Jak zachęcić małe dziecko do kąpieli?

Kąpiel małego dziecka powinna być nie tylko czynnością pielęgnacyjno - higieniczną, ale także czasem niezwykłej bliskości z rodzicem. Niestety to tylko teoria, która rzadko sprawdza się w rzeczywistości. W praktyce często trudno o harmonię, a wieczorna kąpiel ma z relaksem niewiele wspólnego. Co robić, gdy widok wanienki z wodą wprawia malucha w nie lada rozpacz? Jak zamienić przeraźliwy płacz w radość z pluskania? Jak zachęcić dziecko do kąpieli?
/ 29.08.2013 14:38

Krok pierwszy- zachować spokój

Trudno o zachowanie spokoju, gdy niemowlę przeraźliwie płacze i krzyczy na widok wanienki z wodą. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że nasze nerwy nic nie pomogą i mogą jedynie pogorszyć sytuację. Im bardziej spokojny, cierpliwy, opanowany, łagodny i wyrozumiały jest rodzic, tym większa szansa na sukces. Im bardziej pewnie i spokojnie robisz swoje, tym dziecko czuje się bezpieczniej i powoli się wycisza.

Krok drugi- przygotować łazienkę

Szczegóły mają znaczenie! I to ogromne. Zanim włożysz niemowlę do wanienki, sprawdź czy wszystko jest dobrze przygotowane. Być może to właśnie jeden z pozornie mało ważnych detali tak źle oddziałuje na pociechę i sprawia, że wieczorna kąpiel wywołuje u niego wyłącznie złe skojarzenia. 

W łazience, w której kąpiesz dziecko, musi być ciepło. Temperatura 22- 25 stopni Celsjusza jest idealna. Woda, w której maluch jest kąpany powinna mieć około 37- 38 stopni Celsjusza.

Krok trzeci- wybieramy zabawki

Zamień zwykłą kąpiel w niezwykłą zabawę. Dzięki temu wieczorne pluskanie przestanie maluchowi kojarzyć się z płaczem, krzykiem i wrzaskiem i stanie się synonimem dobrej zabawy. A nic tak nie zachęca do kąpieli jak  urozmaicenie zabawą i zabawkami, np. zestawem do kąpieli staw Hevea.

Polecamy: Wiaderko czy wanienka – pierwsza kąpiel noworodka

Zestaw do kąpieli staw Hevea/ fot. materiały prasowe babymama.pl

Jakie wybrać zabawki do kąpieli?

Zabawki do kąpieli to antidotum na lęk przed wieczornym pluskaniem się w wannie. Nie od dziś jednak wiadomo, że gumowe kaczki są sobie nierówne i że warto wybierać te, które nie stanowią dla małego pływaka żadnych zagrożeń.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór tych zabawek do kąpieli, które są odlane w całości. Brak załamań i perforacji sprawia, że na uwielbianych przez najmłodszych żółtych, gumowych kaczuchach nie zbiera się mydło czy piana, nie osiadają bakterie i nie zbiera się brud. Zabawki są więc bezpieczne, higieniczne i idealne dla najmłodszych dzieci.

Warto także zwrócić uwagę na to, czy zabawki do kąpieli są naprawdę stworzone z myślą o najmłodszych. Brak nieprzyjemnych, piskliwych dźwięków, łatwość chwycenia i utrzymania w małej rączce, bogata faktura powinny zachęcać do zakupu.

Zestaw do kąpieli staw Hevea dostępny jest w sklepie babymama.pl, cena 119 zł

Źródło: materiały prasowe Pawłowska Media/ (dr)

Zobacz także: Zabawki do wody – galeria