Noworodek nie chce spać - 6 przyczyn trudności ze snem dziecka

Noworodek nie chce spać fot. Adobe Stock
Noworodek nie chce spać najczęściej z powodu głodu, potrzeby bliskości z mamą - dzieci karmione piersią w pierwszym miesiącu życia budzą się co 2 godziny. Inne przyczyny to kolki lub katar.
Edyta Liebert / 19.04.2021 08:13
Noworodek nie chce spać fot. Adobe Stock

Jeden cykl snu noworodka trwa 50 minut i między nimi noworodek wybudza się, domagając się kołysania lub mleka. Niedojrzałość fizjologiczna organizmu dziecka wiąże się z potrzebą bycia blisko mamy - zna jej zapach i czuje się przy niej bezpiecznie - niedostatek bliskości powoduje często, że noworodek nie chce spać. 

Skąd się biorą problemy ze snem noworodka

W ciąży dziecko jest aktywne w trakcie aktywności mamy, a spokojne podczas jej snu. Dzieję się tak w wyniku przenikania melatoniny przez łożysko do krwiobiegu dziecka. Po porodzie dziecko zostaje odcięte od biologicznego zegara mamy. Jego układ hormonalny jest niedojrzały, ale drzemki noworodka nie są zupełnie przypadkowe - są regulowane mechanizmem głodu i sytości.

W pierwszych tygodniach po przyjściu na świat, maluchy wyjątkowo łatwo się wybudzają. Znaczna część snu to faza snu aktywnego (REM), podczas mózg dziecka jest bardzo aktywny, a dziecko jest bardzo wrażliwe na bodźce docierające z zewnątrz, co objawia się np. poprzez:

  • szybkie ruchy gałek ocznych,
  • nieregularny oddech,
  • grymasy mimiczne,
  • stękanie.

Po tej fazie następuje sen głęboki, który pozwala dziecku zregenerować siły. Charakteryzuje się on brakiem ruchów ciała i twarzy, a także miarowym, spokojnym, regularnym oddechem, którego wyczekuje wiele rodziców. Jeśli noworodek nie chce spać, mogą towarzyszyć mu także dolegliwości na tle pokarmowym i nerwowym - wątpliwościami podziel się z pediatrą lub położną środowiskową oraz zerknij na listę podpowiedzi poniżej.

Noworodek nie chce spać - 6 przyczyn trudności ze snem

  • Głód. Noworodek potrzebuje karmienia nawet co 1,5-2 godziny na dobę. W nocy ten czas może wydłużać się do 3-godzinnych przerw, ale po tym czasie maluch często wybudza się z płaczem, domagając mleka. Jest to naturalny, typowy proces, a jeśli dziecko nie wybudza się, a jego przyrost wagowy jest niepokojący, rozważ wybudzanie go na karmienia. 
  • Potrzeba ssania. Dziecko kojarzy ssanie z relaksem, ciepłem i snem. Warto pamiętać o tym, jeśli chcesz aby nie zasypiało jedynie przy piersi lub butelce - zaopatrz się w smoczek.
  • Duża ilość bodźców. Noworodek po 9 miesiącach musi zaadaptować się do nowej rzeczywistości, która obfituje w dźwięki i obrazy - skrzypienie łóżeczka, dźwięk zabawki, światło lampki nocnej. To wszystko może go wybudzić ze snu. Jeśli dziecko jest bardzo pobudliwe, reaguje na zmiany otoczenia, być może jest wysoko wrażliwe, to wszystkie wydarzenia dnia codziennego mogą składać się na przyczynę, dlaczego noworodek nie chce spać.
  • Kolka niemowlęca. Bolesne gazy i wzdęcia, utrudniają dziecku relaks. Noworodek nie chce spać, bo każdy drobny bąbel powietrza w jego jelitach, blokuje efektywną drzemkę.
  • Potrzeba spania razem. Noworodek nie chce spać sam - najlepiej czuje się blisko mamy, a nie w osobnym, sporych rozmiarów łóżeczku. Warto spróbować go owijać w śpiworek lub otulać, by maluch czuł się bezpiecznie.
  • Odruch Moro. Jest to jeden z odruchów, które wygasają dopiero po kilku miesiącach od narodzin. Ma za zadanie przywołanie rodzica, przetrwanie, kiedy coś zaskoczy malucha - może to być nagłe światło, dźwięk klamki, dźwięk karetki za oknem. Jest w stanie wybudzić dziecko z drzemki czy snu nocnego.

Czytaj także: Ile snu potrzebuje noworodekJak uśpić niemowlakaJak obudzić noworodka

Redakcja poleca

REKLAMA