Dlaczego dziecko powinno zasypiać o stałej porze

Dlaczego dziecko powinno zasypiać o stałej porze
Większość z nas nieraz odczuło na sobie skutki niewyspania – trudności z koncentracją, rozdrażnienie, podwyższona temperatura czy ból głowy. W przypadku dziecka sprawa snu jest o tyle ważna, że wpływa nie tylko na samopoczucie malucha, ale i jego rodziców. Pokażemy więc dlaczego warto nauczyć naszą pociechę zasypiania o stałej porze.
/ 14.12.2009 15:58
Dlaczego dziecko powinno zasypiać o stałej porze

Korzyści wypływające z dobrych nawyków zasypiania

Dla wielu rodziców problemy ze snem ich dziecka mogą okazać się katastrofalne w skutkach. Już sam fakt pojawienia się małego człowieka w domu wywołuje stres, do tego dochodzi ciągły płacz oraz masa nowych obowiązków, jak karmienie, zmienianie pieluch, kołysanie do snu czy spacery.

Wyobraźmy sobie sytuacje, w której dziecko zasypia o różnych porach, wtedy, kiedy akurat ma na to ochotę. Cały dzień zostaje wówczas całkowicie podporządkowany kaprysom maluszka, który przecież nie zdaje sobie sprawy, z faktu, że takie zachowanie prowadzi do totalnego przemęczenia jego rodziców. Dlatego też, drodzy rodzice, powinniście spróbować nauczyć swoje dziecko zasypiać o stałej porze.

Wprowadzenie pewnych zasad do życia malucha jedynie będzie sprzyjało jego dalszemu rozwojowi, a wam pozwoli choć na chwilkę zrelaksować się, wyjść do kina czy na spotkanie ze znajomymi.

Zobacz też: Owijanie dziecka do snu

Wprowadzanie zasad

Każde dziecko jest inne, tak więc nie ma uniwersalnych reguł, które można by zastosować do każdego malucha. Fakt, że pierwsze dziecko było ciche i spokojnie, nie oznacza wcale, że i drugie czy trzecie też takie musi być. Nawet szereg poradników, które obecnie zalewają polskie księgarnie, może okazać się totalnie bezużyteczny, jeżeli rodzice sami nie podejmą próby zdyscyplinowania własnej pociechy.

Nauczenie dziecka zasypiania o wyznaczonych porach jest potrzebne, ale nie wolno wprowadzać tego na siłę. Dziecko powinno czuć, że rodzice je kochają i akceptują, a krzyki i zdenerwowanie będą źle przez nie odbierane. Wszelkie zmiany trzeba wprowadzać powoli, ale skutecznie.

Wpływ snu na życie dziecka

  • Sen ma ogromny wpływ na cały rozwój dziecka, podobnie jak zabawa czy jedzenie. Bez odpowiedniej ilości snu maluch nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować, a i jego postępy będą znacznie wolniejsze niż rówieśników;
  • Pamiętaj, że małe dziecko potrzebuje znacznie więcej snu od dorosłego;
  • Wprowadzenie zasad do życia dziecka pozytywnie wpływa na jego funkcjonowanie w świecie. Mały człowiek wie, czego może się spodziewać, dlatego że istnieją jakieś ustalone reguły;
  • Dziecko powinno się układać do snu, gdy jest senne. Od samego początku warto jest przyzwyczajać swoją pociechę do usypiania we własnym łóżeczku, by wyeliminować ewentualne problemy spania dziecka w łóżku rodziców;
  • W czasie snu uwalnianie są hormony, które odpowiadają za wzrost dziecka;
  • Pamiętaj, że u dzieci pomiędzy 8 a 15 miesiącem życia często pojawiają się problemy z zasypianiem, które są spowodowane, tzw. „lękiem separacyjnym”. Dlatego też w tym okresie rodzic powinien być szczególnie cierpliwy w stosunku do swojego malucha.

Zanim przystąpisz do nauki prawidłowego zasypiania, zastanów się nad własną postawą wobec snu. Twoja postawa będzie odgrywała ważną rolę w całym procesie nauczania.

Zobacz też: Rozwój mowy u dziecka

Redakcja poleca

REKLAMA