POLECAMY

Jak przygotować jedynaka na rodzeństwo?

Podpowiadamy, jak przyzwyczaić malucha do roli starszego rodzeństwa.
Jak przygotować jedynaka na rodzeństwo? fot. Fotolia

Nie ma co ukrywać, waszą rodzinę czeka nie mała rewolucja. Do tej pory byliście w trójkę, a wasze dziecko czuło się bezpieczne i kochane, bo cała wasza miłość rodzicielska kierowana była wyłącznie do niego. Aby nie spowodować buntu u malucha, który może poczuć, że jego pozycja zostanie zagrożona w związku z pojawieniem się rodzeństwa, warto odpowiednio go przygotować. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak przygotować jedynaka na rodzeństwo?

1. Przede wszystkim nie przestawaj troszczyć się o starsze dziecko

Musisz dać mu poczucie, że nadal będzie tak samo kochane, jak dotąd i nie zostanie odsunięte na rzecz noworodka. W przeciwnym razie bardzo trudno będzie mu cieszyć się z rodzeństwa. Raczej mów dziecku o zaletach, jakie to przyniesie, np. możliwość wspólnej zabawy, a nie o odpowiedzialności, z jaką wiąże się bycie starszym. Przecież kolejne dziecko to przede wszystkim obowiązek dla rodziców, a nie dla starszego brata czy siostry.

2. Wyjaśniaj, jakie zmiany was czekają

Możesz wykorzystać tu np. zdjęcia z pierwszej ciąży i z pierwszych miesięcy życia dziecka, by pokazać mu, jak dużo wówczas się zmieniło w twoim życiu i że tym razem dla was wszystkich znów będzie to spora zmiana. Pozwól dziecku cieszyć się zdjęciami, na których widać, jak je przytulasz, kołyszesz, jak bardzo się o nie troszczysz, by później nie czuło się zazdrosne, gdy będzie widziało,  że to samo robisz z młodszym rodzeństwem.

3. Pozwól dziecku uporać się z emocjami, jakie wiążą się z obawą przed młodszym rodzeństwem

Dziecko, podobnie jak każdy człowiek, musi mieć wolność w wyrażaniu i opanowywaniu własnych emocji. Daj mu czas na oswojenie się z wieścią o rodzeństwie. Nie wymuszaj na nim pełnej aprobaty od samego początku. Zobaczysz, że jeśli tylko będziesz tłumaczyła mu wszystko, odpowiadała na pytania, rozwiewała wątpliwości, a do tego ciągle dawała poczucie bezpieczeństwa, akceptacji i miłości, dziecko w końcu również zacznie się bardzo cieszyć, że już nie będzie dłużej samo, ale że będzie miało kogoś tak bliskiego, jak młodsze rodzeństwo.

Dowiedz się więcej o wychowaniu:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)