POLECAMY

Jak wygląda noworodek tuż po porodzie?

Noworodek to niemowlę, które opuściło mokre środowisko w brzuchu matki i zostało przepchnięte przez dość niewielki otwór pochwowy. Twoje dziecko prawdopodobnie nie będzie wyglądał więc tak, jak sobie wymarzyłaś. Nie martw się jednak: wszystkie opisane w tym artykule cechy mają charakter przejściowy.
Jak wygląda noworodek tuż po porodzie?

3 pierwsze miesiące

W trakcie pierwszych trzech miesięcy życia Twojej córeczki będziesz poznawać jej osobowość, upodobania, nastroje, potrzeby i pragnienia. Może to być dla Ciebie bardzo trudny okres. Jednak jej pierwszy uśmiech, urocze gaworzenie i pełne miłości spojrzenie będą warte każdego poświęcenia.

Zobacz i sprawdź: Siatki centylowe

Ty i Twoja córeczka jesteście w tej chwili nierozłączne. Pierwsze trzy miesiące jej życia to czas umacniania się Waszej miłości i całkowitego oddania się sobie nawzajem.

Zobacz też: Jak wykonać masaż niemowlęcia?

Witamy na świecie, nasza dziewczynko!

  • Substancja o konsystencji mazi (jej fachowa nazwa to vernix caseosa), która pokrywa skórę dziecka i chroni ją przed płynem owodniowym, może wciąż znajdować się na ciele Twojej córki.
  • Jeśli dziecko urodzi się drogą naturalną, jego głowa może wydawać się wydłużona, niemal stożkowata. Jest to skutek przeciśnięcia jej przez kanał rodny. Główka zaokrągli się w ciągu dwóch tygodni.
  • Ramiona Twojej córeczki, a także plecy, czoło i skronie może pokrywać delikatny meszek (jego nazwa to lanugo), który zniknie w ciągu pierwszego tygodnia. Włoski te utrzymują się dłużej u wcześniaków.
  • Bardzo często dziewczynki mają spuchnięte genitalia. Twoje żeńskie hormony mogą spowodować również powiększenie się piersi Twojej córeczki. Ta zmiana będzie się utrzymywać od tygodnia do dziesięciu dni.
  • Opuchnięte oczy są zazwyczaj reakcją na krople, które podaje się noworodkom, żeby zapobiec infekcji.

Mimo tych niezbyt atrakcyjnych cech, Twoje dziecko będzie najpiękniejsze na świecie dla Ciebie i dla Twojego partnera. Po ogromnym wysiłku, jaki włożysz w sprowadzenie nowego człowieka na świat, będziesz wreszcie mogła na własne oczy zobaczyć, jak cudowna jest ta mała istotka.

Zobacz też: Jak kąpać noworodka?

Fragment pochodzi z książki „Córeczka. Instrukcja obsługi dla rodziców” Theresy Foy DiGeronimo (Wydawnictwo Helion, 2009). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)