Niska masa urodzeniowa - przyczyny

Niska masa urodzeniowa fot. Fotolia
Zbyt mała waga noworodka nie bierze się z niczego...
Milena Oszczepalińska / 17.09.2015 07:00
Niska masa urodzeniowa fot. Fotolia

Nie tylko wcześniaki rodzą się z niską masą urodzeniową. Bywa, że nawet gdy ciąża jest donoszona i dziecko rodzi się w terminie, waży zbyt mało. Owszem, nie każdy noworodek musi mieć podobną masę ciała, jedne są lżejsze, inne nieco cięższe.

Z problemem niskiej masy urodzeniowej mamy problem wówczas, gdy dziecko tuż po porodzie waży mniej niż 2500 gramów. Takich dzieci rocznie rodzi się w Polsce od 5 do 7%. Jakie mogą być tego przyczyny?

Skąd bierze się niska masa urodzeniowa noworodka?

Przedstawiamy najczęstsze powody. Każda przyszła mama, jeśli chce, by jej dziecko ważyło w normie po urodzeniu, powinna pamiętać, że wiele czynników wpływających na niską wagę dziecka zależy właśnie od niej. Oto one:

1. Ciąża jest mnoga

Jeśli w brzuchu mamy jest więcej niż jedno dziecko, muszą dzielić się one miejscem i pokarmem. Z tego względu bliźniaki lub trojaczki zawsze rodzą się mniejsze niż pojedynczy bobas.

2. Ciężarna pali papierosy, pije alkohol lub zażywa inne używki

Przez to ogranicza dopływ tlenu do organizmu malucha i powoduje uszkodzenia w jego organizmie, które mogą też wpływać na niską masę ciała.

3. U ciężarnej występują problemy zdrowotne

Przyczyną niskiej wagi noworodka mogą być np. mięśniaki macicy lub niewydolność szyjki macicy. Poza tym takie choroby ciężarnej, jak cukrzyca, zbyt wysokie ciśnienie krwi, kłopoty z sercem lub nerkami również skutkują zbyt małą wagą urodzeniową dziecka.

4. Przyszła mama ma dużo stresu

Duży stres często skutkuje zmniejszeniem wagi u przyszłej mamy, a co za tym idzie - także noworodka.

5. Noworodek ma wady wrodzone

Choroby, które powodują niską wagę, to np. wady w budowie serca dziecka lub cewy nerwowej.

6. Pojawiają się kłopoty z łożyskiem

Dziecko może ważyć zbyt mało, gdy łożysko jest niewydolne, odkleja się lub występuje tzw. łożysko przodujące.

7. Przyszła mama nie dba o dietę

W diecie ciężarnej nie może zabraknąć niezbędnych składników, takich jak witaminy, kwas foliowy, nabiał, białko. Ich brak może powodować niską masę urodzeniową lub nawet przedwczesny poród.

8. Płód jest zainfekowany

Przyszła mama powinna strzec się różnych infekcji. Szczególnie niebezpieczne dla dziecka są: różyczka, ospa, toksoplazmoza, a nawet opryszczka.

Sprawdź też:

Redakcja poleca

REKLAMA