Zabawy mogą kształcić, dlatego najlepiej wybierać właśnie te rozwijające i uczące dziecko wiele nowych rzeczy!

Pomysły na ferie, gdy nie stać cię na zimowisko

Twoje dziecko nie wyjeżdża nigdzie na ferie? Zimowisko w górach to nie jedyna forma zimowego wypoczynku dla dzieci. Przedstawiamy kilka propozycji na spędzenie ferii, by Twoje pociechy wróciły do szkoły z niezapomnianymi wrażeniami.
/ 11.02.2011 13:59
Zabawy mogą kształcić, dlatego najlepiej wybierać właśnie te rozwijające i uczące dziecko wiele nowych rzeczy!

Nie musisz wydawać kilku tysiącu złotych, aby Twoje dzieci miały niezapomniane ferie.

Ścianka wspinaczkowa - ciekawy pomysł na ferie zimowe

Zaproponuj dzieciom ściankę wspinaczkową. Ścianka daje dzieciom możliwość spożytkowania nagromadzonej energii i ćwiczenia zwinności i zręczności. Jest obsługiwana przez wyszkolonych trenerów, dlatego bez obaw możesz pokazać ten rodzaj aktywności dziecku, ale również sama możesz się przyłączyć.

W czasie ferii organizowane są zajęcia, gdzie dzieci będą miały okazję nauczyć się podstaw wspinaczki, wiązania lin oraz technik wspinania. Na terenie całego kraju są centra wspinaczkowe, gdzie można się wybrać jednorazowo na taką ściankę. Organizowane są również kilkudniowe kursy podstaw wspinania i asekuracji. Po zakończeniu takiego kursu uczestnicy otrzymują zaświadczenia.

Zajęcia w szkole gotowania dla dzieci - podczas ferii zimowych

Innym pomysłem może być uczestnictwo w kursie gotowania. Pokaż dziecku, że przyrządzenie posiłku może być proste i zabawne. Taki kurs proponuje na przykład Little Chef - pierwsza szkoła gotowania w Warszawie. Mali kucharze zdobywają tu podstawową wiedzę o wartościowych produktach, uczą się pracy w grupie oraz bezpiecznego zachowania i higieny w kuchni oraz poznają kuchnie innych narodów.

W innych miastach organizowane są cykle warsztatów kulinarnych dla najmłodszych. Organizatorami są lokalne ośrodki kultury lub restauracje.

Jeżeli masz trochę wolnego czasu, stwórz samodzielnie w domu „mini kurs gotowania” dla swoich pociech. Wiele wydawnictw oferuje książki, które doradzą Ci jak smacznie i wesoło gotować z dziećmi. Inspiracją może być m.in. książka Beaty Lipov „Dzieciaki do kuchni-czyli rodzinne gotowanie”, w której autorka podaje łatwe przepisy oraz wskazówki jak zachęcić dziecko do wspólnego gotowania.

Kursy pobudzające ukryte talenty i wyobraźnię - idealne na ferie zimowe

Jeśli Twoje dziecko lubi majsterkować doskonałą alternatywą dla niego będzie kurs Małego Inżyniera. Zajęcia wprowadzą go w świat nauki, technologii i zjawisk fizycznych. Dzieci samodzielnie będą mogły przeprowadzić proste doświadczenia i eksperymenty.

Kursy są dostosowane do wieku dzieci. Towarzyszy im wykwalifikowana kadra instruktorów. Trwają one kilka dni bądź tylko weekend, w cenę kursu wliczone jest wyżywienie oraz dyplom ukończenia warsztatu.

Innym pomysłem może być kurs budowania robotów z zestawów Lego Mindstorm, który łączy w sobie rozwój logicznego myślenia, naukę pracy w grupie oraz świetną zabawę. Podczas zajęć z instruktorami dzieci budują niezwykłe konstrukcje (roboty do walki, wyścigówki, robo-pieski itp.).

Przy udziale zbudowanych robotów przeprowadzane są różne konkursy oraz prezentacje. By móc ujrzeć efekty swojej pracy, każdego dnia dzieci mają możliwość ożywiania zbudowanych robotów przy pomocy specjalnego programu komputerowego. Kursy organizowane są w kilku grupach wiekowych oraz na terenie całej Polski.

Zobacz także: Jak zaplanować zimowy wyjazd z dzieckiem?

Wypad weekendowy z rodzicami - podczas ferii zimowych, ale nie tylko!

Jeżeli masz wolny weekend zafunduj dziecku rodzinny wypad za miasto, np. do aqua parku? Polecamy podwodny świat w Druskiennikach na Litwie, 350 km od Warszawy, który oferuje zabawy wodne oraz baseny. Na dorosłych czekają ekstremalne zjeżdżalnie, kaskady, sauny zaś dla dzieci jest specjalnie przygotowana strefa Marsas.

Mali goście mają do dyspozycji basenik o głębokości 15 cm z ciepłymi fontannami, na starsze dzieci czekają atrakcje związane z dźwigami, sikawkami oraz strzykawkami wodnymi. W czasie ferii organizowane są 2 dniowe programy rozrywkowe na terenie parku, które stawiają na dobrą i niezapomnianą podwodną przygodę dla całej rodziny.

Co powiesz na wypad weekendowy do Karpacza, Szklarskiej Poręby, Szymbarku czy Katowic na snowtubingowe szaleństwo? Co to takiego? To alternatywa dla tradycyjnych zjazdów sankami. Wystarczy tylko usiąść do gumowego koła (przypominającego oponę samochodową), wyjechać wyciągiem na górę, a następnie zjechać po przygotowanej trasie na dół.

Trasy mają zazwyczaj kształt łuku i ok. 200 metrów długości, a pokonanie jej zajmuje około trzech minut. Jest to bezpieczna jazda, a zarazem dostarcza dużo wrażeń i adrenaliny.

Porównaj wydatki 

7-dniowy wyjazd na narty w góry Ścianka wspinaczkowa Kurs Małego Inżyniera Kurs robotyki Lego Mindstorm Zajęcia w szkole gotowania Weekendowy wypad do Aqua Parku Snowtubing
Dwoje rodziców + dwoje dzieci
ok. 4-6 tys. zł
Jednorazowe wejście:
9-15 zł

Kurs 7-10 dni:
290-330 zł
Kurs 4-dniowy:
680 zł

Kurs weekendowy:
320-360 zł
Kurs 3-dniowy:
400 zł

Kurs weekendowy:
65-290 zł
Pojedyncze zajęcia:
bezpłatne lub 30 zł

Kurs kilkudniowy:

199-360 zł
Dwie osoby dorosłe + dwójka dzieci:
650-850 zł
Jednorazowy zjazd:
2-4 zł

Karnet:
15-100 zł
4-6 tys. zł 9-330 zł 320-680 zł 65-400 zł 0-360 zł 650-850 zł 2-100 zł

Polecamy: Wybierz rodzinne stoki na północy Polski