Po co nam czytanie?

Czytanie książek fot. Fotolia
Czytanie jednym sprawia trudność, innym niebywałą przyjemność. Książki uczą, rozwijają wyobraźnię, są doskonałą formą rozrywki i odpoczynku. Coraz większą popularność zdobywają e-booki, czyli książki elektroniczne. Co ludzie widzą w książkach i jak sprawić, by Ci, na których nam zależy, polubili czytanie? Czy to w ogóle możliwe?
/ 09.03.2012 13:47
Czytanie książek fot. Fotolia

Raport BN i TNS OBOP

Według raportu Biblioteki Narodowej i TNS OBOP za rok 2010 Polacy czytają coraz mniej. Niech nie zmyli nas fakt, że wiele osób w środkach komunikacji miejskiej często trzyma w dłoni jakąś książkę, a targi książki cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu statystyki były całkiem zadowalające. Czemu ten stan rzeczy tak się zmienił?

Czytanie w wolnym czasie

Życie przyśpiesza, nieustannie brak nam czasu i czujemy się zmęczeni. Łatwiej nam przyswoić szybką informację z telewizji czy z gazet, w których artykuły mają zaledwie kilka stron. Rodzice nie mają też czasu czytać dzieciom na dobranoc. Brakuje nam nawyku i potrzeby czytania. Zastanawiamy się bardziej nad tym, co i czy w ogóle książka może nam coś dać. Straciła ona swoją wartość i została przyćmiona przez inne źródła informacji o świecie. Kalkulujemy, co opłaca się bardziej zrobić i w jaki sposób spędzić wolny czas. Coraz więcej młodzieży najzwyczajniej w świecie nudzi się spotykając się na osiedlach.

Tylko kujon czyta książki?

Czytanie stało się nieatrakcyjne, kojarzy się z niepopularnym kujonem, pozbawionym znajomych i nowoczesnych gadżetów, na których wiele młodych osób opiera swoją wartość. Szybkie tempo życia, szybkie przyswajanie wiedzy nie sprzyja rozwijaniu cierpliwości. Książki wydają się nudne, bo zbyt wiele pracy i czasu trzeba włożyć, aby czegoś się z nich dowiedzieć.

Czytaj też: Wzrokowcy i słuchowcy, czyli style uczenia się

Obecnie brakuje konkretnej motywacji do czytania książek, szkoły próbują zastąpić czytanie lektury wyjściami do teatru czy innymi formami zajęć. Czytanie nie kojarzy się z przyjemnością, a raczej z męczącym obowiązkiem. Często też młodzież nie otrzymuje odpowiednich wzorców w rodzinie, w której się wychowuje -  książka jest czymś obcym. Niemały wpływ ma także bezrobocie panujące w otoczeniu – błędne myślenie, że przez czytanie książek pieniądze się nie znajdą. Brakuje środków na życie, a co dopiero na książki.


Książka jako źródło wiedzy

Jednak takie myślenie należy zmieniać. Książki były, są i będą wartościowym źródłem wiedzy, a wiedza jest kluczem do sukcesu. Istnieje wiele różnych książek tematycznych: poradniki, pasjonujące powieści, poezja – każdy może znaleźć coś zgodnego ze swoimi zainteresowaniami. Można zatem wybierać takie, które wydadzą się nam interesujące z punktu widzenia np. kariery.

Książki uczą także cierpliwości. Rzadko jesteśmy w stanie osiągnąć w życiu coś od razu, na starcie. Niekiedy trzeba pracować na to latami, dlatego lektura jest dobrym tego nauczycielem. Ponadto uczy myślenia i rozwija naszą wyobraźnię.

Przekaz książki

Słowa niekiedy mogą głębiej i dokładniej przekazać uczucia i myśli niż obrazy. Patrząc na słowa i kojarząc je z określonymi obrazami, sytuacjami i emocjami rozbudzamy także naszą wyobraźnię. Jesteśmy w stanie na moment „zatrzymać się”, chwilę zastanowić się nad przyswojoną informacją i wrócić do niej, co rzadko jest możliwe w przypadku oglądania obrazu czy słuchania mowy. Z drugiej strony, musimy wnikliwie zastanowić się nad zapisaną informacją i odpowiednio ją zinterpretować.

Zobacz: Inicjacja alkoholowa - w jakim wieku?

Czytanie książek jako sposób na wzbogacenie słownictwa

Podobnie jak przypadku nauki języka obcego, czytanie w języku polskim poprawia słownictwo. Nasz język staje się bardziej wyszukany, z większą łatwością wypowiadamy się. Lokuje nas to w grupie osób elokwentnych i oczytanych. Jeśli chcemy być na czasie, możemy zakupić sobie e-book, czyli książkę elektroniczną. Dla wszystkich bez wyjątku dostępne są także tradycyjne, darmowe książki, chociażby z bibliotek.

Czytanie może być fajne!

Książki dostarczają nam także rozrywki. Jeśli polubimy czytanie, znajdziemy w nich coś inspirującego, czas poświęcony na czytanie będzie czasem mile spędzonym. Książka może dać nam także chwilę odprężenia i odpoczynku od stresującego życia lub chwilę fantazji, daleką od szarej rzeczywistości. Spróbujmy zatem ujrzeć w książkach coś pozytywnego, a zobaczymy jak wiele nam dają!

Redakcja poleca

REKLAMA