Bez względu na termin ferii zimowych już Święta Bożego Narodzenia stanowią pewną granicę miedzy pierwszym a drugim półroczem. Stąd też płynie częste przekonanie, że semestr letni jest dłuższy, co wcale nie musi być prawdą biorąc pod uwagę szereg dni wolnych związanych z Wielkanocą, weekendem majowym, czy Bożym Ciałem. Poza tym semestr letni bywa często trudniejszy niż zimowy, a to z kilku powodów.
Zmęczenie - jak rozłożyć siły na drugi semestr?
Po pierwsze zarówno uczniowie jak i nauczyciele zaczynają odczuwać zmęczenie - kolejny miesiąc spędzacie czas we własnym gronie i zaczynacie się sobą nudzić, elementów zaskoczenia jest coraz mniej, żarty śmieszą mniej, wiele elementów szkolnego życia jest już wiadomych. Nikogo nie dziwi, że jeden nauczyciel bez problemu przekłada klasówki, a inny trzyma się ustalonych terminów, wiadomo już kto zawsze dostaje 5 a kto 2.
Zmiana czasu - jak rozłożyć siły na drugi semestr?
Po drugie dzień staje się coraz dłuższy i cieplejszy - pokusa zabaw na świeżym powietrzu i spotkań z przyjaciółmi jest silniejsza niż chęć sięgnięcia po książkę i uczenia się wieczorami.
Dodatkowe obowiązki - jak rozłożyć siły na drugi semestr?
Po trzecie niektórych uczniów czekają dodatkowe atrakcje w postaci przyjęcia sakramentów, a przygotowanie do nich wiąże się również z nauką.
Jak zatem sobie poradzić w tych niesprzyjających warunkach?
Po pierwsze wykorzystaj wiedzę o nauczycielach - jeśli wiesz, że praca domowa jest zawsze sprawdzana - zawsze ją odrabiaj, by nie dostać 1 za pracę, w której zawsze ktoś może Ci pomóc.
Polecamy: Jak dbać o podręczniki, żeby się nie niszczyły?
Po drugie jeśli masz możliwość zgłaszaj się do odpowiedzi na lekcji lub sam wybierz dzień, w którym na ochotnika odpowiesz.
Tylko nie czekaj z tą decyzją zbyt długo, by nauczyciel nie zapytał Cię wcześniej.
Po trzecie jeśli przygotowujesz się do ważnych egzaminów i nie masz czasu przygotować się do bieżących lekcji - skorzystaj z nieprzygotowania - lepiej obrać pewna taktykę działania w szkole niż dostać jedynkę w chwili, gdy naprawdę nie mogłeś się przygotować.
Czytaj także: Jak robić notatki z lektur?