Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 10

Dziecko
Przed wami kolejny, dziesiąty miesiąc rozwoju dziecka, w związku z tym powinnaś zapoznać się z kalendarzem rozwoju! Czeka cię wiele niespodzianek – bądź czujna, w dziesiątym miesiącu życia dziecka może paść pierwsze słowo!
Dziecko

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 10

Rozwój fizyczny dziecka

Twój maluszek jest cięższy o zaledwie ok. 200 g i wyższy o półtora cm. Wzrost nie jest już tak widoczny, jak kilka miesięcy temu. Szkrab jest coraz silniejszy i raczkuje coraz szybciej. Niebawem rozpocznie swoje pierwsze lekcje chodzenia. Maluch lubi stać, próbuje chodzić trzymając się mebli, lecz często się przewraca, dlatego trzeba na niego uważać.

Polecamy: Sposoby na obudzenie małego śpiocha

Dziecko siedzi już zupełnie samodzielnie – jest w stanie nawet samo podnieść się do siadu z pozycji leżącej. Samodzielne siedzenie na krześle również nie powinno sprawiać problemów maluchowi. Siedząc dziecko potrafi pochylić się do przodu, by sięgnąć po zabawkę albo obrócić się, by zlokalizować źródło dochodzącego dźwięku.

Sygnalizuje swoje potrzeby – pokazuje rzeczy, które chce dostać, znajduje samo zabawki, trzyma nawet po dwie rzeczy w rączkach. Z dnia na dzień jest coraz bardziej sprawniejszy.

Do tej pory niezwykłą trudnością było dla malucha zwolnienie uchwytu. W dziesiątym miesiącu życia dziecko powinno już umieć rozstać się z trzymaną zabawką rzucając, kładąc lub wypuszczając ją z ręki.

Rozwój psychiczny dziecka

Dziecko coraz lepiej potrafi okazać czego w danej chwili chce. Wyraźnie pokaże, kiedy chce jeść, a kiedy potrzebuje pomocy przy nowej zabawce.

Zmienia się także rodzaj zabawy. Dziecko chce bawić się z kimś, lubi naśladować ruchy dorosłych, potrzebuje coraz więcej towarzystwa. Oczywiście muszą to być znajome osoby, gdyż na obcych dalej reaguje lękiem. Jeśli twoje dziecko jest jednak otwarte i obcych traktuje podobnie do osób dobrze znanych - nie martw się! Przecież wiele zależy od charakteru malucha, a ten zaczyna już powoli być widoczny.

Charakter dziecka możesz ocenić nie tylko po jego kontaktach z obcymi ludźmi, także po tym jak bawi się zabawkami, jak bardzo jest do ciebie przywiązane oraz jak wiele mówi. Nie martw się młoda Mamo - wyczujesz to!

Zwróć uwagę, jak dzielnie malec stara się podawać ci różne przedmioty, zainteresować cię zabawą! Doceń to!

Nie zdziw się, jeśli malec straci zainteresowanie twoim mlekiem. Dziecko jest zafascynowane innymi potrawami, uwielbia być karmione – wciąż jest to dla niego dobra zabawa. Nie oznacza to jednak, że możesz zostawić dziecko same – w dziesiątym miesiącu maluch nadal jest do ciebie ogromnie przywiązany, a każde twoje odejście od niego wywołuje czarną rozpacz.

Polecamy: Zabawki czarno - białe - galeria

Dziecko bardzo liczy na twoja obecność, dlatego zanim ułożysz go spać lub odejdziesz od niego, okaż mu dużo cierpliwości i miłości. Pokaż, że jest bezpieczny, a ty niebawem do niego wrócisz. Często właśnie w takich sytuacjach malec przypomina sobie o ssaniu piersi. Daje mu to poczucie bezpieczeństwa.

Dziecko rozumie także coraz więcej – jego działania mają określony cel. Zastanawia się, jak dostać to, czego pragnie, jak pokazać, że chciałoby coś innego. Obserwuj bacznie malucha, a z pewnością będziesz rozumiała coraz więcej z jego mowy.

Aby rozwijać jego mowę czytajcie razem książeczki. Pokazuj mu obrazki i nazywaj znajdujące się na nich przedmioty.

Najlepszym sposobem, aby zobaczyć, że dziecko cię rozumie jest poprosić je o pokazanie wymawianego wcześniej przedmiotu. Zobaczysz, że malec rozumie bardzo dużo! A im więcej będziesz do niego mówić i im chętniej będziesz z nim pracować tym lepsze osiągniecie efekty!

Niektóre dzieci w wieku dziesięciu miesięcy podejmują próby powiedzenia po raz pierwszy słów „mama” i „tata”.

Maluch doskonale rozumie emocje swoich rodziców, śmieje się gdy i oni się uśmiechają, czuje kiedy są smutni, a kiedy radośni.

Polecamy: Smoczek - wszystko co powinnaś o nim wiedzieć

Wskazówki dla rodziców:

  • Jeśli twoje dziecko nie próbuje wstawać ani chodzić nie martw się. W tym wieku wiele maluchów porusza się na czworakach, a pierwsze kroki przy meblach stawia dopiero w jedenastym, niekiedy w dwunastym miesiącu życia.
  • W dziesiątym miesiącu życia dziecka możesz śmiało wprowadzić do diety produkty zawierające gluten (kasze, kluski, pieczywo) i cały bukiet warzyw – bakłażany, świeże ogórki, paprykę, pomidory, fasolę, bób; a także owoców: borówki, żurawinę, poziomki, truskawki i ananasy.
  • Warto zacząć podawać dziecku obiad  z dwóch dań (rozrzedzona zupa i delikatne warzywa z gotowanym mięsem).

Aby przekonać się, co czeka się w kolejnym miesiącu rozwoju dziecka sprawdź kalendarz rozwoju dziecka na miesiąc 10!

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 11

Redakcja poleca

REKLAMA