Jak prawidłowo podnosić i odkładać dziecko?

Dziecko powinno być zawsze podnoszone przez boczek - twierdzi nasza ekspertka Katarzyna Marszałek. Sprawdź, jakie czynności należy wykonać, by prawidłowo podnieść i odłożyć niemowlaka. Aby lepiej zrozumieć poniższe instrukcje, przejrzyj załączone do tekstu zdjęcia. Nasz ekspert pokazuje na nich, jak prawidłowo położyć dziecko.

Jak należy prawidłowo podnosić niemowlaka?

 Niemowlaka zawsze trzeba podnosić przez boczek. Prawy  łokieć nakładamy na pampers, a następnie kładziemy na żebrach dziecka, lewą rękę podkładamy pod pupę dziecka i zawijamy ją na boczek. Następnie lewą dłoń przesuwamy na bark dziecka. Ściągamy bark w stronę kolana, automatycznie unosi się głowa dziecka i podnosimy je, przekładając je sobie na przedramię.

Jak należy prawidłowo odkładać niemowlaka?

Rękę, która trzyma miednicę przekładamy między nogami dziecka na jego żebra, przetaczamy dziecko tak, aby mogło utrzymać główkę w pionie. Następnie przenosimy drugą rękę na bark dziecka znajdujący się najbliżej naszego ciała i powolutku odkładamy maluszka. Pierwszy kontakt z podłożem powinna mieć pupa dziecka. Chodzi o to, aby dziecko wiedziało, co się z nim dzieje; może się ono delikatnie podeprzeć ręką. Następnie kładziemy niemowlę boczkiem, później kładziemy jego główkę i przekręcamy na plecki.

Polecamy: Zwiń mnie w kłębuszek, czyli anatomia niemowlaka

Porady udzieliła Katarzyna Marszałek, magister fizjoterapii (AWF Warszawa), terapeuta NDT-Bobath, Integracji Sensorycznej (I i II stopień), terapeuta Terapii Czaszkowo- Krzyżowej (Upleger Institute I, II,III stopień), KISS Syndrom (I i II stopień), terapeuta Funkcjonalnej Indywidualnej Terapii Wad Postawy i Skolioz, terapeuta PNF (I stopień).

Jeśli chcieliby Państwo otrzymać indywidualny instruktaż pod okiem fizjoterapeuty dostosowany do Waszego maluszka, zapraszamy do Przychodni Rehabilitacyjnej Medikar w Warszawie, ul. Sielecka 22.

Redakcja poleca

REKLAMA