Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 20

www.sxc.hu
W dwudziestym miesiącu życia doskonali się szczególnie mowa dziecka. Przygotuj się na małą rewolucję – dziecko zacznie łączyć wyrazy w zdania! Zobacz, w co jeszcze obfitować będzie dwudziesty miesiąc życia według naszego kalendarza rozwoju dziecka!
www.sxc.hu

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 20

Rozwój fizyczny dziecka

Teraz malec będzie częściej biegał niż chodził. Skakanie będzie mu także całkiem nieźle wychodzić. Zapewnij mu bezpieczeństwo – pamiętaj, że dziecko jest coraz większe i coraz wyżej może dosięgnąć.

Twoje dwudziestomiesięczne dziecko coraz lepiej radzi sobie z wieloma czynnościami, na przykład z podrzucaniem piłki do góry czy konstruowaniem budowli z klocków. Maluch jest coraz bardziej spostrzegawczy i ciekawy świata. Jeśli tylko masz trochę wolnego czasu wychodź z malcem na pobliski plac zabaw.  Zabawy ruchowe poprawią koordynację dziecka.

Ciemiączko na główce dziecka już całkowicie zarosło.

Dziecko w tym okresie może mieć  problemy z zasypianiem. Zajmuje je wiele atrakcyjnych rzeczy, a sen nie jest zbyt interesujący. Jeśli chcesz zmniejszyć problem z zasypianiem, zadbaj o to, aby wieczorne zajęcia wyciszyły twojego szkraba. Pamiętaj o zachowaniu stałego planu wieczornego, np. kąpanie, mycie ząbków, czytanie bajki, przytulanie i sen.

 Może także okazać się, że dziecko wstaje za wcześnie – a ty musisz wstawać z nim, aby nie zrobił sobie krzywdy samotnie podróżując po mieszkaniu.

Polecamy: Co robić, gdy dziecko gorączkuje?

Spróbuj odwlec moment pobudki – ułóż dziecku przy łóżeczku dużo zabawek – może maluch zajmie się nimi po przebudzeniu. Spróbuj także uśpić go ponownie, choć niestety musimy przyznać, że szanse na to są małe.

Twoje dwudziestomiesięczne dziecko nadal potrzebuje drzemki w ciągu dnia. Gdy po obiedzie robi się senny postaraj się, by mógł odpocząć w takich samych, niezmiennych warunkach.

Rozwój psychiczny dziecka

Niestety, młoda mamo, mamy dla ciebie przykrą wiadomość – twoje dziecko weszło właśnie w okres buntu. Wszystko, co będziesz chciała zrobić będzie złe. Dziecko nie potrafiąc pogodzić się z zakazami bardzo często będzie wpadać w prawdziwą  histerię. Mały spryciarz potrafi w zamian za obietnicę nagrody być przez chwilę grzeczny.  Dodatkowo, maluch przestanie oczekiwać pomocy w drobnych sprawach – jego chęć bycia samodzielnym zwycięży z twoimi próbami ingerencji.

Polecamy: Jak traktować dziecko w rodzinie?

Nie poddawaj się jednak – próbuj przekonać malucha do zmiany decyzji, staraj się mu pomagać – pamiętaj, że dziecko w tym wieku nie jest jeszcze samodzielne, choć stara się takim być za wszelką cenę.

W tym wieku mogą pojawić się u twojego dziecka zachowania agresywne, na przykład uderzenie kolegi lub brata czy siostry. Pamiętaj, że twój maluch nadal działa impulsywnie, a jego punkt widzenia w dalszym ciągu jest egocentryczny. Co powinnaś zrobić w takiej sytuacji? Musisz za każdym razem konsekwentnie wyznaczać granice , których dziecko nie powinno przekraczać.

U dziecka może wystąpić lęk wobec konkretnych przedmiotów, dźwięków. Niekiedy są to rzeczy, które nie wzbudzały u niego  wcześniej niechęci, na przykład odgłos włączonego odkurzacza, szczekanie psa.

Nawet jeśli wydaje ci się, że jest inaczej to pamiętaj, że twój maluch wszystko dokładnie słyszy co do niego mówisz.  Zwracając się do dziecka unikaj zdrobnień i mów takim tonem, którego używasz w codziennych kontaktach z innymi, dorosłymi ludźmi.

