W nosidełku czy na rękach – w jaki sposób nosić noworodka?

Noworodek to niezwykle delikatna istota, o którą trzeba odpowiednio dbać. Ważnym elementem opieki nad noworodkiem i małym dzieckiem jest jego odpowiednie podnoszenie i noszenie. Jest wiele teorii na temat tego, w jaki sposób powinno się nosić dziecko. Jedni noszą noworodki na rękach, inni w nosidełku. Każdy sposób ma swoich zwolenników i przeciwników. Jednakże to sam rodzic powinien zdecydować jaki sposób noszenia wybrać dla swojego dziecka.
/ 11.07.2013 15:34

Noszenie noworodka  na rękach

Dla wielu rodziców noszenie dziecka na rękach jest naturalnym sposobem pierwszego kontaktu z nim. W taki sposób dziecko czuje bliskość rodzica i szybko nawiązuje z nim więź. Jednakże trzeba pamiętać o odpowiedniej pozycji noszenia, szczególnie w trakcie trzymania na rękach noworodka, któremu należy podtrzymywać główkę i uważać na ułożenie jego ciała. Jest to istotne, gdyż takie dziecko nie ma odpowiedniego napięcia mięśniowego oraz jego układ kostny jest bardzo słaby. Taki sposób noszenia ma jeszcze jedną wadę – ręce osoby trzymającej dziecko są zajęte, więc bardzo niewygodnie jest wykonywać wszelkie inne czynności.

Polecamy: Dlaczego trzeba nosić dziecko?

Noszenie dziecka w nosidełku

Właśnie z uwagi na wygodę rodzica, a przede wszystkim na bezpieczeństwo dziecka, warto wypróbować nosidełka. Najczęściej są one zapinane na specjalne zatrzaski, więc ich założenie i włożenie do nich dziecka trwa dosłownie kilka sekund. Specjalna konstrukcja sprawia, że dziecko praktycznie samo przyjmuje prawidłową pozycję. Jest to idealne rozwiązanie dla aktywnych rodziców, którzy opiekując się dzieckiem nie chcą rezygnować z małych codziennych przyjemności. Trzymając dziecko w nosidełku można spacerować, chodzić na zakupy, czy też wykonywać wszelkie obowiązki domowe.

Na co zwrócić uwagę wybierając nosidełko?

Wybierając nosidełko dla dziecka trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na to, by zapewniało odpowiednie podparcie głowy, szyi i bioderek malucha, pozwalało na noszenie dziecka w wielu pozycjach (przodem do rodzica, tyłem do rodzica, na plecach) oraz było bezpieczne dla dziecka (przed zakupem warto sprawdzić czy nosidełko ma atesty, ewentualnie było projektowane wraz z pediatrami i ortopedami). Przykładem takiego nosidełka jest stworzone przez szwedzką firmę BabyBjörn nosidełko ergonomiczne ONE. Dzięki temu, że nosidełko rośnie razem z dzieckiem, można w nim nosić dzieci już od urodzenia aż do 3 roku życia. Do ukończenia 12 miesiąca życia nosimy dziecko z przodu. Starsze i cięższe dzieci można nosić na plecach. W nosidełku rodzic może samodzielnie przenieść dziecko z klatki piersiowej na plecy bez wyjmowania pociechy z nosidełka. To najbezpieczniejszy sposób na umieszczenie dziecka w nosidełku na plecach.

Polecamy: Dlaczego warto nosić dziecko w chuście?

Bardzo ważne!

Nosidełka renomowanych firm tworzone są we współpracy ze światowej klasy specjalistami z dziedziny pediatrii i ortopedii dziecięcej, więc ich używanie jest w pełni bezpieczne. Oczywiście niektórzy rodzice mogą mieć wątpliwości, jednak łatwo można je rozwiać po konsultacji z lekarzem pediatrą.

Nosidełko ergonomiczne BABYBJÖRN ONE dostępne jest w sklepie babymama.pl, cena 597 zł.

Źródło: Materiały prasowe Pawłowska Media/ (dr)

Zobacz także: Dlaczego dziecko potrzebuje dotyku i bliskości?