Karmienie dziecka i odbijanie pokarmu - jakie pozycje są najwygodniejsze?

Jaką przyjąć pozycję podczas karmienia dziecka, aby wspomóc jego odruch ssania? Czy kładzenie dziecka na ramieniu, aby odbiło mu się przy jedzeniu jest dobrym rozwiązaniem? Jaka pozycja jest najbezpieczniejsza dla niemowlaka? Porady udziela fizjoterapeutka Katarzyna Marszałek.

Jak trzymać dziecko podczas karmienia?

Aby zapewnić dziecku jak największy komfort i wspomóc jego wysiłki przy karmieniu, należy zapewnić mu pozycję, w której będzie mogło efektywnie pomagać sobie przy ssaniu mięśniami brzucha. Aby było to możliwe, miednica dziecka powinna być delikatnie zwinięta, a nogi w stawach biodrowych powinny być zgięte do kąta prostego. Obie rączki powinny być blisko brzuszka.

Odbijanie – jaka pozycja będzie najwygodniejsza?

Od razu po karmieniu możemy maluszka przełożyć przez nasze kolano do pozycji odbijania. Dzięki podporowi na łokciach dziecko nie odgina się do tyłu, co często się dzieje w pozycji na ramieniu rodzica.

Polecamy: Jak prawidłowo kąpać dziecko?

Porady udzieliła Katarzyna Marszałek, magister fizjoterapii (AWF Warszawa), terapeuta NDT-Bobath, Integracji Sensorycznej (I i II stopień), terapeuta Terapii Czaszkowo- Krzyżowej (Upleger Institute I, II,III stopień), KISS Syndrom (I i II stopień), terapeuta Funkcjonalnej Indywidualnej Terapii Wad Postawy i Skolioz, terapeuta PNF (I stopień).

Jeśli chcieliby Państwo otrzymać indywidualny instruktaż pod okiem fizjoterapeuty dostosowany do Waszego maluszka, zapraszamy do Przychodni Rehabilitacyjnej Medikar w Warszawie, ul. Sielecka 22.