dziecko, zima, radość, uśmiech, zęby,zgryz, wady zgryzu, mowa, wady mowy/fot. Fotolia

Jak zadbać o skórę dziecka zimą?

Podczas zimy skóra twojego dziecka narażona jest na niskie temperatury i mroźne powietrze. Warto pamiętać, że skóra malucha jest o wiele delikatniejsza i cieńsza niż skóra dorosłej osoby. Dlatego też ważne jest, aby w tym okresie poświęcić jej jeszcze więcej uwagi i troski. W jaki sposób najlepiej zadbać o skórę dziecka zimą?
/ 19.01.2012 08:27
dziecko, zima, radość, uśmiech, zęby,zgryz, wady zgryzu, mowa, wady mowy/fot. Fotolia

Na spacerze

Pamiętaj, że na spacerze najbardziej zagrożoną częścią ciała twojego malucha jest jego buzia.  Podczas gdy całe ciało dziecka jest opatulone ciepłą kurteczką, szalikiem, czapką i rękawiczkami, to właśnie nos, usta i policzki wystawione są na ciężką próbę.
Przed wyjściem na spacer postaraj się  zabezpieczyć tę część ciała swojego dziecka. Do pielęgnacji zastosuj krem przeznaczony dla maluszków. Taki kosmetyk zakupisz w aptece lub drogerii. Najlepszy będzie krem natłuszczający, a nie nawilżający i dodatkowo wzbogacony w filtr przeciwsłoneczny. Ważne jest, aby krem miał w swojej recepturze między innymi  wosk pszczeli i pantenol, które mają właściwości ochronne. Podczas siarczystych mrozów nie zapomnij także o kremie przeciwko odmrożeniom dla dzieci.  Najlepiej twarz maluszka posmarować 15-20 minut przed planowanym wyjściem z domu. Dzięki temu kosmetyk będzie miał czas, aby dokładnie się wchłonąć. Nie zapomnij także o delikatnych ustach dziecka. Wargi maluszka posmaruj cienką warstwą wazeliny. Jeśli dziecko niechętnie daje sobie posmarować buzię, zaproponuj  by najpierw pomalowało kremem twoją twarz. A może  na swoich twarzach „namalujecie”  zabawne wzorki? Maluch, widząc twoją twarz z zabawnymi, białymi plamkami  weźmie z ciebie przykład i chętniej da sobie „pomalować” kremem swoją buzię.

Polecamy:  Jak zaplanować zimowy wyjazd z dzieckiem

W domu

O skórę dziecka w czasie zimy, warto też zadbać gdy jesteście w domu. Zmorą dzisiejszych mieszkań jest zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach. Pamiętaj, że im cieplej w domu, tym łatwiej o wysuszenie śluzówki gardła i nosa. Aby odporność twojego dziecka była jak najwyższa, warto zadbać o właściwą temperaturę i wilgotność w mieszkaniu. Najodpowiedniejsza temperatura dla małego dziecka to 19 - 22 stopnie , natomiast wilgotność nie powinna przekraczać 40%. Aby utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie, warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Powieś go na kaloryferze lub jeśli jest w formie spryskiwacza ustaw na szafce w wybranym pomieszczeniu.

Skóra dziecka, które przebywa w suchym i ciepłym pomieszczeniu, powinna być odpowiednio nawilżona. Po przyjściu ze spaceru, gdy skóra  dziecka jest przykryta wieloma warstwami ciepłej odzieży, może być narażona na szok termiczny. Jego efektem jest przesuszenie skóry. Aby uchronić swoje maleństwo przed tym, warto stosować do kąpieli olejki dla dzieci. Taki kosmetyk myje delikatną skórę dziecka, ale także odpowiednio ją nawilża. Po każdej kąpieli nasmaruj także całe ciało dziecka nawilżająco-natłuszczającym kremem.

Oprócz nawilżania skóry  z zewnątrz, pamiętaj także o podawaniu dziecku dodatkowej ilości płynów, by zapobiec u niego odwodnieniu!

Pamiętaj, że pielęgnacja skóry dziecka zimą jest bardzo ważna. Najwięcej uwagi i troski należy poświęcić skórze niemowlaka. Im twoje dziecko jest starsze, tym jego skóra jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. W codziennej pielęgnacji postaraj się unikać chemicznych preparatów myjących. Zdecydowanie lepsze będą delikatne, hipoalergiczne preparaty dostosowane do wieku dziecka.  Dzięki temu skóra będzie zdrowa i ładna.

Zobacz także: Jak sprawić aby dom był bezpieczny dla twojego dziecka