Nastolatek nie ma przyjaciół fot. Fotolia

Nastolatek nie ma przyjaciół – co zrobić

Martwisz się, bo twoje nastoletnie dziecko ma problem z nawiązaniem kontaktów z rówieśnikami? Radzimy, jak mu pomóc.
/ 18.04.2016 12:03
Nastolatek nie ma przyjaciół fot. Fotolia

Przejście z gimnazjum do liceum to bardzo trudny okres w życiu każdego nastolatka. Licealista przestaje być traktowany jak dziecko. Nauczyciele oczekują większej samodzielności, rosną również wymagania edukacyjne. To czas, kiedy trzeba podjąć decyzję o swojej przyszłości zawodowej. Do tego nowa klasa, nowi koledzy i strach przed byciem niezaakceptowanym. Dziecko znajduje się w niezwykle trudnej sytuacji. Stres może dodatkowo pogłębić poczucie osamotnienia. Co zrobić, gdy nastolatek nie ma przyjaciół?

Nie każdy szybko nawiązuje kontakty

Problem z szybkim nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami może bardzo utrudnić nastolatkowi  odnalezienie się w nowej szkole. Może zacząć uciekać, np. w świat gier komputerowych. Komputer nie powinien jednak zastępować dziecku relacji z drugim człowiekiem. Bardzo ważne jest, aby rodzice znaleźli czas na codzienna rozmowę z nastolatkiem, poświęcili mu  mu więcej uwagi i zachęcali do kontaktów z rówieśnikami.

Czasem trzeba pójść do psychologa

Choć nie każdy potrzebuje licznych przyjaciół, warto jednak, aby nastolatek miał w klasie kogoś bliskiego, z kim poczułby się bezpieczniej. Kluczowe w tej sytuacji jest zapobiegnięcie dalszej alienacji nastolatka. Jeśli nie będzie poprawy, najlepiej skorzystać z konsultacji szkolnego psychologa, który pomoże zdecydować, co dalej. Dla osób z problemami w nawiązywaniu relacji są np. organizowane specjalne warsztaty.

Tekst napisany na podstawie artykułu Alicji Daszkiewicz opublikowanego w czasopiśmie "Przyjaciółka".

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

Problemy nastolatków: jak poradzić sobie z niską samooceną?
Problemy nastolatków: uzależnienie od narkotyków
Problemy nastolatków: czy jesteś gotowa na współżycie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/20.09.2017 11:45
A moja mama woli mówić, że sama to sobie stwarzam, że nie interesuję się ludźmi i że tak naprawdę to nie ma problemu. Co z tego, że jestem w 2LO, a to się zaczęło dziać, kiedy byłam w 3 podstawówki? Tak, mauś, masz zupełną rację - przecież ja *chcę* być samotna przez resztę życia.