Jak zapewnić noworodkowi bezpieczny i spokojny sen?

Noworodki i mniejsze niemowlaki przesypiają większą część doby. Dlatego właśnie w pierwszym okresie życia dziecka, należy szczególnie zadbać o jego bezpieczeństwo w czasie snu i zapewnić mu najwyższy możliwy komfort spania. Na co więc zwrócić uwagę wybierając łóżeczko dla dziecka i akcesoria do niego aby zapewnić mu bezpieczny i spokojny sen? Oto kilka wskazówek.
/ 01.08.2013 12:15

Śpiące dziecko/ fot. Materiały prasowe Pawłowska Media

Łóżeczko

Wybierając łóżeczko rodzice powinni zwrócić uwagę by było ono wykonane z naturalnych, nie wywołujących alergii materiałów – najlepiej z drewna pomalowanego ekologicznymi i bezpiecznymi farbami, ewentualnie lakierami eko. Łóżeczko musi mieć solidną konstrukcję, szczeble (również wyjmowane, by starsze dziecko mogło samodzielnie z niego wychodzić) oraz możliwość regulacji wysokości materaca. Szczebelki umieszczone w ramie łóżka muszą mieć odpowiedni rozstaw, tak by dziecko nie zaklinowało się między nimi.

Materac i pościel

Jeżeli chodzi o pościel dla dzieci, to najlepiej sprawdzą się bawełniane powłoczki z zabezpieczonym zamkiem wykonanym z niealergizujących materiałów syntetycznych. Należy wybierać pościel gładką, bez żadnych troczków czy wystających elementów, tak by maluch nie zakrztusił się nimi lub też nie obwiązały się wokół jego szyi. Materac musi być odpowiednio twardy – na tyle by się nie odkształcał, jednak nie powodował dyskomfortu w trakcie spania. Obecnie na rynku do wyboru jest kilka rodzajów materacy i w zależności od wypełnienia dzieli się je na piankowe, piankowo-kokosowe oraz piankowo-grykowo-kokosowe.

Polecamy: Co robić, kiedy niemowlę nie chce spać?

Poduszka stabilizacyjna dla noworodków i wcześniaków/ fot. materiały prasowe Pawłowska Media

Dodatkowe akcesoria

Aby zwiększyć bezpieczeństwo dziecko warto zaopatrzyć się również w takie rzeczy jak ochraniacze na szczeble czy poduszki stabilizujące pozycję dziecka w czasie snu. Zabezpieczenie szczebli to z reguły długi pas materiału wypełniony pianką lub gąbką. Zakłada się go na całym obwodzie łóżka od wewnątrz. Lepiej wybrać takie, które zapinane jest na napy lub rzepy, gdyż troczki mogą się poluzować lub oderwać i wyrządzić krzywdę maluchowi. Z kolei poduszka stabilizacyjna dla noworodków i wcześniaków firmy Poofi, pozwala na ułożenie dziecka w bezpiecznej pozycji. Kładąc dziecko na takiej poduszce rodzic ma pewność, że nie przesunie się ono czy nie przewróci na plecy w czasie snu. Używanie takich poduszek znacznie eliminuje możliwość zakrztuszenia się ulanym pokarmem, ułatwia także dziecku stopniowe przyjmowanie wyprostowanej pozycji ciała.

Poduszka stabilizacyjna dla noworodków i wcześniaków Poofi dostępna jest w sklepie babymama.pl, cena 39zł

Źródło: Materiały prasowe Pawłowska Media/ (dr)

Zobacz także: Sen noworodków i dzieci – poradnik