Jak spędzić ferie zimowe w mieście?

Dzieci na sankach/ fot. Fotolia
Jak pokazują badania, dzieci i młodzież spędza ferie zimowe przed komputerem lub telewizorem. Jeśli nie stać nas na wyjazd z dziećmi na zimowisko, nie oznacza to, że nasze pociechy muszą nudzić się w domu. Jak zorganizować dziecku czas? Jak spędzić ferie w mieście?
/ 15.02.2013 15:06
Dzieci na sankach/ fot. Fotolia

Koniec semestru dla uczniów zawsze jest okresem wzmożonego wysiłku intelektualnego. Dlatego następujące po nim ferie zimowe powinny być momentem wytchnienia dla najmłodszych, czasem przeznaczonym na relaks i regenerację, oderwaniem od porannego wstawania, odrabiania lekcji i przygotowań do klasówek. Nie znaczy to jednak, że te dwa tygodnie dzieci powinny spędzić przed ekranem telewizora lub komputera. Ferie w mieście przeznaczyć można bowiem na zabawę w gronie rodziny i kolegów, aktywny wypoczynek i przede wszystkim zdobywanie nowych, ciekawych umiejętności.

Według badań Fundacji Dzieci Niczyje, prawie 1/4 dzieci i młodzieży podczas ferii spędza dziennie ponad 4 godziny przed komputerem. Z badań Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży wynika, że 41% uczniów spędza je na leniuchowaniu.

W poszukiwaniu zajęć

Brak urlopu w pracy lub niewystarczające środki na wyjazd z dziećmi w góry, nie oznaczają, że nasze pociechy muszą się nudzić. Istnieje wiele ciekawych sposobów na spędzanie wspólnie czasu wolnego. Na początku usiądźmy razem z naszą pociechą i ustalmy harmonogram zbliżających się tygodni. Przeznaczmy w nim czas na leniuchowanie, wycieczki, sport i zabawę. W naszej okolicy z pewnością znajdziemy darmowe spektakle i koncerty dla uczniów w trakcie trwania ferii zimowych. Warto sprawdzić także godziny otwarcia lodowisk, basenów czy ścianek wspinaczkowych. Wiele instytucji państwowych, ośrodków kultury, szkół językowych czy placówek oświaty organizuje np. półkolonie. Liczba i jakość aktywności jest ogromna – są to zajęcia prowadzone przez pedagogów i instruktorów z różnych dziedzin. Do wyboru są np. zajęcia artystyczne, edukacyjne, językowe czy sportowe. Tematykę warsztatów powinniśmy dobrać do osobowości i predyspozycji naszej pociechy. – Jednorazowe warsztaty tematyczne mogą zachęcić dziecko do cyklicznych zajęć w ciągu roku szkolnego - mówi Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak z Centrum Helen Doron Early English – Przez przypadek możemy „zarazić” naszą pociechę pasją, która stanie się jej hobby. Powinniśmy zwrócić również uwagę na to, czy warsztaty nie stresują i nie obciążają intelektualnie. – Rodziców cieszy fakt, że ich dzieci biorą udział w półkoloniach i nie marnują czasu na telewizję czy komputer – mówi pedagog Joanna Kunicka, organizatorka ferii w świetlicy środowiskowej – Dzieci mają również zagwarantowane posiłki i są pod stałą opieką wychowawców, więc nie grozi im żadne niebezpieczeństwo – dodaje. Półkolonie mogą okazać się świetną okazją do zdobywania ogólnej wiedzy o świecie i nowych doświadczeń oraz rozwijania umiejętności społecznych.

Polecamy: Pomysły na ferie, gdy nie stać cię na zimowisko

Ważna jest aktywność fizyczna

Przerwa zimowa jest potrzebna nie tylko dla umysłu, ale także dla kręgosłupa. Dlatego nie możemy zapomnieć o fizycznej regeneracji. Zima dostarcza nam bardzo dużo możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeśli za oknem jest dużo śniegu, ulepmy bałwana, zorganizujmy bitwę na śnieżki, zbudujmy igloo czy pójdźmy na sanki. Zabawy na świeżym powietrzu zaktywizują każdego bez względu na wiek - nawet rodziców. Dobrym pomysłem może okazać się zorganizowanie kuligu z zaprzyjaźnioną rodziną lub wycieczki do lasu, podczas której ogłosimy konkurs na najciekawsze zdjęcie przyrody.

Polecamy: Ferie zimowe - jak zadbać o zdrowie dziecka?

Gdy pogoda nie dopisze…

Wolny czas możemy poświęcić na hobby lub rozbudzenie nowych zainteresowań w naszym dziecku. Planów nie musi psuć pogoda, równie ciekawe rzeczy można robić w domu. Wszystko zależy od naszej pomysłowości. Dzieci w wieku szkolnym chętnie zajmą się czynnościami zarezerwowanymi do tej pory dla dorosłych czyli gotowaniem lub majsterkowaniem. Dlatego świetnym pomysłem jest wykonanie własnej książki kucharskiej lub dziennika domowych napraw wraz ze zdjęciami. – Błędne jest przeświadczenie, że ferie są okresem odpoczynku od aktywności umysłowej, dlatego dzieci nie powinny spędzać tego czasu na nauce nowych umiejętności – mówi Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak  – Wręcz przeciwnie, coraz popularniejsza jest tak zwana edukacja interaktywna czyli nauka poprzez rozrywkę - w formie gier i zabaw. Możemy zorganizować quiz czy grę zespołową z odrobiną rywalizacji. Będzie to dobra okazja do rodzinnego spędzania czasu.

Bez względu na to, czy nasza pociecha uwielbia szkołę czy też za nią nie przepada, okres wolny od nauki jest dla niego frajdą. Jego radość będzie tym większa, jeśli spędzi ten czas aktywnie w gronie rodziny i kolegów. Dzieci potrzebują chwil beztroski, nie możemy jednak pozwolić, żeby polegała ona jedynie na odsypianiu roku szkolnego i spędzaniu czasu w towarzystwie bohaterów kreskówek lub gier komputerowych.

Źródło: Materiały prasowe inplusPR/ (dr)

Zobacz także: Jak zadbać o skórę dziecka zimą?

Redakcja poleca

REKLAMA