Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 32

Ojciec z dzieckiem/ fot. Fotolia
W 32. miesiącu życia twoje dziecko to prawdziwe „żywe srebro”. Malucha nie sposób zatrzymać nawet na sekundę! I bardzo dobrze! W tym wieku twojemu smykowi potrzeba przede wszystkim ruchu! Jesteś ciekawa, co wydarzy się w tym miesiącu? Zapoznaj się z kalendarzem rozwoju dziecka na trzydziesty drugi miesiąc życia.
/ 30.09.2012 11:06
Ojciec z dzieckiem/ fot. Fotolia

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 32

Rozwój fizyczny dziecka

Twoje niespełna trzyletnie dziecko to prawdziwy wulkan energii, który z trudnością jest zatrzymać, choć na chwilę. W tym wieku maluch przede wszystkim potrzebuje zabaw ruchowych: piłka, rower, zjeżdżalnie. Wszystkie te zabawy doskonale wpływają na jego rozwój sprawności motorycznej nóżek i rączek.

Twój maluch już powoli całkowicie zapomina o pieluszkach i umie powstrzymać siusiu nawet przez kilka godzin. Pamiętaj jednak, że nadal mogą mu się przytrafić nieprzyjemne wpadki – zwłaszcza w nocy lub podczas interesującej zabawy.

Jeżeli twój szkrab całe dnie spędza w domu lub na okolicznym placu zabaw, warto pomyśleć o wspólnym wybraniu się do pobliskiego „Klubu malucha”. Choć dzieci w tym wieku nie potrafią jeszcze do końca ze sobą współpracować, to uczą się od siebie wielu rzeczy. Dodatkowo twój maluszek coraz lepiej radzi sobie wśród swoich rówieśników: chętnie z nimi biega, skacze i bawi się na placu zabaw.

Polecamy: Gry ruchowe dla dzieci - czyli jak zachęcić dziecko do ruchu?

Rozwój psychiczny dziecka

Od pewnego czasu możesz odnieść wrażenie, że twój smyk zamienił się w małego dyktatora. Dziecko stara się zorganizować całe życie rodzinne. Pamiętaj, że u dziecka w tym wieku to całkowicie normalne zachowanie. W tym wieku dyrygowanie innymi to marzenie każdego malucha. W takim przypadku za każdym razem postaraj się ze spokojem reagować na wybuchy histerii dziecka i pod żadnym pozorem nigdy nie uginaj się pod jego presją. Dzięki temu maluch zrozumie, że czasami trzeba podporządkować się komuś innemu.

Polecamy: Zwalczaj napady histerii twojego dziecka

Twój mały szkrab coraz częściej przeżywa skrajne emocje. Z jednej strony dąży do coraz większej samodzielności, zaś z drugiej jest rozkosznym maluchem, który dąży do przytulenia, całowania i pieszczot. Choć jest coraz bardziej samodzielny to nadal ceni sobie znane mu codzienne rytuały. Kąpiel, czytanie przez ciebie bajki przed snem, to dla niego w dalszym ciągu ważne chwile na zakończenie każdego dnia.

Około 32. miesiąca życia twoje dziecko coraz lepiej rozumie pojęcie czasu. Rozróżnia już takie pojęcia jak: „później”, „wcześniej”. Doskonale rozumie czym jest „wieczór” i „poranek”. Zaczyna rozumieć, czym charakteryzują się dane pory roku. Zaczyna odróżniać weekend od pozostałych dni pracujących. Może coraz częściej interesować się zegarkiem, choć z nauką czytania godzin musicie się jeszcze wstrzymać.

Twoja pociecha doskonale pamięta, co wydarzyło się dzień wcześniej, zwłaszcza, jeśli obiecałaś tego dnia słodycze lub wycieczkę. Maluchowi coraz sprawniej przychodzi nauka nowych piosenek, do których doszła choreografia i „przedstawianie” tekstu rączkami. Umiejętność połączenia tekstu z tańcem to duży krok w rozwoju intelektualnym twojego dziecka.

Wskazówki dla rodziców:

  • Jak najczęściej oglądaj z dzieckiem zdjęcia waszej rodziny. Opowiadaj ciekawe historie o waszej rodzinie i przedstaw maluchowi, kto jest kim na danej fotografii. Takie zajęcia wzmocnią jego poczucie więzi z rodziną.
  • Wspólnie śpiewaj z dzieckiem zabawne piosenki, np.” My jesteśmy krasnoludki”, „ Stary niedźwiedź”. Śpiewanie połączone z pokazywaniem z pewnością stanie się ulubioną zabawą twojego malucha.

  • Pamiętaj, że każdy może mieć chwilę słabości. Jeżeli maluch był wyjątkowo nieznośny, a ty straciłaś panowanie nad sobą i nakrzyczałaś na niego lub – niestety – uderzyłaś, nie dręcz się i nie rozpamiętuj w nieskończoność swojego zachowania, tylko postaraj się zapobiec mu w przyszłości. Może dobrym rozwiązaniem będzie chwilowy odpoczynek od codziennych obowiązków? Samotny spacer lub wyjście do teatru z partnerem? Jeśli jednak twoje wybuchy zdarzają się często, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób zmienić swoje zachowanie.

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 33

Redakcja poleca

REKLAMA