Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 3
To niewiarygodne jak twój szkrab szybko się rozwija! Dziecko uczy się koordynacji ruchowej, potrafi coraz więcej i zmienia się z dnia na dzień.
Rozwój fizyczny dziecka
W trzecim miesiącu życia twojego dziecka powinno zarosnąć mu już ciemiączko tylne. Dodatkowo dziecko powinno unosić główkę i ramiona na co najmniej minutę w górę podczas leżenia na brzuszku. Często jest w stanie podnieść główkę tak wysoko, że patrzy na wprost!
Wzrok
Dziecko ciągle jest bardzo ożywione – kręci głową i wodzi wzrokiem za tobą, jeśli zostawiasz je samo na chwilę. Dostrzega coraz więcej rzeczy, umie rozróżnić ciebie (swoją ukochaną mamę) od innych osób, odróżnia kolor niebieski zaczyna także widzieć trójwymiarowo. Jeśli będziesz poruszać przedmiotem 15 cm od jego twarzy będzie wodziło za nim wzrokiem z ogromną ciekawością.
Rozwój motoryczny dziecka
Odruch chwytny przekształca się – dziecko chwytając jakąś rzecz jest w stanie utrzymać ją w rękach, poruszać nią.
Polecamy: Rodzicu pobaw się ze mną
Stymuluj rozwój dziecka – układaj je kilka razy dziennie na brzuszku na twardym podłożu. Będzie dzięki temu ćwiczyło mięśnie główki oraz ramion, a także wzrok.
Możesz także podnosić je do pozycji siedzącej trzymając za nadgarstki – będzie wtedy próbowało unieść główkę i utrzymać ją w pionie. Takie ćwiczenia bardzo rozwijają mięśnie dziecka. Twój maluszek nadal uczy się prostować ręce, stara się łapać poszczególne przedmioty. Potrafi bawić się zabawkami, które chwyta coraz bardziej świadomie. Zaczyna wierzgać nogami, co sprawia mu dużo radości. Bawi się własnymi dłońmi, które wciąż są dla niego czymś niezwykłym. Najlepszą zabawką dla niemowlęcia w tym okresie są jego palce – wkłada je do buzi, liże, porusza nimi. Poza palcami interesują go kolorowe przedmioty – zwracają jego uwagę kolorem, próbuje po nie sięgać, wkładać do buzi.
W momencie gdy podtrzymasz malucha pod ramionami z pewnością spróbuje postawić „pierwsze kroki” niezdarnie opierając nóżki na podłodze.
Uważaj – dziecko próbuje przewrócić się z pleców na bok. Udaje mu się to tylko czasami, jednak zostawienie dziecka samego na przewijaku może być niebezpieczne.
Dziecko nie chce także leżeć całymi dniami w kołysce. Domaga się noszenia oraz spędzania czasu poza znanymi mu do tej pory miejscami. Jest bardzo ciekawe otoczenia – uwielbia oglądać świat – najlepiej, gdy robi to zza twojego ramienia. Jeśli tylko dopisuje pogoda wybieraj się z malcem na spacery.
Około trzeciego miesiąca życia powinny stopniowo zanikać u twojego dziecka odruchy noworodkowe.
Polecamy: Zabawki czarno - białe - galeria
Słuch
W trzecim miesiącu życia dziecka pojawia się u niego natężona reakcją orientacyjna – kiedy jakiś dźwięk go zainteresuje, kieruje wzrok w stronę z której on dobiegał. Zatrzymuje jednocześnie wszystkie inne czynności – otwiera usta oraz zastyga w bezruchu. W tym samym czasie może pojawić się podobna, ale negatywna reakcja strachu (usta wyciągają się w dół w tzw. podkówkę).
Na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca (sześć tygodni od ostatniego szczepienia) należy zaszczepić malucha przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (DTP – dawka druga) i poliomyelitis (OPV – dawka pierwsza).
Dźwięki
W tym czasie maluch częściej wydaje dźwięki. Odpowiada także osobom mówiącym do niego – bulgoce, wydaje gardłowe dźwięki, a także kicha, wzdycha i wesoło piszczy. Wiele z tych dźwięków zaniknie w późniejszym okresie, tylko niektóre zamienią się w gaworzenie, a później w słowa.
Rozwój psychiczny dziecka
Maluch jest coraz bardziej towarzyski – nie boi się nieznajomych ludzi. Ogromną radość sprawia mu kontakt z mamą lub tatą – bycie na ich kolanach, czuły dotyk, ciepły głos. Dziecko uczy się rozpoznawać uczucia, coraz chętniej się uśmiecha, by pokazać swój dobry nastrój. Coraz częściej chce samodzielnie porozumiewać się z otoczeniem.
Polecamy: Zakup wózka wielofunkcyjnego - kilka wskazówek
Rady dla rodziców:
- Jak najczęściej w ciągu dnia układaj malucha na brzuszku, to wzmacnia mięśnie i stymuluje wzrok.
- W zasięgu małych rączek dziecka powieś na tasiemkach zabawki. Sięgając po nie maluch będzie ćwiczył koordynację wzrokowo-ruchową, a także koncentrację wzroku.
- Włącz cicho muzykę i tańcz z dzieckiem na ręku! To świetna zabawa wspierająca rozwój mięśni, równowagi oraz wielu zmysłów.
- Wybierz się z maluchem na basen, na wielu pływalniach organizowane są specjalne zajęcia dla niemowląt i ich mam.
Aby zobaczyć kolejny miesiąc rozwoju dziecka:
Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 4