Jak i czym wywabiać plamy na ubrankach niemowlaka?

Plamy na ubrankach niemowlaka to zmora niejednej młodej mamy. Wywabianie plam na ubrankach należy wykonywać bardzo ostrożnie, ponieważ niektóre składniki detergentów mogą uczulać skórę niemowlaka. Dlatego do usuwania plam należy wybierać hipoalergiczne odplamiacze.
/ 16.06.2013 17:35

Obserwuj dziecko

Największym utrudnieniem jest to, że w grę nie wchodzi nasze zdrowie, lecz zdrowie pewnego małego człowieka, za którego jesteśmy odpowiedzialni. Maleństwo przecież nie powie nam, że coś je drażni, drapie czy uczula. Musimy więc sami obserwować i w miarę rozsądku podejmować decyzje. Każda z nich, nawet ta czym sprać marchewkowy soczek, może zamienić się w nie lada wyzwanie. Szczególnie, że plamy na niemowlęcych ubrankach są na tyle trwałe, że proszek czy żel do prania może sobie z nimi zwyczajnie nie poradzić. Starsze pociechy, które mają bardzo wrażliwą skórę i są podatne na wszelkiego typu alergie, to kolejne wyzwanie. Jak zatem być skutecznym, zapobiegawczym i na dodatek ekonomicznym?

Polecamy: Czy możliwa jest alergia na mleko matki?

Odplamiacz i niemowlę - te dwa słowa odpychają się jak magnesy

 Co prawda niektórzy dermatolodzy nie widzą niczego złego w używaniu odplamiaczy, jednak przecież oczywistym jest, że im mniej chemii, tym lepiej! Przeczesując internet lub rozmawiając ze znajomymi na pewno trafimy na dział: babcine metody. Tylko kto ma czas na ręczne pranie w wodzie z roztworem amoniaku, posypywanie tłustych plam mąką czy inne szalone sposoby? Mimo że być może są skuteczne, są także zbyt czasochłonne. Rozwój cywilizacyjny ułatwił nam wiele rzeczy, więc najwyższa pora by poradził sobie także  z plamami!

Polecamy: Jakie produkty mogą wywołać alergię u dziecka?

Czytaj skład detergentów

Odplamiacze mają to do siebie, że wraz z plamami często niszczą materiał. Jest to spowodowane ich składem, który obfituje w inwazyjne, chemiczne rozwiązania. Mocne kwasy, żrące mydełka czy środki utleniające, nie są jednak jedynymi rozwiązaniami, które poradzą sobie z naszą marchewkową plamą. Musimy poszukiwać innych, bezpieczniejszych metod. Jak zwraca uwagę położna środowiskowo-rodzinna, dr Edyta Szumska: - Ważne jest czytanie etykiet zawierających informacje o składzie danego odplamiacza. Najistotniejszym jest, by wybrany produkt był hipoalergiczny, zatem wolny od szkodliwych dla zdrowia składników oraz substancji drażniących delikatną skórę dziecka.

Polecamy: Alergia – jak ją rozpoznać?

Wybierz hipoalergiczny odplamiacz

Decydując się na hipoalergiczny odplamiacz, nie ryzykujemy uczuleniem naszych pociech, bo to bezpieczne rozwiązanie, nawet dla najwrażliwszej skóry. Tego typu produkt pozbawiony jest bowiem szkodliwych substancji, jak np. parabeny czy fosforany, działające podrażniająco, wysuszająco czy alergizująco. - Produkt hipoalergiczny to produkt przetestowany dermatologicznie, łagodny oraz pozbawiony agresywnych składników, niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska – zaznacza Izabela Kujawa, przedstawiciel marki Concertino Baby.

Dzieci to sporo radości, choć plamy na ich ubrankach to zmora niejednego z nas. Jak już raz wejdą w komitywę z ubraniem naszych pociech, trudno zakończyć tę znajomość. I mimo że czasem długo stawiają opór, to na szczęście istnieją na nie sposoby. Nawet na te najtrudniejsze, jak na przykład sok z marchewki.

Źródło: BEST image PR/ (dr)

Zobacz także: Jakie materiały używać w atopowym zapaleniu skóry?