Czy mogę karmić swoje dziecko mlekiem w proszku?

Czy mogę karmić swoje dziecko mlekiem w proszku?
Nie możesz lub nie chcesz karmić piersią? Przygotuj mleko z proszku w butelce. Ma ono podobny skład do mleka kobiecego i również zapewni twojemu maluszkowi to, co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Możesz karmić nim swoje dziecko wszędzie.
/ 28.10.2010 13:52
Czy mogę karmić swoje dziecko mlekiem w proszku?

Czy istnieją zalety karmienia butelką?

Zalet karmienia piersią jest wiele: pokarm o właściwym składzie, pokrywający w pełni zapotrzebowanie kaloryczne i witaminowe dziecka, a także chroniące go przed infekcjami (poprzez przeciwciała znajdujące się w mleczku). Karmienie piersią zapewni bliski kontakt z dzieckiem i wytworzy przyjazną więź, pełną ciepła i miłości.

Karmienie butelką również ma swoje zalety. Planujesz szybciej wrócić do pracy, boisz się o wygląd swojego biustu, karmienie piersią sprawia Ci ból, istnieją przeciwwskazania do karmienia piersią. W takich wypadkach karmienie butelką jest najlepszym rozwiązaniem.

Które mleko w proszku jest odpowiednie dla mojego dziecka?

Mleka w proszku są zbliżone składem do mleka matki. Niektóre z nich zawierają dodatkowo probiotyki - bakterie chroniące układ trawienny i immunologiczny dziecka. Przed wyborem mleka w proszku najlepiej zasięgnąć porady lekarskiej.Mleczka są przeważnie oznaczone numerami od 1 do 4, w zależności od wieku noworodka. Dla noworodka należy kupić mleko z numerem 1.

Po podaniu pierwszych butelek należy dziecko bacznie obserwować, czy nie ma wysypki, czy nie boli go brzuszek (dziecko krzyczy, płacze, ma twardy brzuszek, jest niespokojne, nie chce spać lub trudno je wybudzić), czy ładnie pije mleko, czy nie chce następnej porcji. W razie niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza. Preparat może być bowiem nieodpowiedni dla maleństwa. Wtedy może być potrzebne przepisanie mleka na receptę o składzie pomniejszonym o jakiś składnik lub mleka sojowego.

Po 4 miesiącu życia należy zmienić mleko na nr 2, a po ukończeniu przez dziecka roczku na nr 3. Przy zmianie mleka na nr 2 możemy maluszkowi zacząć wprowadzać inne produkty do jedzenia i picia.

Przeczytaj: Czy znasz przeciwwskazania do karmienia piersią?

Jakie są wady karmienia butelką?

Wadą podawania mleka zastępczego jest oczywiście cena, która waha się od 10 do 40zł za opakowanie. Średnio wystarcza ono na 5-7 dni. Tak więc koszt jest duży. Poza tym przy każdym wyjściu z domu należy zabierać butelkę z wodą, żeby móc przygotować świeże mleko, gdy nadejdzie czas karmienia. Mleko musi być przygotowane na świeżo. Nie powinno się zrobić mleka i wyjść na spacer. Należy zabrać ze sobą wodę i dopiero, gdy przyjdzie pora karmienia dosypać proszek do wody.

Podając mleko z butelki bardzo ważne jest, aby przytulić malca, tak jakby dostawał to mleko z piersi mamy. Stworzy mu to warunki zbliżone do naturalnych, dzięki czemu będzie się emocjonalnie rozwijało prawidłowo. 

Czytaj również: Jak często karmić piersią?

Redakcja poleca

REKLAMA