Techniki używania wskaźnika

Pewnego pięknego dnia gdy wracałem z uczelni autobusem wyjąłem z teczki jakieś materiały i zacząłem czytać. Śledzenie tekstu wskaźnikiem to mój nawyk i zawsze mam przy sobie swój szaszłykowy patyk. Naprzeciwko mnie siedziała starsza pani i czytała gazetę…
/ 31.07.2009 12:27

Zauważyłem po chwili, że patrzy się na mnie więc podniosłem wzrok, a wtedy ona zapytała: “Na co Panu ten badyl?” Zacząłem jej trochę opowiadać o czytaniu i o tym, jak ważne jest używanie wskaźnika.

Gdy zbliżał się mój przystanek i czekałem przy drzwiach zauważyłem, że sympatyczna pani wyjęła z torebki długopis i zaczęła wodzić nim po tekście.

Po co ten wskaźnik

Ze wskaźnikiem po prostu musisz się zaprzyjaźnić. Korzystanie ze wskaźnika przyspiesza czytanie przynajmniej o 30%. Ludzkie oko uwielbia za czymś podążać. Podczas czytania oczy wykonują masę różnych ruchów. Błądzenie i regresja (wracanie do tego, co już przeczytane) to najczęstsze błędy.
Palca jako wskaźnika używają małe dzieci i robią to zupełnie instynktownie. Kiedyś taka praktyka była w szkole tępiona i kazano śledzić tekst za pomocą poziomo przyłożonej linijki. Wskaźnikiem może być palec, patyczek do szaszłyka (polecam) czy długopis.

Inne korzyści:

  • wskaźnik pomaga wyeliminować podstawowe błędy,
  • ze wskaźnikiem czyta się znacznie szybciej,
  • używając wskaźnika będziesz o wiele bardziej koncentrował się na tym, co czytasz,
  • dzięki temu, że oczy podążają za wskaźnikiem nie męczą się tak, jak przy czytaniu bez jakiejkolwiek pomocy,
  • wyeliminujesz czytanie w myślach i… wiele, wiele więcej.

Techniki wodzenia

Podstawową techniką wodzenia wskaźnikiem jest technika liniowa. Wskaźnik należy przesuwać od pierwszego do ostatniego wyrazu. Rób to w takim tempie, żeby dobrze skoordynować wzrok ze wskaźnikiem. Zawsze czytaj tylko te wyrazy, które znajdują się w danej chwili nad wskaźnikiem.

Z czasem zacznij wodzić po tekście szybciej i przyzwyczajaj oko do szybszego poruszania się po tekście. Możesz także zmniejszyć zakres poruszania się wskaźnika pomijając pierwsze i końcowe wyrazy z linii. Twój mózg i tak je przeczyta. (Rysunek 1)

Kolejny sposób to technika punktowa. Wymaga ona wprawy w posługiwaniu się wskaźnikiem. Dla osób, które przejdą z wodzenia liniowego na punktowy tekst może początkowo wydawać się niezrozumiały, ale wynika to często z małego pola widzenia. (Rysunek 2)

Jednak wszystko jest kwestią treningu.

Jak przyspieszać wodzenie liniowe i punktowe

Świetnym sposobem na poprawianie prędkości czytania jest metronom. Osobom grającym na instrumentach muzycznych służy on do utrzymania odpowiedniego rytmu. W czytaniu tykanie wyznacza rytm przechodzenia po punktach lub od pierwszego wyrazu do ostatniego.
Oto świetne metronomy znalezione w sieci:

  • http://www.metronomeonline.com/
  • http://simple.bestmetronome.com/

Osoby czytające liniowo powinny zacząć od ustawienia na 90. Pierwsze tyknięcie to pierwszy wyraz a kolejne to wyraz ostatni. Teraz należy dopasować prędkość wodzenia po linii tak, żeby było zgodnie z tym, co wybija metronom.

Czytanie punktowe to minimum 110 uderzeń.

Na początku ćwiczeń nie zważaj na rozumienie tekstu. Ono pojawi się z czasem. Najpierw naucz oczy pracować szybciej.

Najważniejsze jest odpowiednie podejście i przede wszystkim chęci do zabawy.

Redakcja poleca

REKLAMA