Nasze ruchy powinny być wolne, spokojne ponieważ wpływa to na poczucie bezpieczeństwa dziecka i jego reakcje na ruch. Nasze niepewne ręce, szybkie zmiany pozycji dziecka bez uprzedzenia go o tym, mogą wywoływać odruch Moro.
Odruch ten oprócz widocznej reakcji ciała powoduje również wyrzut adrenaliny, jeśli dziecko będzie często się bało może mieć problem z zasypianiem i wyciszeniem. Nasze gesty maja bardzo duży wpływ na rozwój nie tylko ruchowy, ale również na poczucie bezpieczeństwa i komfort emocjonalny naszego maluszka.
Jak trzymać niemowlaka w kąpieli?
Stabilny chwyt dziecka w wanience sprawi, że dziecko poczuje się bezpiecznie i komfortowo, a kąpiel stanie się przyjemnym czasem zarówno dla dziecka, jak i rodziców.
Dziecko wkładamy do wody bardzo powoli zaczynając od pupy. Możemy wkładać dziecko do wanienki w pozycji fasolki, następnie tylko zabrać dolną rękę, która będzie nam potrzebna do mycia dziecka.
Główka dziecka (potylica, nie kark) znajduje się w zagięciu naszego łokcia, tak aby nie była za bardzo odgięta do tyłu ani przygięta do klatki piersiowej. Natomiast dłonią stabilnie trzymamy dziecko za bark.
Jeśli dziecko polubi kąpiel, możemy spokojnie przełożyć je następnie do pozycji na brzuchu.
Polecamy: Jak prawidłowo podnosić i odkładać dziecko?
Porady udzieliła Katarzyna Marszałek, magister fizjoterapii (AWF Warszawa), terapeuta NDT-Bobath, Integracji Sensorycznej (I i II stopień), terapeuta Terapii Czaszkowo- Krzyżowej (Upleger Institute I, II,III stopień), KISS Syndrom (I i II stopień), terapeuta Funkcjonalnej Indywidualnej Terapii Wad Postawy i Skolioz, terapeuta PNF (I stopień).
Jeśli chcieliby Państwo otrzymać indywidualny instruktaż pod okiem fizjoterapeuty dostosowany do Waszego maluszka, zapraszamy do Przychodni Rehabilitacyjnej Medikar w Warszawie, ul. Sielecka 22.