Wskazówka dla mam
W większości przypadków ekipa szpitalna rutynowo przeprowadza badania noworodka na obecność jakichkolwiek zaburzeń, jednak powinnaś mimo wszystko poinformować lekarzy, jeśli w Twojej rodzinie były przypadki wystąpienia galaktozemii, fenyloketonurii lub każdego innego schorzenia o podłożu genetycznym.
W niektórych szpitalach oferowana jest pomoc konsultanta laktacyjnego, który udzieli Ci odpowiednich rad w tym zakresie.
Wyjaśnienia
Galaktozemia — choroba genetyczna (dziedziczona w sposób autosomalnie recesywny) objawiająca się niemożnością przekształcenia galaktozy w glukozę.
Fenyloketonuria, oligofrenia fenylopirogronowa (PKU z ang. Phenylketonuria) — wrodzona, uwarunkowana genetycznie choroba polegająca na gromadzeniu się w organizmie i toksycznym wpływie aminokwasu fenyloalaniny.
Zobacz też: Czy znasz przeciwwskazania do karmienia piersią?
Gruźlica – jesteś chora? Nie karm!
Gruźlica to zagrożenie dla każdego, a w szczególności dla dziecka. Ta choroba zakaźna, znana też pod nazwą TB, zazwyczaj rozpowszechniana jest przez osoby dorosłe na nią chorujące, a dzieci poniżej pięciu lat ponoszą największe ryzyko zakażenia.
Nieleczone matki chore na TB absolutnie nie powinny karmić piersią. Nie jest to z kolei wykluczone w przypadku tych kobiet, które są leczone nowoczesnymi lekami, ponieważ ich stężenie w mleku jest zbyt małe, by stanowić toksyczne zagrożenie dla niemowlęcia.
Zgodnie z tym, co stwierdziła w 2005 roku amerykańska organizacja Centers of Disease Control and Prevention, w skrócie CDC (pl. Centrum Kontroli Chorób i Prewencji), z tego samego powodu ilość leku zawarta w mleku matki nie może być efektywną kuracją dla dziecka chorego na gruźlicę.
Zobacz też: Gruźlica płuc
Fragment pochodzi z książki „Mamie na ratunek. Karmienie piersią” Suzanne Fredregill (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.