Jak poradzić sobie z ulewaniem pokarmu u niemowląt?

Ulewanie pokarmu u niemowląt to nic innego jak wypływanie niewielkiej ilości pokarmu z ust dziecka. Jego przyczyną jest zazwyczaj fizjologiczna niesprawność mięśni dolnego zwieracza przełyku, która najczęściej łagodnieje po 6. miesiącu życia dziecka. Na szczęście są sposoby, aby ulewanie zdarzało się rzadziej. Podpowiadamy jak poradzić sobie z tym problemem.
/ 19.07.2013 13:47

Uważnie przystawiaj dziecko do piersi

Karmiąc piersią postaraj się, aby maluch miał twoją pierś głęboko w buzi. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko, że dziecko ssąc, będzie dodatkowo połykało powietrze, które po zakończonym karmieniu mogłoby cofnąć się do gardła wraz z porcją pokarmu.

Postaraj się, aby twoja pierś nie była dla twojego dziecka „uspokajaczem”. Nadmiar pokarmu w brzuszku twojego dziecka może powodować ulewanie u noworodka.

Jeżeli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym

Karmiąc dziecko mlekiem modyfikowanym zadbaj o to, aby smoczek miał mały otwór. Postaraj się karmić dziecko częściej, ale w mniejszych ilościach. Dzięki temu maluch będzie miał więcej czasu na strawienie mleka. Jeżeli jednak problem nie minie, lekarz pediatra może zdecydować o wprowadzeniu do diety dziecka mleka oznaczonego AR (tzw. antyrefluksowe).

Polecamy: Jak poprawnie odczytać oznaczenia mleka modyfikowanego?

Zawsze podnoś dziecko do odbicia

Jeżeli twój maluszek ssie bardzo szybko, postaraj się go podnosić podczas karmienia kilka razy i czekaj cierpliwie, aż odbije się mu powietrze. Dzięki temu ochronisz dziecko przed ulaniem się pokarmu.

Pozwól odpocząć maluchowi

Po skończonym posiłku daj swojemu dziecku przynajmniej kwadrans na odpoczynek. Po upływie tego czasu możesz przewinąć malucha. Dzięki temu ulewanie noworodka nie będzie już problemem.

Polecamy: Karmienie niemowląt i małych dzieci – wywiad z dietetykiem

Jeżeli pokarm nie wycieka powoli z ust twojego dziecka, ale wydostaje się na zewnątrz gwałtownie, mamy do czynienia z wymiotami. W takiej sytuacji należy poinformować o problemie pediatrę. Jeśli dziecko słabo przybiera na wadze, występuje u niego nawracające zapalenie dróg oddechowych lub ucha środkowego - jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Objawy mogą świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym. W takiej sytuacji konieczne jest przyjmowanie leków, które zmniejszają kwaśność soków żołądkowych.

Zobacz także: Jak skutecznie pozbyć się kolki u dziecka?

Redakcja poleca

REKLAMA