POLECAMY

Gdy bliska ci osoba ma myśli samobójcze...

Podejrzewasz, że bliska ci osoba ma myśli samobójcze? A może to ty nieraz zastanawiasz się nad śmiercią... Zobacz, gdzie szukać pomocy!
Gdy bliska ci osoba ma myśli samobójcze... fot. Fotolia

Myśli samobójcze mogą się pojawiać, kiedy wydaje Ci się, że znajdujesz się w tak trudnej sytuacji życiowej i jesteś tak nieszczęśliwy/a, że nie masz ochoty dłużej żyć. Zdarza się, że nie widząc szansy rozwiązania swoich problemów lub nie widząc sensu pokonywania trudności, człowiek postanawia odebrać sobie życie. Jest to dramatyczna decyzja i najgorsze wyjście, dlatego powinno się zrobić wszystko, żeby zapobiec samobójstwu.

Wiemy, że trudno jest zwierzyć się komuś, że myśli się o odebraniu sobie życia, ale bardzo ważne jest, żeby jak najszybciej uzyskać pomoc i wsparcie w takiej sytuacji. Jeśli martwisz się o kogoś Ci bliskiego, ponieważ widzisz, że ta osoba:

  • jest coraz smutniejsza,
  • mówi o śmierci,
  • rozdaje swoje rzeczy
  • wprost mówi Ci, że chce sobie odebrać życie,

koniecznie i jak najszybciej poinformuj kogoś dorosłego, komu ufasz. Nawet jeśli będzie Ci się wydawało, że zdradzasz zaufanie przyjaciela/przyjaciółki, to pamiętaj, że postępujesz dobrze i odpowiedzialnie, rozmawiając z dorosłą osobą.

Pamiętaj, że myśli samobójcze mogą się przytrafić każdemu, kto czuje, że przerastają go jego problemy i myśli, że nikt mu nie pomoże. Nie lekceważ swojego smutku i narastających problemów. Porozmawiaj z kimś komu ufasz lub zadzwoń do nas. My Cię wysłuchamy, nie będziemy oceniać i postaramy się pomóc Tobie lub osobie, o którą się martwisz.

Zadzwoń do nas na 116 111 – wspólnie poszukamy rozwiązania i ustalimy, gdzie Ty lub bliska osoba możecie znaleźć niezbędne wsparcie. 

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)