Młodsze rodzeństwo – co zrobić, gdy dziecko nie chce go zaakceptować

rodzeństwo fot. Fotolia
Twoje dziecko mówi, że nienawidzi młodszego rodzeństwa, które niedawno pojawiło się na świecie? Światowej sławy ekspertka od dzieci podpowiada, co zrobić!
Katarzyna Krajewska / 13.11.2016 19:57
rodzeństwo fot. Fotolia

Twoje starsze dziecko nie akceptuje młodszego rodzeństwa, które dopiero co pojawiło się na świecie? Jest złośliwe, niegrzeczne i mówi, że nie lubi siostry albo brata? Możesz szybko i skutecznie zmienić jego nastawienie! Tylko najpierw powinnaś zmienić swoje zachowanie. Zdziwiona?

Sprawdź, jak przygotować jedynaka na rodzeństwo!

Okazuje się, że negatywne reakcje malucha na rodzeństwo, które pojawiło się na świecie, to nie jest jego wina, tylko rodziców. Chodzi dokładnie o ich podejście do starszego dziecka podczas karmienia, przewijania albo innych czynnościach wykonywanych przy niemowlęciu. 

Co zrobić, żeby dziecko zaakceptowało młodsze rodzeństwo?

To nie chodzi o to, żeby coś dziecku tłumaczyć albo je do czegoś przekonywać. Należy sprawdzić, czy jego potrzeba bycia kochanym i zauważanym jest spełniona. Trzeba wiedzieć, że dziecko musi przeżyć okres żałoby po byciu jedynakiem. W tym okresie bardzo naturalną reakcją jest gniew i złość i trzeba ten gniew i złość zaakceptować. Wtedy mówimy: Rozumiem, że jesteś zły. Masz do tego prawo. Później przychodzi czas smutku, który również powinniśmy zaakceptować. Jeżeli ten okres żałoby przejdzie tak, jak powinien, czyli pozwolimy dziecku przeżyć gniew, złość i smutek, to ono później w naturalny sposób zaakceptuje młodsze rodzeństwo. Trzeba też pamiętać, że gdy pojawia się młodszy brat lub siostra, starsze dziecko powinno nadal czuć się ważne i kochane – tłumaczy Isabelle Filliozat, słynna francuska terapeutka, której najnowszy poradnik "Nie ma rodziców doskonałych" pojawił się w Polsce.

Wielu rodzicom, którzy na przykład karmią niemowlę, zdarza powiedzieć przychodzącemu z jakąś sprawą starszemu dziecku: Poczekaj, nie widzisz, że teraz karmię? Twoja siostra płacze. Nie mam teraz czasu. Przyjdź później. I kieruje wzrok na maluszka.

To wystarczy, żeby starsze dziecko poczuło się odtrącone, gorsze, niekochane. W takiej sytuacji najlepiej byłoby drugą ręką objąć starsze dziecko, pocałować je w czoło i zapewnić o tym, że się je kocha. 

Dziecko zapewnione o miłości i zainteresowaniu rodzica, na pewno nie pomyśli, że wszystko, co złe dzieje się przez młodsze rodzeństwo. Zapewnione o miłości mamy i taty, nie poczuje smutku ani złości.

3 rady na zazdrość o rodzeństwo

Redakcja poleca

REKLAMA