Jak pomóc niemowlęciu zasnąć?

Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w 2011
Każde dziecko potrzebuje snu. Rola rodziców polega na stworzeniu prawidłowych warunków do zasypiania. Warto zbadać rytm snu własnego dziecka. W tym celu należy poświęcić czas, usiąść koło łóżeczka i obserwować dziecko podczas zasypiania i snu. Na co zwracać uwagę podczas obserwacji dziecka?
/ 31.10.2011 09:51
Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w 2011

Jaka jest rola rodziców?

Każde dziecko pragnie snu. Jednak nie zawsze niemowlakom i małym dzieciom udaje się odnaleźć własny rytm. Potrzebują one rodziców, którzy stworzą im prawidłowe warunki do zasypiania i ustalą rytuały, dzięki którym maluchy będą mogły spokojnie zapadać w sen.

Najczęściej jednak dzieci potrzebują rodziców, którzy odczytają oznaki zmęczenia i na nie zareagują.

Aby przychodziło wam to z łatwością, musicie zdobyć jak najwięcej wiedzy o dziecięcym śnie.

Zobacz też: Pory snu niemowląt

Odkryj tajemnicę snu dziecka

Przed zdobyciem ogólnych wiadomości na temat snu warto najpierw zbadać sen własnego malucha. Poświęćcie trochę czasu i poznajcie swoje dziecko „we śnie”. Usiądźcie koło łóżeczka i obserwujcie je, gdy zasypia, gdy powoli ulega coraz silniejszej potrzebie snu i coraz głębiej zapada w sen. Rączki i nóżki drgają, oczy się zamykają, głowa opada na bok… Nasyćcie się tymi cudownymi chwilami. Niech ogarnie was radość i zdumienie.

Gdy jeszcze dłużej poobserwujecie śpiące dziecko, zobaczycie, jak zmieniają się kolejne fazy snu. Dostrzeżecie, czy śpi głęboko czy płytko, czy jego mózg intensywnie pracuje, czy jest całkiem odprężony. Być może na twarzy dziecka pojawi się ów pożądany „anielski uśmiech”, który sprawi, że poczujecie się jak w siódmym niebie. Albo wykrzywi jego buzię budzący współczucie grymas, także najchętniej wzięlibyście je w ramiona i utulili.

Jednak z pewnością nie będziecie mieć wątpliwości, że wasze dziecko z całego serca rozkoszuje się snem i lubi spać tak samo jak wy, a także że potrafi spać. Chociaż nie śpi (jeszcze) tak, jak chcieliby tego wszyscy zainteresowani. Gdy już wiecie, jak przebiega sen, możecie udzielić swemu dziecku niezbędnej pomocy.

Zobacz też: Lęk i kłopoty z zaśnięciem u dziecka - co robić?

Fragment pochodzi z książki „Jak nauczyć dziecko spać?” autorstwa Petra Kunze i i dr Helmuta Keudela (wyd. Harmonia, 2010).

Redakcja poleca

REKLAMA