Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 25
Rozwój fizyczny dziecka
Patrząc na swojego szkraba z pewnością nie możesz uwierzyć, że zaledwie rok temu maluch nieporadnie stawiał swoje pierwsze, niezgrabne kroki. Dziecko w 25. miesiącu życia to prawdziwy odkrywca i kaskader. Lubi skakać, biegać, czołgać się, zeskakiwać z niewielkich wysokości, przeciskać się pod łóżkiem. Dodatkowo coraz sprawniej wychodzą mu czynności, które wymagają koordynacji oko – ręka (np. rysowanie, rzucanie małą piłeczką do stojącego nieopodal kosza z zabawkami).
Pamiętaj, że w tym wieku dzieci nadal często mają problemy z prawidłowym siadaniem. Jeżeli twój maluch siada, rozrzucając stopy na zewnątrz, a kolana do środka, postaraj się nauczyć dziecko siadania po „turecku”(skrzyżowane nogi w kostkach i kolana na zewnątrz). Dzięki temu maluch nie nabawi się krzywych nóg i niezgrabnej sylwetki.
Polecamy: Siatki centylowe
Nie martw się jeśli zauważysz, że dziecko nie przybiera tak szybko na wadze jak w pierwszych kilkunastu miesiącach życia. Wszystkiemu „winien” jest aktywny tryb życia dziecka, bo 2. letni maluch to prawdziwy wulkan energii!
Dziecko w 25. miesiącu życia mierzy około 85cm i waży ok. 12 kg.
W wieku 2. latek czeka na twojego malca obowiązkowa wizyta u pediatry i przeprowadzenie „bilansu dwulatka”. W czasie tego badania, lekarz będzie mógł sprawdzić i ocenić jak rozwija się twoje dziecko pod względem fizycznym jak i psychoruchowym. Następnie wszystkie wyniki naniesie na siatkę centylową. Taka wizyta to także doskonała okazja na sprawdzenie stanu kręgosłupa dziecka, wzroku i uzębienia.
Pamiętaj, że okres dwóch lat u dziecka to czas wzmożonej aktywności fizycznej. Jeżeli twoje dziecko jest ospałe, apatyczne - skonsultuj się z lekarzem pediatrą. Takie zachowania mogą świadczyć o różnych zaburzeniach rozwojowych. Nie bagatelizuj tego!
Rozwój psychiczny dziecka
Twój maluch to prawdziwy buntownik! Jego ulubionym słowem, które z pewnością nie schodzi mu z ust jest słowo „nie!” Czasem możesz odnieść wrażenie, że wciąż malucha korci, aby coś spsocić – robi coś, na co mu nie pozwalasz, a swoje niepowodzenie i bezradność „wyładowuje” na tobie – krzycząc, szczypiąc, bijąc lub gryząc.
Jeśli wszystkie powyższe zachowania idealnie opisują twoje dziecko, mamy dla ciebie wiadomość – twój mały człowiek wkroczył właśnie w okres buntu dwulatka. Pamiętaj, że czas ten jest trudny i wyczerpujący nie tylko dla ciebie i pozostałych domowników, ale także i dla samego dziecka. Nagłe, intensywne emocje, które się w nim pojawiają, są dla niego niezrozumiałe, a sam wielogodzinny płacz jest wyczerpujący fizycznie jak i psychicznie. Dziecko jest jeszcze za małe, aby nazwać swoje uczucia i znaleźć ich podłoże. Najczęściej napady agresji, które pojawiają się u dziecka w złości mają prostą przyczynę – dziecko jest głodne lub zmęczone. Najedzony i wyspany maluch chętniej zgodzi się na negocjacje.
Dzieci w wieku dwóch lat uwielbiają słuchać bajek i długich opowiadań. Dlatego też postaraj się dziecku przeczytać w ciągu dnia bajkę lub opowiedzieć wymyśloną przez siebie historię. Pamiętaj, aby mówić wyraźnie i unikać dziecinnego języka. Nawet jeśli twój szkrab nie potrafi poprawnie wymówić literki „r”, to z łatwością umie zauważyć twój błąd i odróżnić od poprawnej formy.
Maluch z coraz większą łatwością przyswaja nowe frazy i słówka. Z chęcią posługuje się nimi podczas codziennej rozmowy.
W 25. miesiącu życia spostrzegawczość twojego dziecka jest już bardzo dobrze rozwinięta. Pamiętaj, że maluch z łatwością dostrzeże twój zły nastrój, nerwową atmosferę w domu, najmniejsze zmiany w twoim zachowaniu. Z łatwością zapamiętuje niecodzienne, nerwowe sytuacje. Nagromadzony w ciągu dnia stres może odreagować nocą: budząc się, płacząc lub mówiąc przez sen.
Polecamy: Z dzieckiem w restauracji. Jak przetrwać?
Wskazówki dla rodziców:
- Jeśli twój malec nie potrafi wykonać prostych poleceń, jego mowa jest niezrozumiała to skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, ale zawsze warto skonsultować swoje obawy ze specjalistą.
-
Za każdym razem, gdy twoje dziecko wpada w histerię, płacz lub złość nazywaj głośno emocje, które aktualnie przeżywa malec. Spokojnym tonem głosu postaraj się wyjaśnić powody jego aktualnego nastroju. Powtarzaj, że rozumiesz jego emocje, a dodatkowo informuj szkraba, co teraz ty czujesz.
-
Nie karz tłumić dziecku swoich emocji. W miarę możliwości postaraj się odkryć prawdziwe powody złości malucha.
-
Wybierz się z maluchem na pobliski plac zabaw. Huśtanie na huśtawce to nie tylko zabawa dla twojego smyka, ale także doskonałe ćwiczenie zmysłu równowagi!
Sprawdź, co was czeka w kolejnym miesiącu:
Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 26