Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 25

Mama i dziecko fot. Fotolia
Twój maluch w 25. miesiącu życia wciąż potrzebuje twojej pomocy, ale w wielu sprawach sam sobie doskonale radzi. Rozwój dziecka w 2. roku życia nie jest już tak szybki jak kilka miesięcy temu. Przeczytaj nasz kalendarz rozwoju dziecka na dwudziesty piąty miesiąc życia!
/ 23.09.2012 09:48
Mama i dziecko fot. Fotolia

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 25

Rozwój fizyczny dziecka

Patrząc na swojego szkraba z pewnością nie możesz uwierzyć, że zaledwie rok temu maluch nieporadnie stawiał swoje pierwsze, niezgrabne kroki. Dziecko w 25. miesiącu życia to prawdziwy odkrywca i kaskader. Lubi skakać, biegać, czołgać się, zeskakiwać z niewielkich wysokości, przeciskać się pod łóżkiem. Dodatkowo coraz sprawniej wychodzą mu czynności, które wymagają koordynacji oko – ręka (np. rysowanie, rzucanie małą piłeczką do stojącego nieopodal kosza z zabawkami).

Pamiętaj, że w tym wieku dzieci nadal często mają  problemy z prawidłowym siadaniem. Jeżeli twój maluch siada, rozrzucając stopy na zewnątrz, a kolana do środka, postaraj się nauczyć dziecko siadania po „turecku”(skrzyżowane nogi w kostkach i kolana na zewnątrz). Dzięki temu maluch nie nabawi się krzywych nóg i niezgrabnej sylwetki.

Polecamy: Siatki centylowe

Nie martw się jeśli zauważysz, że dziecko nie przybiera tak szybko na wadze jak  w  pierwszych kilkunastu miesiącach życia. Wszystkiemu „winien” jest aktywny tryb życia dziecka, bo 2. letni maluch to prawdziwy wulkan energii!

Dziecko w 25. miesiącu życia mierzy około 85cm i waży ok. 12 kg.

W wieku 2. latek czeka na twojego malca obowiązkowa wizyta u pediatry i przeprowadzenie „bilansu dwulatka”. W czasie tego badania, lekarz będzie mógł sprawdzić i ocenić jak rozwija się twoje dziecko pod względem fizycznym jak i psychoruchowym. Następnie wszystkie wyniki naniesie na siatkę centylową. Taka wizyta to także doskonała okazja na sprawdzenie stanu kręgosłupa dziecka, wzroku i uzębienia.

Pamiętaj, że okres dwóch lat u dziecka to czas wzmożonej aktywności fizycznej. Jeżeli twoje dziecko jest ospałe, apatyczne - skonsultuj się z lekarzem pediatrą. Takie zachowania mogą świadczyć o różnych zaburzeniach rozwojowych. Nie bagatelizuj tego!

Rozwój psychiczny dziecka

Twój maluch to prawdziwy buntownik! Jego ulubionym słowem, które z pewnością nie schodzi mu z ust jest słowo „nie!” Czasem możesz odnieść wrażenie, że wciąż malucha korci, aby coś spsocić – robi coś, na co mu nie pozwalasz, a swoje niepowodzenie i bezradność „wyładowuje” na tobie – krzycząc, szczypiąc, bijąc lub gryząc.

Jeśli wszystkie powyższe zachowania idealnie opisują twoje dziecko, mamy dla ciebie wiadomość – twój mały człowiek wkroczył właśnie w okres buntu dwulatka. Pamiętaj, że czas ten jest trudny i wyczerpujący nie tylko dla ciebie i pozostałych domowników, ale także i dla samego dziecka. Nagłe, intensywne emocje, które się w nim pojawiają, są dla niego niezrozumiałe, a sam wielogodzinny płacz jest wyczerpujący fizycznie jak i psychicznie. Dziecko jest jeszcze za małe, aby nazwać swoje uczucia i znaleźć ich podłoże. Najczęściej napady agresji, które pojawiają się u dziecka w złości mają prostą przyczynę – dziecko jest głodne lub zmęczone. Najedzony i wyspany maluch chętniej zgodzi się na negocjacje.

