POLECAMY

Jak wypada polska szkoła na tle innych krajów europejskich?

Przekonaj się, jaki system edukacyjny preferują Holendrzy, Szwedzi, Szwajcarzy i Brytyjczycy.
Jak wypada polska szkoła na tle innych krajów europejskich? fot. Fotolia

W polskiej szkole od lat wciąż żywe są te same problemy: czy posyłać sześciolatki do szkoły, czy wprowadzić obowiązkowy mundurek, co z gimnazjami? Na tle innych europejskich państw wydaje się, że nasz system edukacji jest nie tyle „zacofany”, co niestabilny. Od lat rządzący w Polsce „eksperymentują” jeśli chodzi o system kształcenia, co niestety odbija się na jakości nauczania.

A to z kolei sprawia, że coraz więcej rodziców i starszych uczniów decyduje się na wyjazd w celach edukacyjnych za granicę. Bo są kraje, które wydają się w tym zakresie o wiele bardziej przyjazne niż Polska.

Edukacja w Polsce na tle innych krajów europejskich

Bezstresowa nauka w Holandii

Obowiązek szkolny w Holandii dotyczy dzieci w wieku od 5 do 12 roku życia, czyli uczniów szkoły podstawowej. Zarówno szkoły publiczne, jak i prywatne, są dofinansowywane w równym stopniu przez państwo. Szkoły mają dużą swobodę w układaniu własnych programów edukacyjnych i metod nauczania, które limitowane są jedynie ministerialnymi standardami wymagań edukacyjnych oraz treścią samych egzaminów.

W szkołach podstawowych placówka zapewnia wszystkie materiały szkolne, dlatego rodzice zwolnieni są z przeznaczania dużych kwot na tzw. „wyprawki”, a dzieci nie muszą nosić przeciążonych książkami plecaków. Holenderskie dzieci nie mają zadawanych żadnych prac domowych.

Angielski na 5-kę w Szwecji

Szkoła podstawowa w Szwecji liczy aż 9 klas i ten etap edukacji jest w szwedzkim systemie obowiązkowy. Dzieci zazwyczaj rozpoczynają swoją naukę w wieku 7 lat, choć do pierwszej klasy trafiają również sześciolatki, albo ośmiolatki, jeśli taka jest wola rodziców. Absolwenci szkoły podstawowej nie mają obowiązku kontynuowania nauki w szkole średniej, jednak gdy wyrażają taką chęć, mogą uczęszczać do wybranej przez siebie szkoły średniej.

Szkolnictwo w tym kraju jest wolne od opłat, co dotyczy również materiałów do nauki, posiłków i transportu do szkoły. Język angielski jest obowiązkowy już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Co ciekawe, dobra znajomość języka angielskiego wśród obywateli Szwecji jest również spowodowana brakiem lektora w filmach anglojęzycznych, przez co dzieci w naturalny sposób przyswajają wiedzę zdobytą w szkole. 

Młodzi naukowcy w Szwajcarii

Podobnie jak w szwedzkim systemie edukacji, szwajcarska edukacja jest bezpłatna i obowiązkowa od 7 do 16 roku życia. Szkoła podstawowa obejmuje 6 klas, a od 12 roku życia dziecko idzie do 3-letniego gimnazjum. Po jego ukończeniu uczniowie nie mają obowiązku dalszego kształcenia się w liceum. Szwajcarski system nauczania wyznaje zasadę, że jeśli najmłodsi uczniowie nie opanują idealnie podstaw, nie będą mogli dalej się kształcić. Dlatego tzw. „powtarzanie klasy” zdarza się tutaj często i nie jest powodem do wstydu, czy napiętnowania.

Poziom kształcenia w Szwajcarii jest uznawany na całym świecie. W tym kraju duży nacisk kładzie się na przedmioty ścisłe, w tym matematykę i badania naukowe. Rząd federalny centralnie nadzoruje edukację w kraju i egzekwuje obowiązek uczęszczania do szkoły. Jednak ze względu na różnorodność kultur i języków w tym kraju każdy z 26 kantonów nadzoruje własny system edukacji. W szwajcarskiej szkole nie ma ustawowego obowiązku noszenia mundurków, choć pomysł ten był ostatnio dyskutowany.

