Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 33

Mama i dziecko
Twoje dziecko w 33.miesiącu życia jest już prawie całkowicie samodzielne. Samo wyciągnie swój ulubiony napój z lodówki, powkłada zabawki do pudełka czy zje podany przez ciebie posiłek posługując się łyżką lub widelcem. Chcesz zobaczyć, czym jeszcze może zaskoczyć cię twój smyk? Zapoznaj się z kalendarzem rozwoju dziecka na trzydziesty trzeci miesiąc.
/ 30.09.2012 11:17
Mama i dziecko

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 33

Rozwój fizyczny dziecka

Jeżeli twój mały skarb nie cierpi na żadną alergię to już około 33. miesiąca życia może spokojnie jeść to samo, co pozostali domownicy. Wyjątkiem mogą być suszone owoce, bakalie, a także ostre i ciężkostrawne potrawy, np.: bigos czy leczo. Układ pokarmowy dziecka jest już na tyle dobrze rozwinięty, że poradzi sobie nawet z nierozdrobnionym pokarmem.

Jeżeli do tej pory maluch z chęcią pałaszował przygotowane przez ciebie potrawy, to od tej pory chwile rodzinnych posiłków mogą stać się poważnym utrapieniem dla całej waszej rodziny.  Dziecko w tym wieku ma już wyraźnie sprecyzowane preferencje smakowe i może domagać się jedynie do jedzenia ulubionego serka czy zupki. Każda twoja próba podania dziecku nieznanego lub nielubianego przez niego pokarmu z pewnością zakończy się niepowodzeniem – maluch zaciśnie ząbki lub odwróci główkę w drugą stronę.

Twój niespełna trzylatek jest coraz bardziej samodzielny. Z łatwością sięga z dolnych półek po swój ulubiony przysmak, poukłada zabawki czy złoży (po swojemu) zdjęte przez siebie ubranie.

Polecamy: Kupujemy pierwsze sztućce i naczynia dla dziecka - galeria

Rozwój psychiczny dziecka

Twój trzyletni smyk nadal czuje się niepewnie w kontaktach z obcymi mu osobami (dotyczy to zarówno innych dzieci jak i osób dorosłych). Jednak po krótkiej chwili maluch powinien oswoić się z nową sytuacją i zacząć zachowywać się zupełnie swobodnie.

Jeżeli twój skarb nie posiada jeszcze swojego pierwszego przyjaciela – nie martw się, bo to zupełnie naturalne. Dzieci w tym wieku nie czują potrzeby posiadania własnego, jedynego przyjaciela, bo zdecydowanie wolą otaczać się grupą kilku kolegów.

W dalszym ciągu jesteś dla swojego dziecka najważniejszą osobą. Może zaskoczyć cię miłość twojego dziecka do jego ulubionych zabawek. Z taką samą czułością opiekuje się pluszowym misiem jak i autkiem. Twój skarb może nawet mocno zaprotestować, jeśli zasugerujesz mu, aby w nocy spał z pluszowym zajączkiem lub szmacianą lalką a nie z małym traktorkiem.

Maluch w 33. miesiącu życia nie potrafi jeszcze formułować pełnych, wielowyrazowych zdań, ale z pewnością zauważyłaś, że często klnie. Nie wpadaj w panikę, bo to zupełnie normalne zachowanie, a i utrapienie rodziców pod każdą szerokością geograficzną. Dziecko z upodobaniem powtarza słowa, których zupełnie nie rozumie, a które wzbudzają u wszystkich dorosłych tak duże emocje.

Twój mały skarb powinien z łatwością przeliterować jedno proste słowo: mama, tata, babcia lub też swoje imię. Być może maluch rozpoznaje już jedną literkę i z łatwością posługuje się zaimkami osobowymi i spójnikami. Coraz częściej używa czasowników, rzeczowników, a także przymiotników. Te ostatnie przydadzą się tym bardziej, gdyż smyk już wkrótce nauczy się poprawnie nazywać kolory.

Dzięki tej ważnej umiejętności twój malec podczas zabawy będzie mógł sortować zabawki według kształtów i kolorów, a także układać pierwsze, proste puzzle z dużym i wyraźnym obrazkiem.

Polecamy: Z dzieckiem w restauracji. Jak przetrwać?

Wskazówki dla rodziców:

  • Jeżeli maluch nie jest zainteresowany nauką pisania i czytania – uszanuj jego wybór. Rozpoczęcie nauki na siłę może przynieść więcej złego niż dobrego.
  • Jeżeli chcesz przekonać malucha do samodzielnego spożywania posiłków, wybierz się z nim do sklepu po jego własną zastawę stołową. Bajecznie kolorowe talerze i sztućce uatrakcyjnią smykowi czas posiłków.

  • Będąc z dzieckiem na placu zabaw, upewnij się, że twój smyk ma wokół siebie kolegów, a zabawek wystarczy dla wszystkich. Odejdź od piaskownicy i usiądź na ławce. Jeżeli usłyszysz dziecięcą kłótnię postaraj się nie interweniować od razu – niech dzieci spróbują samodzielnie zażegnać konflikt.

Jesteś ciekawa, co was czeka w kolejnym miesiącu?

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 34

Redakcja poleca

REKLAMA