Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 22

Małe dzieci są szczególnie podatne na fanaberie, zarówno w zachowaniu, jak i w wyborze pożywienia
Dwudziesty drugi miesiąc życia dziecka przynosi nowe wyzwania dla ciebie i twojego malucha. Sprawdź, czego możesz się spodziewać po swoim dziecku! Zobacz kalendarz rozwoju dziecka na kolejny miesiąc!
Małe dzieci są szczególnie podatne na fanaberie, zarówno w zachowaniu, jak i w wyborze pożywienia

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 22

Rozwój fizyczny dziecka

Rozwój fizyczny dziecka nabiera tempa – nie ma już dla malucha ograniczeń, a przynajmniej on sam ich nie czuje. Wdrapuje się wszędzie – na krzesła, schody, nawet na stół! Próbuje dosięgnąć do najwyższych półek, wspinając się po tych niższych. Uważaj na niego – upadek z dużej wysokości (np. ze schodów) może być tragiczny w skutkach!

Martwisz się, że w ciągu dnia jest niewiele momentów, kiedy twoje dziecko nie biega i nie skacze? Zupełnie niepotrzebnie! Pamiętaj, że w tym wieku to zupełnie normalne zachowanie. Twoje dziecko rozpiera energia, a ewentualną nadpobudliwość psychoruchową (ADHD) można rozpoznać dopiero w okolicach czwartych urodzin dziecka.

Bywa, że w tym wieku maluch buntuje się  nie ma ochoty na spacer. Warto w takiej sytuacji zapewnić mu inną rozrywkę, na przykład wizytę na pobliskiej pływalni.

Pamiętaj, że musisz zadbać o rozwój fizyczny dziecka. Najlepiej, abyś w tym okresie dużo spacerowała z malcem. Wskazane są także inne aktywności . Wyrabiając w nim przyzwyczajenie do sportu unikniesz przykrej wizji nadwagi w przyszłości!

Pamiętaj, że twój maluch uczy się przez obserwację. Dlatego też musisz wraz z pozostałymi domownikami zadbać o to, aby dziecko obserwowało dobre zachowania i postawy.

Dziecko w tym wieku może już jeść niemal wszystko. Pamiętaj jednak aby nie wprowadzać do jego diety rzeczy niezdrowych i tłustych. Zakazane są fast-foody, tłuste wędliny, parówki, chipsy, kolorowe, słodkie napoje i słodycze.

Jedzenie nie jest już tak atrakcyjne dla malca. Czasem przy posiłkach może być bardzo wybredny – zdarza się, że będzie uciekał od stołu do przerwanej zabawy!

W takim przypadku pamiętaj, aby nie wpychać w malucha jedzenia na siłę. Lepiej, żeby zjadał pięć mniejszych posiłków dziennie niż trzy obfite. Ogranicz także podjadanie między posiłkami – to bardzo zły nawyk!

Polecamy: Kupujemy pierwsze sztućce i naczynia dla dziecka - galeria

Pomyśl, że zamiast szykować malcowi kanapkę na godzinę po posiłku, którego nie chciał zjeść, lepiej poczekać do kolejnego – wtedy z pewnością dziecko spałaszuje podane danie z apetytem!

Pod żadnym pozorem nie dawaj dziecku jedzenia gdy jest ono pochłonięte zabawą. Maluch musi nauczyć się spokojnego spożywania posiłków przy stole.

Rozwój psychiczny dziecka

W tym okresie dla dziecka najbardziej liczy się przykład, jaki dają mu rodzice – pokazujcie malcowi, że aktywny wypoczynek jest ważny, że nie można w wolnym czasie oglądać telewizji, że należy pić dużo wody mineralnej. Pokazując takie zachowania, dziecko nauczy się ich, a dodatkowo  zażegnasz wizję nadwagi lub otyłości u małego człowieka.

Dziecko rozumie już wszystko, co do niego mówisz. Chociaż jego zasób słów nie przekracza liczby około 100, to potrafi wyrażać swoje potrzeby coraz lepiej. Bez problemu przychodzi mu wymawianie prostych i krótkich poleceń.

Twój maluch ma niezwykle podzielną uwagę. Dziecko bawi się zabawkami i masz wrażenie, że cię nie słucha? Wiedz, że jesteś w błędzie. Maluch doskonale wie o czym rozmawiasz z drugą osobą, a wszelkie rozmowy o kłopotach mogą go bardzo przygnębić.

W tym okresie dziecko bardzo lubi rozmawiać przez telefon. Jest w stanie wizualizować sobie osobę po drugiej stronie aparatu! Chociaż jego zdania są niepełne, urywane lub niedokończone, brakuje mu słów, to jednak nie ma dla malca nic przyjemniejszego niż krótka rozmowa przez telefon! Umożliwiaj mu taki rodzaj rozrywki – jeśli dziecko nie wie z kim rozmawia pokaż mu zdjęcie osoby!

Polecamy: Czy osiedlowa piaskownica jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka?

