Problemy nastolatków - uzależnienie od narkotyków

nastolatek fot. Fotolia
Czujesz, że jesteś uzależniony? A może coś podobnego, dzieje się z bliską ci osobą? Tu znajdziesz podpowiedź, gdzie szukać pomocy.
/ 09.02.2013 07:13
nastolatek fot. Fotolia

Narkotyki to potoczna nazwa, jaką określa się całą grupę substancji psychoaktywnych – naturalnych i syntetycznych – które wpływają na działanie organizmu. Wszystkie substancje psychoaktywne wpływają na działanie układu nerwowego.

Od „pierwszego razu” do uzależnienia

Początkowo przyjmowanie narkotyków może powodować uczucie euforii i odprężenia lub przypływ energii i pewności siebie.

Z czasem jednak przyjemne uczucia zanikają, a po zażyciu narkotyku pojawiają się depresja, strach i zdenerwowanie. Pojawia się etap, określany jako nadużywanie substancji psychoaktywnych, wiążący się z wystąpieniem problemów zdrowotnych – zarówno fizycznych jak i psychicznych.

Nadużywanie narkotyków i leków prowadzi do uzależnienia, którego podstawowym objawem jest tzw. „głód psychiczny”. Stanowi on pragnienie i przymus przyjmowania substancji psychoaktywnych, którym towarzyszy szereg innych objawów, jak np.
  • wzrost tolerancji na narkotyk (w celu uzyskania tych samych efektów konieczne jest zwiększenie przyjmowanej dawki)
  • zaniedbywanie dotychczasowych zainteresowań i obowiązków
  • zażywanie środka mimo widocznych szkód jakie powoduje

Skutkiem przyjmowania narkotyków mogą być zaburzenia osobowości, depresja, psychoza oraz różne dolegliwości fizyczne, np. krwawienia, nadmierna utrata wagi, bezsenność.

Przedawkowanie może prowadzić do lęków, zaburzeń pamięci, podwyższenia ciśnienia, zaburzeń oddychania, omamów, drgawek, wymiotów, zaburzeń układu krążenia, a nawet do śmierci. 

Pamiętaj, że posiadanie narkotyków jest nielegalne.

Gdzie szukać pomocy

Jeśli coś Cię zaniepokoiło, czujesz, że problem narkotyków może dotyczyć Ciebie, lub bliskiej Ci osoby, mocno zachęcamy cię do szybkiego poszukania pomocy. Zadzwoń do nas na 116 111 – wspólnie poszukamy rozwiązania i ustalimy, gdzie Ty lub bliska osoba możecie znaleźć niezbędne wsparcie. 

Możesz także skorzystać z Ogólnopolskiego Telefonu Zaufania "Narkotyki – Narkomania" 801 199 990, czynnym codziennie w godzinach 16-21 (opłata 35gr za całe połączenie).