11 lat w mundurkach w Wielkiej Brytanii

To popularny wśród Polaków kierunek, pod kątem rynku pracy i edukacji, znany przede wszystkim ze słynnych brytyjskich mundurków szkolnych, które w większości szkół są obowiązkowe. Tym, co odróżnia brytyjski system edukacji, jest również długi okres obowiązkowej edukacji, który trwa 11 lat. Obowiązek obejmuje zatem dwa etapy kształcenia: szkoła podstawowa, trwająca od 5-go do 11-go roku życia oraz szkoła średnia, która dotyczy dzieci w wieku 12-16 lat. Prywatne placówki szkolne są w Wielkiej Brytanii płatne, dlatego większość uczniów uczęszcza do państwowych szkół.

Co ciekawe, rok szkolny w UK dzieli się na trymestry: jesienny (wrzesień-grudzień), wiosenny (styczeń-kwiecień) oraz letni (od kwietnia do lipca). Na każdy z tych trymestrów przypada tydzień wolnego. Jednak to, co stanowi problem w edukacji na Wyspach Brytyjskich, to przepełnione klasy, co ma niestety negatywne odzwierciedlenie w jakości nauczania. 

Sprawdź też nasze porady na temat wychowania :

Materiały prasowe - Squla

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/2 lata temu
Mundurki w SP nr 24 są brzydkie i najgorszej jakości, dzieci nie mogą mieć kolorowych bluzek pod tą szmatą, są szykanowane rodzic zmuszany do zakupu -40zł a po jednym praniu robi się z tego nic. Mundurek nie jest najważniejszy tylko dziecko , nauka , poziom kształcenia jednak w niektórych szkołach dyrektorzy mają inne zdanie niekoniecznie pedagogiczne
/2 lata temu
mnie jako nauczycielce też bardzo odpowiada kwestia ujednoliconych strojów. dziecko bardziej utożsamia się ze swoją szkołą, jej historią, tradycjami i pokazuje tym samym dobre wychowanie. W naszej szkole bardzo przykładamy wagę (poza wysokim poziomem nauczania oczywiście) do dobrego schludnego stroju, kultury słowa i odpowiedniego zachowania uczniów zarówno w szkole jak i poza nią. Nasi uczniowie mają jednolite proste mundurki z krawatami z logo szkoły. Świetna sprawa. od lat szyje to nam Bardeli i mamy pewność że nasi uczniowie dobrze się prezentują i nie ma wśród nich podziałów ze względu na stroje. Nie uważam też, że polska szkoła wypada gorzej na tle innych krajów.
/2 lata temu
szkoła szkole nierówna, ale nie zgodzę się że u nas jest tak źle. to zależy głównie od konkretnej szkoły. mojej dzieciaki chodzą do całkiem dobrej szkoły. Wczesniej i mąż się tam uczył. Od wielu lat dbają o poziom nauczania, kulturę wychowania dzieci i przywiązują wagę do wielu kwestii, które w zwykłej szkole gdzies są pomijane lub sie ich unika. tutaj przetrwała tradycja choćby noszenia mundurków szkolnych i krawatów z logo szkoły, by dzieciaki mogły się bardziej ze swoją szkołą utożsamić i z dumą prezentować jej barwy/logo. znajoma mieszkająca w Anglii, tam właśnie posłała swojego Bartka i własnie bardzo jej odpowiada kwestia noszenia mundurkow. kazda szkoła ma swoje logo i barwy, a każde dziecko jest przez to bardziej z nią związane. poziom nauczania pozostawia jednak trochę do życznia z tego co słyszałam, i budujące jest to że nasze dzieci otrzymują dobrą edukację w kraju :)
POKAŻ KOMENTARZE (1)