Mama i dziecko w pierwszych dniach

Długo oczekiwany Maluszek już jest z Tobą. Głowa pełna myśli. Starasz się przypomnieć sobie wszystkie dobre rady, informacje ze szkoły rodzenia i... czujesz się zupełnie bezradna.
/ 28.02.2007 10:40
Długo oczekiwany Maluszek już jest z Tobą. Głowa pełna myśli. Starasz się przypomnieć sobie wszystkie dobre rady, informacje ze szkoły rodzenia i... czujesz się zupełnie bezradna.

Trudno odgadnąć potrzeby maleńkiej istotki, która wypełnia Ci cały czas. Niepewnie razem wkraczacie w kolejne dni Waszego wspólnego życia. I... jest coraz lepiej. Powoli zaczynacie się rozumieć, wiesz, co oznaczają gesty i płacz Twojego dziecka.

Mamo, chcę jeść!
Przygotuj się na przyjście malca. Te słowa wielokrotnie powtarzają ciężarnym mamy, babcie i koleżanki mające dzieci. Jest dużo dobrych rad, wiele przygotowań, takich jak wyprawka, łóżeczko, przewijak, wózek, ale także należy wziąć pod uwagę aspekt kulinarny. Przed planowanym terminem porodu ugotuj i włóż do zamrażarki lekkostrawne posiłki, które potem z łatwością odgrzejesz i które dadzą Ci niezbędną energię potrzebną w pierwszych dniach po porodzie.

Przygotowane wcześniej obiady pozwolą Ci odpocząć, kiedy maluch śpi. To bardzo ważne, aby w pierwszych dniach wykorzystać wolne chwile na odpoczynek. Jest ci teraz bardzo potrzebny. Posiłki, które przygotujesz dla siebie powinny być lekkostrawne i nie powinny zawierać składników uczulających. Pamiętaj, że żołądek niemowlęcia jest bardzo wrażliwy i delikatny, a wszystko to co Ty jesz, jeśli karmisz piersią, trafia również do Twojego maluszka.

Do karmienia piersią również warto się przygotować. Dobra położna czy doradca laktacyjny pokażą jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. Jest to bardzo ważne, ponieważ często problemem związanym z początkowym okresem karmienia jest bolesność i pękanie brodawek sutkowych. Może zdarzyć się, że w pierwszych dniach nieprzystosowane do karmienia sutki będą pękać, piersi będą obolałe i pokryte strupkami. Poranione brodawki potrzebują dostępu powietrza, które przyspiesza gojenie. Ból uśmierzy także twój pokarm, który uelastyczni i nawilży skórę. Warto też zastosować, najlepiej po karmieniu, łagodzącą maść Alantan Plus. Zawarta w maści alantoina złagodzi obolałe brodawki, działa bowiem przeciwzapalnie, ściągająco, natomiast D-panthenol przywróci poranionej skórze jędrność i elastyczność.

Mamo, mam brudną pieluszkę!
To chyba najczęstszy komunikat, jaki wysyłają maluchy swoim mamom. Niemowlęta często się wypróżniają, dlatego ich pupa powinna być poddana szczególnej ochronie. Smaruj pupę przy każdej zmianie pieluszki łagodnym dla skóry dziecka preparatem. Funkcję ochronną doskonale spełni krem Alantan Plus, który zabezpieczy skórę niemowlęcia przed odparzeniami i pieluszkowym zapaleniem skóry. Jest to dość częsta przypadłość powstająca na skutek niekorzystnego, wilgotnego środowiska pod pieluszką lub nadwrażliwości na pieluszki jednorazowe. Aby szybko poradzić sobie z problemem warto dbać o to, żeby pupa dziecka była sucha i czysta. Staraj się także jak najczęściej wietrzyć skórę malucha. Często zmieniaj pieluszki, a podrażnienia smaruj maścią Alantan Plus, która doskonale sprawdza się w leczeniu odparzeń. Preparat tworzy nieprzepuszczalną barierę na powierzchni skóry, działa antyseptycznie zabezpieczając skórę przed działaniem enzymów kałowych, amoniaku i wilgoci.

Mamo, jest mi gorąco!
Ten komunikat jest chyba najtrudniejszy do odszyfrowania przez świeżo upieczone mamy. Pamiętając ze szkoły rodzenia słowa położnej, że maluchowi powinno zakładać się o jedną warstwę ubrania więcej niż sobie, szczelnie opatulamy dzieciątka. Często zdarza się jednak, że z miłości przesadzimy z ilością warstw i grubością ubranek. Jeśli na skórze dziecka, na szyi lub pod paszkami, pojawią się potówki, drobne czerwone lub różowe krostki, oznacza to najczęściej, że maluchowi było za gorąco.

Aby zapobiec powstaniu potówek należy nie przegrzewać malucha oraz często wietrzyć jego skórkę, pozwolić na przykład na baraszkowanie na golaska w ciepłym pomieszczeniu tuż przed kąpielą. Potówki znikają same. W przypadku ich wystąpienia zastosuj zasypkę „Altek”. Skórę dziecka posyp delikatną zasypką, rozprowadź na szyi, pod paszkami, w pachwinach i fałdach skórnych. Pamiętaj jednak, aby nie stosować jej razem z mleczkiem czy oliwką. Poczekaj zanim wcześniej użyty kosmetyk, dokładnie się wchłonie. Zasypka spełnia bardzo ważną rolę w ochronie skóry dziecka, ponieważ zapobiega podrażnieniom, ogranicza potliwość oraz zmniejsza otarcia skóry we wrażliwych miejscach, do których dostęp powietrza jest najtrudniejszy.


Zakłady Farmaceutyczne
"UNIA" Spółdzielnia Pracy

Redakcja poleca

REKLAMA