Wilgotny
Inaczej jest nazywany mokrym. Pojawia się, gdy w dolnych drogach oddechowych gromadzi się wydzielina zapalna. Jest ona bardzo niekorzystna dla organizmu, gdyż stanowi świetną pożywkę dla bakterii. W takim momencie kaszel jest wręcz zbawienny, bo dziecku łatwiej pozbyć się wydzieliny. Bakterie tracą swoją pożywkę, przez co nie mogą się już namnażać. Wilgotnego kaszlu nie można hamować. Wręcz przeciwnie – trzeba pomóc dziecku wykrztusić wydzielinę.
Rano oraz w 15–30 minut po podaniu maluszkowi środka mukolitycznego oklepuj mu plecy (to też pomoże w pozbyciu się wydzieliny z dróg oddechowych). Ułóż dziecko na brzuszku, na swoich kolanach, tak by jego główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała. Potem dłonią złożoną w łódkę oklepuj plecy po obu stronach kręgosłupa, zawsze od dołu w kierunku barków (nie klep tylko po nerkach ani po samym kręgosłupie!).
Ważne! W wyjątkowych przypadkach lekarz może zalecić środki hamujące wilgotny kaszel. Może to być np. wskazane, gdy dziecko jest wyraźnie osłabione, ma też gorączkę, dostało antybiotyk, mocno kaszle i nie może w nocy spać.
Suchy
Taki kaszel jest dużo bardziej męczący. I „bezproduktywny”, bo nie prowadzi do pozbycia się wydzieliny. Pojawia się zwykle na samym początku infekcji wirusowej, ale bardzo szybko (już po dniu lub dwóch) zmienia się w mokry. Może jednak też wystąpić po zakończeniu infekcji – u małych dzieci jest to wynik nadwrażliwości oskrzeli. A potem utrzymywać się jeszcze nawet przez kilka tygodni. Suchy kaszel towarzyszy często zapaleniu krtani oraz niektórym schorzeniom alergicznym, np. astmie, obturacyjnemu zapaleniu oskrzeli.
Jak pomóc? Suchy kaszel trzeba hamować. Podaje się leki zalecane przez pediatrę, takie jak np. Sinecod, Acodin.
Alergiczny
Jego przyczyną nie jest infekcja dróg oddechowych, lecz alergia lub astma. Dziecko może mieć wręcz napady kaszlu. Zwykle są one spowodowane kontaktem z jakimś czynnikiem wywołującym uczulenie oraz zwężeniem dróg oddechowych.
Jak pomóc? Takiego kaszlu nie wolno leczyć na własną rękę. Lekarz zwykle zaleca środki rozszerzające oskrzela oraz przeciwzapalne, często podawane w formie wziewnej.
„Szczękający”
Zwykle towarzyszy zapaleniu krtani. Może pojawić się wówczas także niebezpieczna dla dziecka duszność.
Jak pomóc? Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Gdy czekasz na jego przyjście, otwórz szeroko okno, by wpuścić zimne powietrze, lub wyjdź z malcem na balkon, żeby było mu łatwiej oddychać. Taki kaszel również trzeba hamować, ale leki musi zapisać pediatra.
„Pianie koguta”
Najczęściej jest spowodowany krztuścem (zdarza się nawet u dzieci, które były szczepione). Kaszel jest suchy, męczący, dziecko wręcz się zanosi, wdychając powietrze (przypomina to właśnie pianie koguta).
Jak pomóc? Maluszek powinien dużo pić. Szybko skontaktuj się z lekarzem. Często konieczne jest podawanie antybiotyku oraz leków przeciwkaszlowych, zaleconych przez pediatrę. Ponieważ jednak antybiotyk nie zabija toksyn krztuśca (a one też podrażniają drogi oddechowe), kaszel może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.
konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra neonatolog, CZD
Niepokoisz się o zdrowie maluszka? Porozmawiaj o tym na www.zdrowybobas.pl