Dziecko coraz aktywniej uczestniczy w konwersacjach.  Ciekawą zabawą, która dodatkowo poszerzy słownictwo twojego dziecka będzie gra przy użyciu kart z obrazkami. Karty możesz przygotować samodzielnie (powycinaj zdjęcia z gazet) lub kup gotowe w sklepie z zabawkami. W tym wieku maluch bez problemu powinien zidentyfikować większość obrazków i  poprawnie wskazać karty.

Zazwyczaj dwudziestomiesięczny smyk potrafi liczyć już do dwóch

Wolne weekendy nie musicie spędzać na niekończących się atrakcjach. Zoo, basen czy spacer w parku sprawią dużą radość twojemu dziecku, ale pamiętaj, że najważniejsza teraz dla niego jest  twoja bliskość i wspólne spędzenie czasu – zabawa klockami, turlanie się po dywanie czy oglądanie książeczek.

Maluch chętnie bawi się zabawkami, które wymagają od niego poprawnego dobrania kształtów.

W tym wieku dla małego człowieka tata zaczyna odgrywać ważną rolę. Tatę i dziecko zaczynają łączyć wspólne wycieczki do parku czy na plac zabaw. Oczywiście mama również potrafi grać w piłkę lub huśtać na huśtawce,  ale tata robi to inaczej – jest odważny i silny. Przy nim maluch czuje się doroślej i wyjątkowo.

Maluch zaczyna rozpoznawać swoje odbicie w lustrze i zauważać zmiany w swoim wyglądzie.

Zabawy z rówieśnikami nadal nie mają większego sensu – dziecko najlepiej czuje się w towarzystwie dorosłych. Pozostawione wśród rówieśników chce za wszelką cenę znaleźć się w centrum uwagi dorosłych. Z pozostałymi zaś dziećmi konkuruje zarówno o zabawki, jak i uwagę otoczenia.

Miłość, czas a także zainteresowanie jakie poświęcasz dziecku buduje u niego poczucie bezpieczeństwa, a także daje pewność, że niektóre codzienne rzeczy są niezmienne, jak na przykład twoja miłość. Pozwala mu to także łatwiej pogodzić się z niektórymi zmianami jakie zachodzą w jego życiu – odstawienie od twojej piersi, pożegnanie ze smoczkiem czy nauka korzystania z nocnika.  Pamiętaj, że zmiany nie mogą zachodzić jednocześnie. Dziecko musi mieć czas na oswojenie się z nowym i pogodzeniem z jedną stratą, zanim utraci coś kolejnego. Pamiętaj, by do zmian zawsze podchodzić do dziecka z uśmiechem, pozytywnie, by pokazać dziecku, że nie ma w tym nic złego.

Polecamy: Cukier w diecie dziecka - stop!

Wskazówki dla rodziców:

  • Kupując nowe ubranka dla dziecka zwróć uwagę na krój. Idealne będą ubrania, które z łatwością samodzielnie założy dziecko – spodnie z gumką w pasie, koszulki zamiast body. Zakup także kilka bawełnianych majteczek, które niebawem będą potrzebne.
  • Jeśli twoje dziecko nadal biega w pieluszce, delikatnie zwróć maluchowi uwagę, że duże dzieci robią siusiu i kupkę do nocnika. Poza tym bez pieluchy jest wygodniej biegać i skakać.

  • Wybierając się w podróż samochodem  z maluchem, pod żadnym pozorem nie pozwalaj smykowi na jazdę  bez fotelika.  Dzieci w tym wieku bardzo często buntują się przeciwko siadaniu w foteliku. Bądź konsekwentna i wytłumacz dziecku, że dorośli jadąc samochodem przypinają się pasami, a najmłodsi jeżdżą w foteliku. I taka zasada zawsze i wszystkich obowiązuje!

  • Jeśli w  nocy dziecko chce pić, nie dawaj maluchowi mleka czy słodkich soków. Napoje te mogą przyczynić się do powstania próchnicy. W takiej sytuacji najlepsza będzie zwykła woda.

  • Pamiętaj, że codzienne rytuały powtarzane o mniej więcej stałych porach są bardzo ważne dla twojego dziecka. Maluch czuje się bezpiecznie gdy o tych samych porach śpi, wychodzi na spacery i spożywa posiłki.

Zobacz także, jak wyglądają inne miesiące życia w naszym kalendarzu rozwoju dziecka!

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 21

Redakcja poleca

REKLAMA