POLECAMY

Kiedy niemowlę uczy się oddychać ustami?

Czy noworodek potrafi oddychać przez usta? Kiedy niemowlę po raz pierwszy oddycha ustami? Czy dziecko można nauczyć oddychać inaczej niż przez nos?

niemowlę uczy sie oddychac ustami

Fot. Fotolia

Niemowlę – pierwszy oddech ustami

Wyobraźmy sobie, że z jakiegoś powodu nie możemy oddychać przez usta. Wciąż zostaje nam nos, ale przestrzeń, przez którą wdychamy i wydychamy powietrze, jest nieco mniejsza niż powinna – ma jedynie 2-3 milimetry w każdej dziurce.

W takiej sytuacji oddychanie może wydawać się mocno utrudnione, chociaż wciąż możliwe. A teraz zastanówmy się, jak wycieńczająca byłaby ta naturalna czynność, gdyby pojawił się katar. O tak! Katar potrafi negatywnie wpłynąć na humor nawet rosłego mężczyzny. Do czego zmierzamy? To wyobrażenie miało za zadanie pokazać, jak oddycha niemowlę. Ponieważ nie pamiętamy tego okresu, możemy też nie wiedzieć, że oddychaliśmy wtedy prawie wyłącznie przez nos.

"Nabierania i wypuszczania powietrza ustami musieliśmy się nauczyć. Dlatego nawet najmniejsze zatkanie nosa powodowało duże utrudnienia w oddychaniu.

Nos to nie tylko narząd, dzięki któremu dostarczamy do organizmu odpowiednią ilość tlenu, ale też specyficzny filtr oczyszczający wdychane powietrze, a także regulujący jego temperaturę i wilgotność. Co więcej, odpowiada również za odczuwanie zapachu.

Początkowo dziecko poznaje swoją mamę używając właśnie zmysłu węchu" – mówi pediatra dr n. med. Irena Wojciechowska.

Zobacz także: Płacz dziecka pozwala mu zwalczyć katar

Kiedy dziecko uczy się oddychania ustami?

Często podczas przeziębienia i objawów związanych z zatkanym nosem dziecko przechodzi przyspieszony kurs nauki oddychania ustami. Gdy zaczyna płakać, niejako przypadkiem łapie wdech ustami.

Jak podkreśla psycholog i mama półrocznego maluszka, Maria Rotkiel: "Chociaż zdobycie tej umiejętności jest konieczne dla normalnego funkcjonowania, warto zadbać, by nie przebiegało ono w stresie i złym samopoczuciu. Dlatego jest tak ważne, by nosek malucha był regularnie oczyszczany.

Nie bójmy się korzystać z dodatkowych pomocy, jeżeli wiemy, że są one bezpieczne dla małego noska, a mogą go skutecznie oczyścić i przywrócić możliwość swobodnego oddychania. Komfort, związany ze swobodnym oddychaniem, daje maluchom poczucie bezpieczeństwa, które jest warunkiem koniecznym prawidłowego rozwoju psychofizycznego. Dlatego zadbanie o spokój i wygodę naszego maluszka daje gwarancję troskliwej i pełnej miłości opieki".

Jednym ze sposobów jest stosowanie naturalnych preparatów, takich jako roztwór wody morskiej. Z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Marimer wynika, że aż 56% matek stosuje tego typu produkty właśnie w przypadku kataru.

W większości przypadków katar jest objawem zakażenia wirusowego, czyli z zasady nie leczy się go antybiotykami. Natomiast stosowanie odpowiedniego roztworu wody morskiej to metoda bezpieczna, która pomaga obkurczyć błonę śluzową nosa, zmniejszyć obrzęk błony śluzowej i oczyścić nos z zalegającej wydzieliny. Może być stosowana wspomagająco także w przypadku zapalenia zatok i innych infekcji bakteryjnych.

Źródło: Materiały prasowe Marimer

Zobacz także: Jak nauczyć niemowlę spać?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/3 tygodnie temu
no to w końcu kiedy?
/rok temu
I wciaz nie wiem kiedy dziecko zaczyna oddychac ustami!!!!
/rok temu
artykuł całkowicie nie na temat, dalej nie wiem kiedy dziecko zaczyna oddychać ustami. Za to dowiedziałem się co to nos, do czego służy i co jest przyczyną kataru. ręce opadają
POKAŻ KOMENTARZE (1)