Polska młodzież woli alkohol od narkotyków

Najczęściej wybieraną przez młodych używką okazał się alkohol / fot. Fotolia
Z sondażu, opublikowanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że młodzież w Polsce z listy dostępnych używek najczęściej wybiera alkohol – głównie wino (dziewczyny) piwo i wódkę (chłopcy) – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
/ 05.04.2011 12:47
Najczęściej wybieraną przez młodych używką okazał się alkohol / fot. Fotolia

Centrum Badania Opinii Społecznej wraz z Krajowym Biurem ds. przeciwdziałania Narkomanii opublikowało raport z zeszłorocznego badania pod nazwą „Konsumpcja substancji psychoaktywnych przez młodzież szkolną”. Badania zostały przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1246 osób w wieku szkolnym – uczniów ostatnich klas LO, techników i zawodówek.

Co mówi raport CBOS? Według badań przez ostatni rok młodzi trochę częściej sięgali po narkotyki. Z 15% w roku 2008 zrobiło się 16% w 2010. Do palenia marihuany przyznało się 82% osób, mających kontakt z narkotykami.

Być może ten wzrost miał związek z pojawieniem się przez chwilę dużej liczby sklepów z dopalaczami. Do ich próbowania, w okresie, w którym sklepy funkcjonowały, przyznało się 11% uczniów. Po zamknięciu sklepów ta liczba zmalała do 1,5%. Zmniejszyła się również liczba osób, mających kontakt z „mocniejszymi” narkotykami – heroiną, kokainą.

Prawie połowa, bo 43% młodych, przyznała się do spróbowania papierosa przynajmniej raz. Sporym problemem okazali się „jednoręcy bandyci” – automaty do gier, od których sporo młodych osób się uzależnia. Według raportu ta liczba to niecałe 40%, czyli prawie tyle, co liczba osób mających za sobą epizod z paleniem lub palących.

Najczęściej wybieraną przez młodych używką okazał się jednak alkohol. Do picia (przynajmniej raz w roku) przyznało się ¾ osób. Dziewczyny wybierają wino, chłopcy piwo i wódkę, mówi Artur Malczewski z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Źródło: „Rzeczpospolita”, 05.04.2011 /am

Polecamy: Amfetamina - lekki czy ciężki narkotyk?

Redakcja poleca

REKLAMA