Jak to działa?
Możemy zostać uczniem, a dziecko naszym nauczycielem. Sytuacja, w której dziecko nas uczy i tłumaczy różne rzeczy, może budować między nami wspaniałą więź. Możemy też znaleźć inne sposoby wzbogacania wiedzy na dany temat.
Możemy np. czytać książki lub szukać informacji w Internecie po to, aby móc na dany temat podyskutować. Nauczmy się, jak okazywać entuzjazm dla sportu tylko dlatego, że kochamy swoje dziecko. Nasz wysiłek w tym kierunku będzie dla niego sygnałem, jak wiele dla nas znaczy.
Zobacz też: Kiedy i dlaczego traktujemy nastolatki jak dzieci?
Zaangażowanie i jego waga
Dodatkowym bonusem niech będzie to, że najlepsze dyskusje mają miejsce wtedy, kiedy obie strony są w daną rzecz zaangażowane. Dziecko nie będzie czuło się odepchnięte, a rozmowa potoczy się nadzwyczaj gładko. My natomiast odkryjemy, że oprócz rozmów o szkole i sympatiach mamy też inne tematy do rozmowy. Możemy wybrać dziedzinę, która jest ciekawa zarówno dla nas, jak i dla dziecka.
Pewna matka o imieniu Beata bardzo lubiła robić kartki z życzeniami przy użyciu gumowego stempelka. Nie minęło wiele czasu, a zaprosiła do wspólnej pracy swoją córkę Joasię, która także miała artystyczne zdolności. Przez cały rok spędzały długie godziny w kuchni, projektując piękne kartki, sprzedawane teraz na kiermaszach sztuki. Nie tak dawno Joasia podpisała umowę z miejscowym sklepem sprzedającym upominki i ma produkować dla nich takie kartki.
Odkryj wspólną pasję!
Jeśli właśnie jesteśmy na etapie poszukiwania wspólnej pasji, weźmy kartkę papieru i narysujmy na niej pionową kreskę. Po jednej stronie wypiszmy wszystkie swoje zainteresowania i sposoby spędzania wolnego czasu. Po drugiej stronie napiszmy, co lubi nasze dziecko.
Podkreślmy te zainteresowania, które są podobne lub do siebie pasują. Jeśli nie możemy nic takiego znaleźć, przyjrzyjmy się liście zainteresowań dziecka i zaznaczmy te, które wzbudzają naszą ciekawość.
Rozpocznijmy od zadania dziecku kilku pytań. Okazujmy entuzjazm i zainteresowanie, kiedy nam coś opisuje i przekazuje wiedzę. Pokażmy, jak bardzo doceniamy to, że znalazło czas, aby nam coś wytłumaczyć, oraz starajmy się spędzać dużo czasu razem. Angażując się w pasję dziecka, dzielmy z nim entuzjazm przez długi czas.
Zobacz też: "Przestań traktować mnie jak dziecko!", czyli o dorosłości
Fragment pochodzi z książki „Zrozumieć nastolatka. Od nici porozumienia do głębokich więzi” Debry Hapenny Ciavoli (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za wiedzą wydawcy.