Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 34

Nauka fot. Fotolia
Dziecko w 34. miesiącu życia najbardziej lubi zabawy, które wymagają od niego wcielania się w osobę dorosłą. Sprawdź, co jeszcze lubi twoje dziecko i jak wygląda jego rozwój w kolejnym 34. miesiącu życia. Zapoznaj się z kalendarzem rozwoju dziecka na trzydziesty czwarty miesiąc życia.
/ 30.09.2012 11:33
Nauka fot. Fotolia

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 34

Rozwój fizyczny dziecka

Twoje trzyletnie dziecko cały czas ćwiczy małą motorykę. Jego małe paluszki i rączki są coraz bardziej sprawniejsze. Podczas opowiadania i zabaw maluch lubi bawić się w pantomimę. Ruchy małych dłoni są coraz bardziej precyzyjne: bez problemu układa małe elementy puzzli, buduje konstrukcje z nawet najmniejszych klocków.  Maluch w dalszym ciągu lubi ruch i aktywność fizyczną.

Pamiętaj, aby mieć oczy naokoło głowy, gdyż pomysłowość dziecka i chęć uczestnictwa w niebezpiecznych zabawach wciąż rośnie, na przykład - maluch może budować wysoką piramidę z poduszek lub miękkich zabawek, tylko po to, aby zaraz wesoło z niej zeskoczyć. Na szczęście zmysł równowagi twojego dziecka jest już doskonale rozwinięty, więc przypadkowe upadki będą coraz rzadsze. Maluch coraz lepiej biega, aby szybko zmienić swój kierunek – skręcić w bok lub też w pełnym pędzie obrócić się o 180 stopni.

Polecamy: Leworęczność u dzieci

Rozwój psychiczny dziecka

Twój maluszek uwielbia wcielać się w rolę osób dorosłych. Może być mamą, tatą, panią przedszkolanką, czy panią sprzedawczynią. Ty podczas takich zabaw będziesz zmuszona do odegrania roli małego dziecka, którym trzeba się troskliwie zaopiekować. Pamiętaj, że odgrywanie ról osób dorosłych przez twoje dziecko, to normalny proces dorastania małego człowieka. Takie zachowanie w psychologii nazywamy identyfikacją.

Twoje dotąd poważne i samodzielne dziecko stało się nagle dziecinne i zamarzyło o powrocie do słodkiego okresu niemowlęctwa? Nie martw się! Takie zachowanie smyka w tym wieku jest zupełnie naturalne, zwłaszcza jeśli w waszym domu pojawiło się drugie dziecko. Rola starszego brata lub siostry niekoniecznie może odpowiadać smykowi. Dlatego też w efekcie końcowym, dziecko może zacząć znów mówić niewyraźnie i zatęsknić za smoczkiem lub pieluchami.

Chociaż twój maluch coraz częściej potrafi podejmować trafne samodzielne decyzje, to pod żadnym pozorem nie pozwalaj mu na całkowitą samodzielność w działaniu. Dziecko w 33. miesiącu życia bywa naprawdę bardzo uparte i może się zdarzyć, że zacznie działać na przekór twoim prośbom. W takiej sytuacji pod żadnym pozorem nie karz malca, bo w  ten sposób dziecko chce jedynie zwrócić na siebie twoją uwagę.

Jednym z ulubionych zajęć dziecka jest liczenie. Zadowolony rozkłada paluszki u dłoni i dumnie je przelicza. W 33. miesiącu życia maluch zna takie pojęcia jak: „jedne” i „dwa”. Rozumie, że człowiek ma jeden nos, dwa ucha czy jedne usta.

Nadal prym wiodą zabawy, które polegają na wcielaniu się w osoby dorosłe lub udawanie codziennych czynności (np. „gotowanie” posiłku na wyimaginowanej kuchence).

Polecamy: Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy?

Maluch opowiada coraz dłuższe historyjki, ale teraz najbardziej lubi słuchać opowiadań o sobie. Podczas twoich opowieści potrafi skupić się nawet na kilkanaście minut, zwłaszcza jeśli gestykulujesz i „odgrywasz” zachowania opowiadanych bohaterów. Zachęcony przez ciebie maluch z chęcią dopowie zakończenie, a jeśli historię przedstawiłaś już wielokrotnie – dziecko będzie umiało ją samodzielnie powtórzyć.

Twoje dziecko może pochwalić się nowymi umiejętnościami – zdolnością kojarzenia faktów i przewidywaniem.

Wskazówki dla rodziców:

  • Jeżeli chcesz rozwinąć kreatywne myślenie i wyobraźnię dziecka, wspólnie urządźcie domowy teatrzyk kukiełkowy. Kukiełki możecie zrobić wspólnie ze starych rękawiczek!
  • Z uwagi na coraz większą zwinność dziecka, przestaw lekarstwa i środki czystości na wyższe półki, z dala od ciekawskich rączek dziecka!

  • Zrezygnuj ze wspólnych kąpieli z dzieckiem w jednej wannie. Maluch coraz baczniej przygląda się i interesuje narządami płciowymi dorosłej kobiety, a także mężczyzny.

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 35

Redakcja poleca

REKLAMA