Nowy rok szkolny 2024/2025. Jakie zmiany w szkołach od 1 września?

Nowy rok szkolny 2024/2025. Jakie zmiany w szkołach od 1 września fot. Adobe Stock, oksix
Już niedługo zabrzmi szkolny dzwonek. Co się zmieni dla uczniów i nauczycieli w nowym roku szkolnym? Lista zmian jest dosyć długa, począwszy od nowej podstawy programowej, obowiązku szkolnego dla uczniów z Ukrainy, a nawet zmiany na świadectwach. Co czeka uczniów, rodziców i nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025?
/ 27.08.2024 10:19
Nowy rok szkolny 2024/2025. Jakie zmiany w szkołach od 1 września fot. Adobe Stock, oksix

W roku szkolnym 2024/2025 czeka nas wiele zmian.

Spis treści:

  1. Nowa podstawa programowa
  2. Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach
  3. Religia i etyka znikną ze świadectw
  4. Zmiany w egzaminach
  5. Psycholog w każdej szkole

Nowa podstawa programowa

Od 1 września 2024 roku nauczyciele i uczniowie będą realizować zmienioną podstawę programową. Będzie ona okrojona o ok.20 proc. w stosunku do poprzedniej. Mimo to w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych będą obowiązywać dotychczasowe podręczniki, przypomina MEN.

Szczegółowe zmiany w przedmiotach szkolnych można znaleźć w rozporządzeniach Ministra Edukacji zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego.

Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach

Od nowego roku szkolnego ukraińskie dzieci przebywające w Polsce będą musiały obowiązkowo chodzić do szkoły lub przedszkola, bez względu na to, czy uczą się zdalnie w systemie ukraińskim (z wyjątkiem uczniów ostatnich klas). Z tym obowiązkiem ma być powiązana wypłata świadczenia 800 plus na dziecko i Dobry Start.

Uczniowie z Ukrainy, którzy przybyli jako uchodźcy do Polski po 24 lutego 2022 roku będą zdawać egzamin ósmoklasisty bez języka polskiego. Jest to zmiana podyktowana nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Religia i etyka znikną ze świadectw

Na świadectwie szkolnym nie będzie już wpisywana ocena z religii czy etyki – oceny z tych przedmiotów nie będą wliczane do średniej ucznia. Lekcje religii będą mogły być też łączone z innymi klasami.

Zmiany w egzaminach

Uczniowie zdający egzamin ośmioklasisty będą musieli się wykazać większą znajomością lektur (wejdą w całości lektury czytane w klasach IV-VI). Zmienić ma się również arkusz z matematyki.

Z kolei maturzyści nie będą musieli składać wstępnych deklaracji maturalnych. Dotychczas składali oni wstępną deklarację we wrześniu i ostateczną w lutym. Teraz nie będzie to konieczne.

Psycholog w każdej szkole

Zgodnie ze zmianami, w każdej szkole ma być psycholog. Z tym jednak może być pewien problem, ponieważ, jak podaje Fundacja GrowSPACE, na razie w Polsce odnotowano 2306 wakatów dla psychologów szkolnych. Obsadzonych jest 7344 etatów. Nadal brakuje więc 23,9 proc. psychologów na rok szkolny 2024/25 w skali kraju.

Od tego roku szkolnego nie będzie już papierowych legitymacji, zastąpią je plastikowe.

Czytaj także:
Al pojawi się w szkołach? Rząd planuje rewolucyjne zmiany w edukacji
Tyle wydamy na wyprawkę szkolną dla dziecka. Czy 300 plus nam wystarcza?
Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie? Na ważne pytania o trudne sprawy odpowiada psycholog dziecięca

 

 

Redakcja poleca

REKLAMA