Metodę Vojty stosuje się w rehabilitacji i leczeniu zaburzeń centralnej koordynacji nerwowej. Polega na terapeutycznym zastosowaniu odruchowej lokomocji. Jakie są za i przeciw, skutki uboczne i czy ta metoda jest dla każdego?
- Na czym polega metoda Vojty
- Metoda Vojty: dla kogo
- Metoda Vojty: za i przeciw
- Zasady prowadzenia terapią Vojty
Na czym polega Metoda Vojty
Rozwój motoryczny dziecka może być pasmem sukcesów lub wypełniony licznymi kontrolami fizjoterapeutycznymi i rehabilitacją. Vojta to technika rehabilitacyjna stosowana u dzieci mająca na celu poprawę rozwoju ruchowego oraz układu kostno-szkieletowego.
- utrzymanie równowagi,
- wyprostu ciała wbrew sile ciążenia,
- celowych ruchów chwytania i kroczenia.
Fizjoterapeuta drażni mięśnie i zakończenia nerwowe w taki sposób, aby powstały w nim wzorce odruchów możliwie bliskie prawidłowym odruchom na danym etapie rozwoju dziecka. Dla niektórych ten proces wygląda na mało postępowy, ale na etapie niemowlęcym główną zasadą rehabilitacji jest wspieranie rozwoju poprzez głaskanie, uciskanie, szczypanie, a zatem pobudzanie ciała do prawidłowej pracy.
Działanie terapeuty wpływa na wszystkie ruchy, które pojawiają się u człowieka w toku rozwoju chwytania, obrotu, raczkowania, pionizacji i chodu.
Płacz dziecka podczas rehabilitacji jest spodziewany i jest to trudny czas dla malucha, jak i dla rodzica. Sama terapia w przypadku niemowlęcia nie powinna trwać dłużej, niż 30 minut, przy starszych dzieciach można ten czas wydłużyć. Po pewnym czasie dziecko przyzwyczaja się do fizjoterapeuty i samej aktywności.
Metoda Vojty: dla kogo
- asymetria ułożenia ciała,
- mózgowe porażenie dziecięce,
- wodogłowie,
- zaburzenie ośrodkowej koordynacji nerwowej,
- zespół Downa,
- dysplazja stawu biodrowego,
- czynnościowe przykurcze w stawach,
- nabyte uszkodzenia mózgu,
- kręcz szyi.
Metoda Vojty: za i przeciw
Terapii metodą Vojty nie można stosować w przypadkach ostrych stanów chorobowych połączonych z gorączką lub stanem zapalnym, po szczepieniach z użyciem szczepionek zawierających żywe drobnoustroje. U dorosłych przeciwwskazaniem są ciąża czy choroba nowotworowa.
Według wielu metoda Vojty jest kontrowersyjna z uwagi na ból podczas terapii, ale odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja powinna być niemal bezbolesna. Przyczyna płaczu podczas stymulacji jest wypadkową wielu czynników, takich jak: uszkodzenie mózgu, refluks żołądkowo-przełykowy, znaczny niedosłuch, nadwrażliwość.
Dzieci z uszkodzeniami centralnego ośrodka nerwowego mogą bardziej i głębiej odczuwać czynności fizjoterapeuty, niż dzieci zdrowe. Warto wziąć pod uwagę temperament niemowlęcia, podejście rodziców do terapii oraz kompetencje terapeuty, zanim uzna się ją za brutalną lub nieskuteczną.
Skutki uboczne metody Vojty to zaczerwienienie skóry, krzyk czy niepokój malucha. Terapia po 2-3 miesiącach powinna przynieść wymierne efekty.
Zasady prowadzenia terapii metodą Vojty
- Czas jednorazowych ćwiczeń uzależniony jest od wydolności oraz wieku dziecka i wynosi od 8 do 35 minut.
- Właściwa reakcja ze strony centralnego układu nerwowego dziecka może być prawidłowa tylko wtedy, kiedy działania terapeuty oraz rodziców w trakcie ćwiczeń są bezbolesne.
- Płacz i dezaprobata dziecka mają prawo wystąpić, bo ćwiczenia są wykonywane wbrew jego woli, jednak czynności powinny być wykonywane delikatnie i być dostosowane do osobowości malucha.
- Ważne jest zaangażowanie rodziców. Fizjoterapeuta uczy ich sposobu wykonywania ćwiczeń, aby ograniczyć spotkania w gabinecie do minimum. Ważne jest wsparcie rodzica i pewność wykonywanych ruchów.
Czytaj także: Kiedy potrzebna jest rehabilitacja?Jak zdiagnozować dyskopatię kręgosłupaCo to jest choroba Scheuermanna