Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 29

Mama i dziecko na basenie fot. fot. Fotolia
Twoje dziecko właśnie rozpoczęło 29. miesiąc życia. Powoli wyrasta z okresu buntu. Choć mały człowiek jest coraz większy, możesz odnieść wrażenie, że niekiedy pragnie powrotu do czasów słodkiego niemowlęctwa. Co jeszcze czeka was w tym miesiącu? Zapoznaj się z kalendarzem rozwoju dziecka na dwudziesty dziewiąty miesiąc.
/ 23.09.2012 10:25
Mama i dziecko na basenie fot. fot. Fotolia

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 29

Rozwój fizyczny dziecka

Twój mały szkrab, tak jak w poprzednich miesiącach lubi przede wszystkim zabawy ruchowe. Na szczęście zmysł równowagi jest już doskonale rozwinięty. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że maluch nagle przewróci się, bo stracił równowagę. Dziecko doskonale radzi sobie z omijaniem i przeskakiwaniem przeszkód, z bezpiecznym zeskakiwaniem z niewielkich wysokości czy też ze zmianą kierunku podczas biegania.

Również budowa ciała dziecka  ulega zmianom. Dziecięcy, wystający brzuszek powoli staje się mniej widoczny. Stópki dziecka nadal nie mają podbicia i pokryte są dziecięcym tłuszczykiem.

Polecamy: Zwalczaj napady histerii twojego dziecka

Rozwój psychiczny dziecka

W tym wieku twój szkrab jest nadal bardzo przywiązany do ciebie. Uważnie obserwuje twoje zachowanie, nastrój i wciąż szuka w twoich oczach akceptacji i miłości dla swojej osoby.

Dziecko powoli wyrasta z okresu buntu, choć niekiedy może dopaść go gniew lub chwila nagłej histerii. Pamiętaj, że maluch jest bardzo wrażliwy na to, co mówisz pod jego kierunkiem. Staraj się ostrożnie dobierać słowa, bo łatwo możesz zranić i doprowadzić go do płaczu.

Około 29. miesiąca życia (czasami 30. miesiąca) mogą pojawić się u malucha problemy z wieczornym zasypianiem. Dziecko może nie chcieć pójść spać głośno krzycząc, marudząc, piszcząc, płacząc, a także uciekając Idealnym rozwiązaniem będą codzienne, wieczorne rytuały, które wyciszą malucha przed snem. Jeśli twój smyk do tej pory grzecznie spał w swoim łóżeczku, to nie zdziw się, że nagle może zechcieć spać z tobą. Pamiętaj, że jest to zupełnie naturalne zachowanie. Wiele dzieci w tym wieku pragnie powrotu do czasów niemowlęctwa. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy pojawia się młodsze rodzeństwo – starszak chce zwrócić na siebie uwagę rodziców.

Polecamy: Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?

W tym wieku dziecko to prawdziwy obserwator i mały gawędziarz. Lubi długo opowiadać, co robił danego dnia, co widział, z kim się bawił i w co się bawił. Nawet, jeśli dziecko było pod opieką dziadków lub przyjaciół bądź pewna, że nawet najmniejszy szczegół ze spędzonego dnia przez dziecko nie ominie cię!

Dziecko coraz lepiej zapamiętuje zwyczaje i przyzwyczajenia swojej rodziny.

Gdy jesteście w domu od czasu do czasu włącz płytę CD z muzyką bądź radio. Maluch w tym wieku powinien już żywo reagować na muzykę – klaszcząc, skacząc i wesoło kręcąc się w kółko. Włącz muzykę dla najmłodszych lub swoją ulubioną płytę z przebojami i tańcz razem z dzieckiem! Co wybierzecie? Pop, rock, a może muzykę poważną, która dodatkowo doskonale wpływa na rozwój mózgu dziecka? Sprawdź, co polubi twoje dziecko!

Polecamy: Poznaj etapy rozwoju mowy dziecka

Wskazówki dla rodziców:

  • Rozmawiając z dzieckiem, zachęcaj malucha do kontynuowania opowieści. Zadawaj pytania:, „ Co się wydarzyło?”, „Co było dalej?”. Dzięki twoim pytaniom rozmowy z dzieckiem będą coraz bardziej rozbudowane.
  • Baw się z dzieckiem jak najczęściej. Wspólnie spędzony czas jest bardzo ważny dla twojego malucha. Przebywanie z ukochanymi osobami, wzmacnia w nim poczucie bezpieczeństwa.

  • Ucz dziecko słów grzecznościowych „ proszę, dziękuję, przepraszam”.

  • Jeżeli twoje dziecko w dalszym ciągu nagle traci równowagę, by za chwilę boleśnie upaść, skonsultuj ten problem z lekarzem pediatrą.

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 30

Redakcja poleca

REKLAMA