Około drugiego roku życia zachowanie twojego dziecka może wskazywać na egocentryzm. Niesłusznie! To zupełnie naturalne, że twój maluch chce wszystkiego dla siebie: zabawek, uwagi dorosłych. W tym wieku dziecko doznaje poczucia własności, dlatego zawzięcie broni swoich rzeczy. Wyraźnym objawem poczucia własności jest na przykład zbieranie na spacerze kamyczków, gałązek, liści. Zdobywanie „skarbów” daje twojemu dziecku poczucie własnej wartości i poczucie bezpieczeństwa.

Dziecko cały czas ogranicza swoje pojęcie czasu do „teraz”. Dlatego nie lubi czekać ani chwili i wszystko chce dostać natychmiast.

Twój maluch zaczyna dostrzegać różnice między swoim ciałem, a ciałem taty czy mamy. Choć jeszcze nie identyfikuje się z własną płcią to bez problemów je rozróżnia. Powraca także jego zainteresowanie narządami płciowymi.

W tym czasie często w tym wieku pojawia się u dziecka ciekawość własnego ciała, która może objawiać się niebezpiecznym dla malca wkładaniem małych przedmiotów do wszystkich otworów w ciele: dziurek w nosie, uszu, ust. Dlatego też jak nigdy dotąd obserwuj malucha i patrz na to co robi.

Polecamy: Witaminy w diecie dziecka. Jakie są najlepsze i gdzie występują?

22- miesięczne dziecko bardzo często mówi „nie”, gdy coś mu nie odpowiada. Może odmówić pójścia spać czy zjedzenia potrawy, którą przygotowałaś na obiad. Pamiętaj, że takie dziecko trudno jest wychować, jeśli wcześniej pozwalało mu się na wszystko. W wychowaniu najważniejsza jest konsekwencja.

Pod żadnym pozorem nigdy nie ulegaj małemu terroryście, nawet kosztem ataku histerii. Z drugiej jednak strony nie bądź zbyt nieustępliwa. Ucz dziecko jak najczęściej, że współżycie z innymi osobami polega na kompromisie.

Wskazówki dla rodziców:

  • Ćwicz z dzieckiem naprzemienne chodzenie na piętach i palcach. Dzięki takiej aktywności dziecko ćwiczy mięśnie wzmacniające stopy i dodatkowo wyrabia prawidłowy łuk stopy.
  • Twoje dziecko chętnie dotyka swoich miejsc intymnych? Pamiętaj, że to naturalny objaw. Nie nakazuj maluchowi  powstrzymywania się od tego, bo to może zrodzić u niego przekonanie, że przyjemne uczucia, jakie wywołuje dotyk są złe.  Jeśli jednak niepokoi cię zbyt częste dotykanie się dziecka w okolicach intymnych, spróbuj odwrócić uwagę malucha na przykład zabawą klockami.

  • Twój maluszek chętnie uczy się nowych rzeczy. Jego ulubioną zabawą jest papugowanie twoich czynności. Wykorzystaj to! Powtarzanie  to świetny sposób aby maluch polubił znienawidzone dotąd czynności – pokaż dziecku, że ty również musisz obcinać paznokcie czy myć głowę.

  • Staraj się jak najczęściej uczyć dziecko empatii. Maluch nie od razu zrozumie o co chodzi, ale nie zrażaj się.

  • Jeśli za oknem jest deszczowo nie rezygnujcie ze spaceru. Wystarczą kalosze i przeciwdeszczowa pelerynka, a  beztroskie skakanie w kałużach będzie wielką frajdą dla twojego dziecka.

  • Jeśli twoje dziecko usłyszało podczas rozmowy lub w telewizji niecenzuralne słowo, musisz bardzo uważać na swoją reakcję.  Jeśli zaczniesz się śmiać bądź wzburzysz, twoje dziecko wyczuje, że wymawiając nowy wyraz wzbudza duże emocje. Najlepiej w takiej sytuacji spokojnie wytłumaczyć, że to brzydki wyraz, którego nie używamy w domu.  Pamiętaj aby samej również stosować się do tej zasady.

  • Twój malec nie zaczął jeszcze mówić? Nie przejmuj się! Umiejętność mowy wiąże się z wieloma czynnikami:  temperamentem dziecka  czy płcią (chłopcy ze względu na inny rozwój mózgu niż dziewczynki, uczą się mówić trochę później).

  • Maluch podczas zabaw coraz częściej może wyobrażać sobie, że jest kimś innym: bohaterem ulubionej książki, zwierzęciem, księżniczką czy rycerzem. Podczas zabawy wykorzystuje różne rekwizyty, a jego wyobraźnia cały czas się rozwija. Wykorzystaj to organizując domowy teatrzyk.

  • Twoje dziecko potrzebuje poczucia miłości, akceptacji. Pamiętaj, że kochane dziecko ( nie rozpieszczane), rozwija się zdecydowanie lepiej.

Zobacz także:  Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 23

Redakcja poleca

REKLAMA