągu 12 godzin od porodu.

Zobacz: Zdjęcia noworodka

Komfort i odporność

Badania naukowe potwierdzają, że niezakłócony pierwszy kontakt mamy z dzieckiem przynosi wiele korzyści. Maluch szybciej adaptuje się do nowych warunków, skóra dziecka kolonizowana jest przez bezpieczną dla niego florę bakteryjną, która chroni je przed szpitalnymi infekcjami. Przebywanie na brzuchu mamy zapewnia dziecku komfort termiczny, a wczesny kontakt daje większe szanse na długie karmienie piersią. W pierwszych godzinach po porodzie mama i dziecko są pod wpływem unikalnej mieszanki hormonów – oksytocyny, endorfin, prolaktyny i adrenaliny, które sprawiają, że między mamą a dzieckiem rodzi się silna więź, będąca podstawą ich relacji w przyszłości.

Sprawdź: Gdzie rodzić?

Źródło: Informacja prasowa / ab

Redakcja poleca

REKLAMA