Dzieci w wieku dwóch lat uwielbiają słuchać bajek i długich opowiadań. Dlatego też postaraj się dziecku przeczytać w ciągu dnia bajkę lub opowiedzieć wymyśloną przez siebie historię. Pamiętaj, aby mówić wyraźnie i unikać dziecinnego języka. Nawet  jeśli twój szkrab nie potrafi poprawnie wymówić literki „r”, to z łatwością umie zauważyć twój błąd i odróżnić od poprawnej formy.

Maluch z coraz większą łatwością przyswaja nowe frazy i słówka. Z  chęcią posługuje się nimi podczas codziennej rozmowy.

W 25. miesiącu życia spostrzegawczość twojego dziecka jest już bardzo dobrze rozwinięta. Pamiętaj, że maluch z łatwością dostrzeże twój zły nastrój, nerwową atmosferę w domu, najmniejsze zmiany w twoim zachowaniu.  Z łatwością zapamiętuje niecodzienne, nerwowe sytuacje. Nagromadzony w ciągu dnia stres może odreagować nocą: budząc się, płacząc lub mówiąc przez sen.

Polecamy: Z dzieckiem w restauracji. Jak przetrwać?

Wskazówki dla rodziców:

  • Jeśli twój malec nie potrafi wykonać prostych poleceń, jego mowa jest niezrozumiała to skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, ale zawsze warto skonsultować swoje obawy ze specjalistą.
  • Za każdym razem, gdy twoje dziecko wpada w histerię, płacz lub złość nazywaj głośno emocje, które aktualnie przeżywa malec. Spokojnym tonem głosu postaraj się wyjaśnić powody jego aktualnego nastroju.  Powtarzaj, że rozumiesz jego emocje, a dodatkowo informuj szkraba, co teraz ty czujesz.

  • Nie karz tłumić dziecku swoich emocji. W miarę możliwości postaraj się odkryć prawdziwe powody złości malucha.

  • Wybierz się z maluchem na pobliski plac zabaw. Huśtanie na huśtawce to nie tylko zabawa dla twojego smyka, ale także doskonałe ćwiczenie zmysłu równowagi!

Sprawdź, co was czeka w kolejnym miesiącu:

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 26

18-25 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
do -25% w sklepie basiclab.shop
do -25% w sklepie basiclab.shop
Rabat na wszystko dostępny na... więcej»
Zobacz
+
do -25% w sklepie basiclab.shop
Online

Rabat na wszystko dostępny na www.basiclab.shop. Promocje nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
-20% na całą ofertę sklepu
-20% na całą ofertę sklepu
20% rabatu na wszystkie produk... więcej»
Kod rabatowy:szzw20
Zobacz
+
-20% na całą ofertę sklepu
Online

20% rabatu na wszystkie produkty nieprzecenione z wyłączeniem marki HKliving. Oferta dostępna na dutchhouse.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 389,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 311,99 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szzw20
Zobacz
-40% na wszystkie produkty
-40% na wszystkie produkty
Rabat 40% na wszystkie nieprze... więcej»
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
+
-40% na wszystkie produkty
Online

Rabat 40% na wszystkie nieprzecenione produkty dostępny na christianlaurent.eu. Wpisz w polu kod rabatowy tuż przed finalizacją zamówienia. Szczegóły na stronie. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
-40% na co 2 sztukę
-40% na co 2 sztukę
Rabat nalicza się automatyczni... więcej»
Zobacz
+
-40% na co 2 sztukę
Online

Rabat nalicza się automatycznie w koszyku. Oferta dostępna na aniakruk.pl. Promocja obowiązuje na prawie całą ofertę, z wyjątkiem produktów przecenionych, kart podarunkowych i zestawów. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
REKLAMA