Jesienne infekcje: gorączka

gorączka, infekcje, zdrowie dziecka, choroby dziecięce
Gorączka zawsze budzi niepokój. Bo to znak, że w organizmie naprawdę dzieje się coś złego. Dowiedz się kiedy i czym można ją obniżać.
/ 17.11.2009 18:14
gorączka, infekcje, zdrowie dziecka, choroby dziecięce
Bywa spowodowana przegrzewaniem malca lub stresem, ale to rzadkość. Najczęściej jej przyczyną jest infekcja. Organizm broni się przed wirusami i bakteriami, podwyższając temperaturę. Niewysoka gorączka jest bardzo dobra, bo zabija zarazki. Ale zbyt wysoka lub trwająca długo może nawet być groźna. Zobacz, jak sobie z nią poradzić.

Dobrze zmierz...
Zwykle wystarczy popatrzeć na dziecko i położyć mu rękę na czole: od razu wiesz, czy ma gorączkę. Dobrym sposobem na szybkie zmierzenie temperatury jest termometr paskowy: po kilku sekundach masz orientację, co dzieje się z malcem. Jednak taki pomiar warto sprawdzić, używając dokładniejszego termometru.
Rtęciowy. Temperaturę mierzy się pod pachą (10 minut) lub w pupie (5 minut). Termometry tego typu są wycofywane z aptek. Powodem jest to, że gdy się zbiją (a to się zdarza), kuleczki rtęci trudno pozbierać, a dotykanie jej, a nawet wdychanie oparów, szkodzi zdrowiu.
Elektroniczny. Zmierzysz nim temperaturę w pupie lub pod pachą. Jest wygodniejszy od rtęciowego: pomiar trwa około minuty, a jego zakończenie sygnalizuje sygnał dźwiękowy. Wypróbuj jednak termometr, gdy dziecko jest zdrowe, bo niektóre egzemplarze niedokładnie wskazują temperaturę.
Do ucha. Bardzo wygodny: już po sekundzie będziesz wiedzieć, czy dziecko ma gorączkę. Jednak w samym mierzeniu musisz mieć trochę wprawy: niedokładne przytknięcie końcówki do ucha może spowodować błędny pomiar.
W smoczku. Jeśli dziecko kilka minut go ssie, temperatura będzie dobrze zmierzona.

...i działaj
Normalna temperatura ciała wynosi 36–37°C (najwyższa jest o godzinie 18, najniższa o 4). Mierzona w pupie i w ustach jest o 0,5°C wyższa niż pod pachą (te pół stopnia musisz odjąć).
37–38°C. To stan podgorączkowy. Nie ma powodu do paniki ani konieczności obniżania temperatury. Uważniej jednak przyglądaj się dziecku.
38–39°C. To już gorączka. Malec może źle się czuć. W zależności od jego wieku, samopoczucia i tego, jak znosi wysoką temperaturę, musisz podjąć decyzję: obniżać mu gorączkę czy nie. W niektórych sytuacjach trzeba nawet wzywać lekarza.
powyżej 39°C. To wysoka gorączka, która szkodzi organizmowi, może też spowodować drgawki. Przyjrzyj się skórze dziecka, czy nie pojawiają się wybroczyny (może to być objaw sepsy, czyli uogólnionego zakażenia organizmu). Wtedy trzeba natychmiast jechać z malcem do szpitala.
Obniżanie. Konieczne, gdy temperatura przekracza 38°C.

dobre leki...
Dzieciom podaje się dwa rodzaje leków przeciwgorączkowych:
Z paracetamolem. To np. Panadol Baby, Apap, Calpol, Efferalgan. Paracetamol ma działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Dzieciom do 3. miesiąca wolno podawać tylko leki z paracetamolem.
Z ibuprofenem. To np. Ibufen, Ibum, Nurofen. Działają przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Wolno je podawać po 3. miesiącu.
Malec nie może dostawać aspiryny. Obecny w niej kwas acetylosalicylowy czasem powoduje tzw. zespół Reya i uszkodzenie wątroby.
Obniżenie temperatury nie spowoduje wyleczenia. Gorączka prawdopodobnie powróci – aż organizm zwalczy chorobę. Jeśli dziecko miało kiedykolwiek drgawki gorączkowe, nie czekaj, aż temperatura wzrośnie, tylko podawaj leki zapobiegawczo (paracetamol co sześć godzin lub ibuprofen co osiem godzin).

...i okłady
Gdy gorączka nie spada, skuteczne mogą być zimne okłady (na czoło, przedramiona, łydki) lub wykąpanie malca w wodzie o temperaturze niższej o 2°C niż temperatura ciała. Ale gdy po pół godzinie od podania leku gorączka jest nadal wysoka, zadzwoń do lekarza.

Nie czekaj: dzwoń do lekarza
Wysoka gorączka może być niebezpieczna. Nie wystarczy ją zbić. Są sytuacje, gdy trzeba z dzieckiem natychmiast iść do lekarza.
Niemowlę 0–6 miesięcy. Jeśli dziecko ma powyżej 38°C, dzwoń po lekarza!
Niemowlę 6–12 miesięcy. Zadzwoń do lekarza, gdy gorączka przekracza 38,5°C, trwa dłużej niż jeden dzień lub dziecko źle się czuje: nie chce jeść oraz pić, wymiotuje, ma biegunkę.
Starsze dziecko. Gorączkę możesz samodzielnie leczyć do trzech dni – ale tylko wówczas, jeśli malec ma objawy typowej infekcji przeziębieniowej, jednak poza tym czuje się dobrze.
Uwaga: Wizyta u lekarza jest konieczna, gdy: dziecko nie chce jeść, pić, wymiotuje, ma biegunkę, wysypkę, źle sie czuje; po trzech dniach leczenia nadal ma gorączkę, zdarzają się skoki temperatury. Malec czuł się znacznie lepiej, temperatura jego ciała wróciła już do normy, a po kilku dniach zaczyna gorączkować.

konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra neonatolog, CZD

O zdrowiu dziecka porozmawiaj też na www.zdrowybobas.pl

Redakcja poleca

REKLAMA