POLECAMY

Kiedy stan zdrowia wyklucza karmienie?

Planując karmienie piersią, musisz wziąć pod uwagę stan zdrowia dziecka oraz to, że są takie okoliczności, które mogą stanowić ku temu przeszkodę. Nawet jeśli Ty sama jesteś okazem zdrowia, może się zdarzyć, że karmienie piersią stanie się niemożliwe ze względu na stan zdrowia Twojego malca.
Kiedy stan zdrowia wyklucza karmienie?

Wskazówka dla mam

W większości przypadków ekipa szpitalna rutynowo przeprowadza badania noworodka na obecność jakichkolwiek zaburzeń, jednak powinnaś mimo wszystko poinformować lekarzy, jeśli w Twojej rodzinie były przypadki wystąpienia galaktozemii, fenyloketonurii lub każdego innego schorzenia o podłożu genetycznym.

W niektórych szpitalach oferowana jest pomoc konsultanta laktacyjnego, który udzieli Ci odpowiednich rad w tym zakresie.

Wyjaśnienia

Galaktozemia — choroba genetyczna (dziedziczona w sposób autosomalnie recesywny) objawiająca się niemożnością przekształcenia galaktozy w glukozę.

Fenyloketonuria, oligofrenia fenylopirogronowa (PKU z ang. Phenylketonuria) — wrodzona, uwarunkowana genetycznie choroba polegająca na gromadzeniu się w organizmie i toksycznym wpływie aminokwasu fenyloalaniny.

Zobacz też: Czy znasz przeciwwskazania do karmienia piersią?

Gruźlica – jesteś chora? Nie karm!

Gruźlica to zagrożenie dla każdego, a w szczególności dla dziecka. Ta choroba zakaźna, znana też pod nazwą TB, zazwyczaj rozpowszechniana jest przez osoby dorosłe na nią chorujące, a dzieci poniżej pięciu lat ponoszą największe ryzyko zakażenia.

Nieleczone matki chore na TB absolutnie nie powinny karmić piersią. Nie jest to z kolei wykluczone w przypadku tych kobiet, które są leczone nowoczesnymi lekami, ponieważ ich stężenie w mleku jest zbyt małe, by stanowić toksyczne zagrożenie dla niemowlęcia.

Zgodnie z tym, co stwierdziła w 2005 roku amerykańska organizacja Centers of Disease Control and Prevention, w skrócie CDC (pl. Centrum Kontroli Chorób i Prewencji), z tego samego powodu ilość leku zawarta w mleku matki nie może być efektywną kuracją dla dziecka chorego na gruźlicę.

Zobacz też: Gruźlica płuc

Fragment pochodzi z książki „Mamie na ratunek. Karmienie piersią” Suzanne Fredregill (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)