Witaminy zapewniają sprawne funkcjonowanie układu immunologicznego

O czym należy pamiętać planując ciążę?

Ciąża, czy jest planowana, czy nie, niekiedy spędza sen z powiek wielu kobietom. O czym bezwzględnie pamiętać planując ciążę lub w niej będąc?
/ 31.01.2011 19:55
Witaminy zapewniają sprawne funkcjonowanie układu immunologicznego

Warto zatem zadbać o siebie, jeśli planujcie posiadanie dziecka. Na możliwość zajścia w ciążę ma wpływ wiele czynników: biologicznych i psychologicznych.

By biologia działała na waszą korzyść - zdrowi rodzice, zdrowe dziecko!

Należy pamiętać, że zarówno zdrowie matki jak i ojca ma wpływ na możliwość zajścia w ciążę. Dlatego oboje powinniście zadbać, by zrezygnować z nałogowego palenia papierosów i pici alkoholu w dużych ilościach.

Polecamy: Co może zaszkodzić dziecku podczas ciąży?

Ważne jest również zachowanie równowagi pomiędzy czasem pracy a odpoczynkiem. Nie bez znaczenia jest również dieta, kondycja fizyczna, ogólny stan zdrowia. Osobiście mam wyrobiony w sobie nawyk, by raz w roku wykonać podstawowe badanie krwi. Sądzę, że jest to dobry nawyk i polecam go każdej przyszłej mamie.

Nie chodzi o to, by wyszukiwać sobie schorzenia, ale by mieć ogólną orientację o stanie własnego zdrowia. W jednym roku zdarza nam się przytyć, w innym schudnąć, w jednym przeszłyśmy ciężką chorobę, jeden był dla nas bardziej a kolejny mniej stresujący. Te wszystkie czynniki wpływają na ogólną kondycję naszego organizmu, dlatego warto mieć orientację chociażby w kwestii minerałów, które należy uzupełnić.

Ważne jest również określenie grupy krwi kobiety i mężczyzny i ewentualne przeanalizowanie z lekarzem możliwości pojawienia się konfliktu między grupami krwi partnerów. Dowiedz się, czy leki, które przyjmujesz nie utrudniają zajścia w ciążę i jak będzie wyglądało twoje leczenie, kiedy będziesz spodziewała się dziecka.

Polecamy: Jak przygotować się do ciąży?

Zadbaj o komfort psychiczny

Na decyzję o dziecku chyba nigdy nie ma dobrego momentu. Warto jednak byś podejmując tę decyzję czuła się z nią dobrze. Na to, że będziesz spokojniejsza będąc w ciąży wpłynie fakt, że jesteś pewna partnera, że jesteś gotowa na podjęcie wyzwań i poświęceń jakie niesie ze sobą macierzyństwo.

Warto również wybrać lekarza, któremu powierzysz swoje zdrowie i zdrowie dzidziusia przez najbliższych dziewięć miesięcy. Nie powinien być to człowiek z przypadku, nie możesz sobie pozwolić na wątpliwości co do jego decyzji. Dlatego w okresie planowania ciąży wybierz lekarza, do którego masz zaufanie. 

Czytaj także: Jak podróżować w ciąży?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)