800 plus i Dobry Start już nie dla każdego dziecka. Zmiany od lipca, jest oficjalna decyzja prezydenta

zmiany w 800 plus fot. Adobe Stock, Piotr Szpakowski
800 plus co do zasady przysługuje każdemu niepełnoletniemu dziecku. To się jednak za jakiś czas zmieni i pojawi się jeden nowy warunek otrzymania świadczenia. Chodzi o obowiązek nauki w szkole należącej do polskiego systemu edukacji. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę nowelizującą 800 plus i Dobry Start.
/ 17.06.2024 16:47
zmiany w 800 plus fot. Adobe Stock, Piotr Szpakowski

Przepisy wejdą w życie już 1 lipca 2024 roku, ale rzeczywista zmiana przyznawania świadczeń nastąpi od kolejnego okresu rozliczeniowego.

Spis treści:

  1. Świadczenie 800 plus
  2. Istotne kryterium otrzymania 800 plus
  3. Kiedy wejdą w życie przepisy?

Świadczenie 800 plus

Do tej pory świadczenie 800 plus przysługiwało na każde dziecko do 18. roku życia, niezależnie od dochodu rodziców. Rodzice lub opiekunowie prawni musieli jedynie składać wnioski do ZUS na nowe okresy rozliczeniowe.

Jak podaje infor.pl, 7 czerwca 2024 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Podpisana ustawa wprowadza pewną zmianę w możliwości uzyskiwania 800 plus i Dobry Start.

Istotne kryterium otrzymania 800 plus

Pojawi się istotne kryterium. Wypłata świadczeń 800 plus i Dobry Start będzie uzależniona od tego, czy dziecko realizuje:

  • Obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego
  • Obowiązek szkolny
  • Obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji

Zmiana dotknie więc obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce. Jeśli będą chcieli otrzymywać te świadczenia, będą musieli zapisać swoje dzieci do placówki edukacyjnej w Polsce.

Kiedy wejdą w życie przepisy?

Choć przepisy wejdą w życie już w lipcu, to rozwiązanie będzie dotyczyć okresu od 1 czerwca 2025 roku oraz roku szkolnego 2025/2026. Skąd to opóźnienie? Otóż przyznanie świadczenia 800 plus wiąże się z okresem rozliczeniowym trwającym od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Świadczenie na obecny okres zostały już przyznane, a ustawa nie działa wstecz.

Czytaj także:
1500 zł dla rodziców. Już od października rusza nowy program
Nie masz pomysłu na szybki obiad dla dziecka? Te dania zrobisz nawet w 30 minut! Szybki obiad na słodko i słono
„Mąż ma pretensje, że odkładam kasę z 800 plus na przyszłość córki. Wolałby mieć ją w portfelu i trochę poszaleć”

 
 
 

Redakcja poleca

REKLAMA