Pierwsze 3 doby z życia dziecka - to musisz wiedzieć fot. Fotolia

Pierwsze 3 doby życia dziecka - to musisz wiedzieć

Sprawdź, co dzieje się z dzieckiem tuż po narodzinach. To musisz wiedzieć!
Agata Bernaciak / 03.03.2015 09:27
Pierwsze 3 doby z życia dziecka - to musisz wiedzieć fot. Fotolia

Ten czas zwykle spędza się w szpitalu, bo porody w innych warunkach należą do rzadkości. Narodziny dziecka tak absorbują mamę, że pewne zdarzenia umykają jej uwadze. A dzieje się sporo. Przygotowaliśmy dla ciebie streszczenie tych wydarzeń.

Pierwsze 3 doby życia dziecka

Co się dzieje w pierwszej dobie życia dziecka?

 1. Ważny początek. Idealnie, jeśli przynajmniej przez godzinę możesz tulić dziecko w ramionach. Maleństwo czuje się wtedy bezpieczne. Gdy pępowina przestaje tętnić, zostaje odcięta. Ale zanim to nastąpi, na rączkę malucha zakłada się opaskę z nazwiskiem mamy, płcią, datą i godziną porodu, żeby nie pomylić dzieci.
 2. Debiut przy piersi. Mama tuli dziecko, a położna może osuszyć je ręcznikiem, okryć pieluszkami, ocenić wg skali Apgar i pomóc w pierwszym karmieniu. Dobrze, by odbyło się właśnie teraz, kiedy maleństwo ma silny odruch ssania.
 3. Czasem bywa inaczej. Na pierwsze wspólne chwile trzeba trochę poczekać, np. jeśli mama przechodziła trudny poród albo dziecko po narodzinach wymagało interwencji lekarza. Przy cesarskim cięciu lub podczas szycia krocza maluszek jak najbardziej może zostać przy mamie.
 4. Przerwa na pomiary. Na chwilę trzeba rozstać się z dzieckiem. W kąciku noworodka położna mierzy je i waży, przemywa oczy solą fizjologiczną, wpuszcza się do nich azotan srebra – po to, by zapobiec infekcji, do której mogło dojść podczas porodu. Wszystkie noworodki dostają też zastrzyk z witaminą K, która chroni przed krwawieniem wewnętrznym i uszczelnia naczynia krwionośne. Po 2 godzinach mama z dzieckiem zostaje przewieziona na oddział położniczy.
 5. Pod słuchawką stetoskopu. W ciągu pierwszej doby noworodek zostaje jeszcze wnikliwe zbadany przez neonatologa, który sprawdza, jak pracuje jego serce, mierzy tętno, ocenia sposób oddychania, dokładnie ogląda całe ciało dziecka, by potwierdzić, czy urodziło się zdrowe i czy w czasie porodu nie doszło do jakiś zniekształceń. Przychodzi też pora na pierwsze szczepienia. Najpierw maluszek zostaje zaszczepiony przeciw gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Informacje o każdym szczepieniu wpisuje się do książeczki zdrowia.

Dowiedz się więcej o noworodku:


Co się dzieje w drugiej dobie życia dziecka?

 1. Chciałoby się już wracać do domu. Warto jednak jeszcze na ten moment poczekać. W szpitalu i ty, i maleństwo jesteście pod opieką specjalistów. Tu z pomocą położnej i lekarzy zmierzysz się z pierwszym karmieniem, zmianą pieluch, toaletą dziecka. Można dobrze wykorzystać ten czas, pod warunkiem że mama nie boi się pytać.
 2. Ciąg dalszy badań. W drugiej dobie maluszek jest znowu badany przez neonatologa. Badanie jest podobne do przeprowadzanego dzień wcześniej. U małych chłopców lekarz sprawdza obecność jąder w mosznie, pyta mamę, czy maleństwo siusia i robi kupkę, sprawdza też, jak dajesz sobie radę z karmieniem.
 3. Znowu na wadze. W szpitalu dziecko jest codziennie ważone. W ten sposób kontroluje się fizjologiczny, czyli naturalny, spadek masy ciała. Nie powinien w ciągu waszego pobytu w szpitalu przekroczyć 10% masy urodzeniowej, a jego przyczyną jest wydalenie smółki oraz utrata płynów przez skórę i płuca.
 4. W kolorze żółtym. Lekarz szuka też u dziecka śladów żółtaczki, która zwykle staje się w tym czasie widoczna. Jeśli jest silna, maluszek bywa kierowany na fototerapię. Najczęściej trwa ona półtorej doby, czasem do trzech dni.

Dowiedz się więcej o noworodku:

Co się dzieje w trzeciej dobie życia dziecka?

 1. Nareszcie. W trzeciej dobie, a czasem w czwartej, pojawia się nawał pokarmu. Jeśli obawiasz się o sukces swojego karmienia piersią, poproś o spotkanie z konsultantem laktacyjnym. Jeśli nie ma go w szpitalu, postaraj się o kontakt do poradni laktacyjnej.
 2. Badania przesiewowe. Poddaje się im wszystkie noworodki. Badania pozwalają wykryć wady rozwojowe wymagające szybkiego rozpoczęcia leczenia. Z piętki noworodka pobiera się krew, by wykryć hipotyreozę i fenyloketonurię, 2 groźne choroby, których wczesne rozpoznanie daje szansę na wyleczenie. Wyniki tych badań będą znane dopiero wtedy, kiedy wrócisz z dzieckiem do domu. Nie musisz jednak o nich pamiętać. Gdyby coś było nie tak, przychodnia specjalistyczna będzie się z tobą kontaktować. W ramach badań przesiewowych noworodkom sprawdza się też słuch. I wreszcie można pakować torbę i szykować się do domu.

Dowiedz się więcej o noworodku:


na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Mazurek-Wódź