Męczące karmienie naturalne?

Moja córeczka ma 7 dni. Za niedługo szykuję się do powrotu do pracy i chcę wprowadzić karmienie mieszane, żeby szybciutko ją przyzwyczaić do karmienia butelką.
/ 26.10.2011 13:11

Męczące karmienie naturalne?

Moja córeczka ma 7 dni. Za niedługo szykuję się do powrotu do pracy i chcę wprowadzić karmienie mieszane, żeby szybciutko ją przyzwyczaić do karmienia butelką. Po drugie malutka ciągle chce pić, ssie co 1-2 godzinę. Zdarza jej się nawet co pół godziny. Strasznie to męczące. Jak zrobiłam jej mleko modyfikowane to zaledwie wypiła 30 ml? Czy to normalne, że mała chce ciągle ssać? Proszę podać mi schemat żywienia mieszanego dla mojego maleństwa. Proszę o poradę. Jeszcze jedno czy mogę podawać córci herbatkę? Jeśli tak to jaką? W jakich porcjach i ile razy dziennie? Zadaję takie pytania, ponieważ nie chcę zaszkodzić mojej kruszynce. Dodam iż mała urodziła się zdrowa z prawidłową wagą urodzeniową.

Anna

Noworodek ssąc pierś pije a także je. Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka i nie ma tutaj żadnych wątpliwości. Dziecko karmione piersią powinno się karmić „na żądanie” dlatego czasami może to być co pół godziny nawet. Odruch ssania najsilniejszy jest przez pierwsze trzy miesiące życia stąd ciągła potrzeba ssania piersi. Czy to jest męczące? Wydaje mi się, że wszystko zależy od nastawienia mamy i jej stosunku do karmienia. Szybko pani wraca do pracy…Proszę pomyśleć o tym, że karmienie piersią to najlepsza z możliwych opcji dla dziecka. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią do ukończenia 6 miesiąca. Jeśli będzie pani karmiła córeczkę tylko piersią nie ma potrzeby dopajania herbatką. Natomiast przy karmieniu mieszanym lub sztucznym należy dziecku podawać herbatkę np. z kopru włoskiego z Hippa (od 1 tygodnia życia), woda przegotowana osłodzona glukozą (nie cukrem!). Jeśli nie chce pani zaszkodzić kruszynce to proszę wybrać karmienie piersią- to najlepsze rozwiązanie – nie musi pani wyparzać butelek, przygotowywać mieszanki np. w środku nocy, wydawać pieniążków na kupno mleka modyfikowanego itd., itd. same zalety karmienia naturalnego. Karmienie mieszane stosuje się wówczas gdy maluch nie przybiera na wadze i pediatra może zlecić dokarmianie mlekiem początkowym czyli karmienie mieszane. W innym przypadku nie ma potrzeby karmienia mieszanego a zaleca się karmienie piersią. Niemowlę karmione sztucznie zjada:
Noworodek:
Pierwsze dni- 30-60 ml mleka modyfikowanego,
Koniec pierwszego tygodnia- 60-70ml mleka modyfikowanego,
Drugi tydzień -70-80ml,
Trzeci tydzień-80-90ml,
Koniec pierwszego miesiąca-90-110ml
1 miesiąc około 5-6 posiłków dziennie plus 1 w nocy.
Niemowlę:
2 miesiąc 6 posiłków po 110-130ml mleka początkowego,
3 miesiąc 6 posiłków po 130 ml mleka początkowego
4 miesiąc 6 posiłków po 150 ml mleka początkowego,
5 miesiąc 5 posiłków po 180 ml- 4 razy mleko początkowe,
                                                    1 raz zupa –przecier jarzynowy
                                                     Starte jabłko lub sok 50-100g

Ilość mleka jest średnią ilością jaką zjada dziecko w danym wieku. Może się różnić w zależności od potrzeb dziecka. Przy karmieniu modyfikowanym mlekiem należy pamiętać o przerwach między karmieniami, nie można wówczas karmić „na żądanie”- jeśli przerwy między karmieniami będą zbyt krótkie dziecko nie jest w stanie strawić sztucznej mieszanki. Mieszankę należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta- nie należy odmierzać mleka „na oko”. Jeszcze raz zachęcam do karmienia piersią aż do powrotu do pracy.

Zobacz:

Karmienie piersią-trudna sztuka,

Fakty i mity na temat naturalnego karmienia

Karmienie mieszane

Karmić piersią i pracować

Pozdrawiam serdecznie