Uczennica fot. Materiały prasowe

Ile kosztuje wyprawka szkolna 2012? Jak obniżyć koszty szkolnych zakupów?

Wydatki na wyprawkę szkolną to duże obciążenie dla budżetu domowego, na same podręczniki musimy wydać średnio ponad 350zł dla jednego dziecka. Do wydatków związanych z początkiem roku szkolnego należy dodać także koszty przyborów szkolnych oraz wszelkich dodatkowych zajęć pozaszkolnych, w których będzie uczestniczyło dziecko. Ile dokładnie musimy wydać na wyprawkę szkolną 2012 i w jaki sposób obniżyć jej koszty?
Uczennica fot. Materiały prasowe

W sierpniu 2012 Ceneo.pl przeprowadziło ankietę, w której prezentuje średnie wydatki Polaków na wyprawkę szkolną. A to wszystko w atmosferze początku cyfryzacji polskiej szkoły.

E-podręczniki mają być gotowe dopiero we wrześniu 2014 roku. Nie udało się na przykład wyłonić twórców e-podręcznika do nauk przyrodniczych i humanistycznych. To właśnie drukowane podręczniki stanowią zdecydowanie największy koszt szkolnej wyprawki, a wśród nich te do nauki języków obcych, zwłaszcza jeśli składają się z podręcznika i zeszytu ćwiczeń.  W zależności głównie od wieku dziecka, klasy a nawet szkoły, pełny komplet podręczników może kosztować nawet około 400zł.

Ile kosztuje wyprawka?

Wyprawka dla pierwszoklasisty jest jedną z najdroższych. Maluchowi trzeba kupić wszystko od podstaw, czyli tornister, podręczniki, a także piórnik z wyposażeniem oraz zeszyty. Pierwsza klasa wymaga od początkującego ucznia pełnego plecaka, w większości przypadków wszystkich nowych podręczników. Na kolejnych etapach edukacji podręczniki są jednak coraz droższe. Za książki do liceum czy gimnazjum zapłacimy w tym roku minimum 400 złotych. Nowe podręczniki kosztują dużo, w związku z czym warto czasami rozważyć zakup używanych książek. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród 1150 badanych aż prawie 33% z nich wydało w zeszłym roku ponad 500zł na podręczniki, a lekko ponad 32% zapłaciło za nie w przedziale od 300 - 500zł.

Znaczna większość rodziców planuje w tym roku wydać na podręczniki sumę porównywalną lub wyższą w stosunku do roku poprzedniego i to nawet o ok. 100zł. Wynik ten może być potwierdzeniem trwającego kryzysu finansowego i potrzeby oszczędności w wielu sferach życia Polaków.

Naprzeciw potrzebom tej grupy rodziców wychodzą antykwariaty i bazary z książkami lub sklepy internetowe specjalizujące się w handlu używanymi podręcznikami. Dodatkowo księgarnie internetowe także wspierają ich w stosunkowo tanich zakupach książek. Jedna z polskich księgarni internetowych zaczyna w tym roku oferować klientom odkupienie podręczników. Odsprzedać podręczniki będą mogli tylko ci, którzy je w tym sklepie kupili.
A ci, którzy spełniają ten warunek, będą musieli zwrócić książki w dobrym stanie. Dzięki internetowym porównywarkom cen ( na przykład Ceneo.pl), możemy porównać ceny podręczników w sklepach internetowych i tym samym zaoszczędzić. Pozwalają wybrać najtańszą ofertę książek i w miarę możliwości odebrać zamówienie w wybranym przez nas miejscu, nie pokrywając kosztu wysyłki.

Polecamy: Wyprawka pierwszoklasisty dla dziewczynki i dla chłopca - galeria

Dofinansowanie na podręczniki szkolne

Dzieci znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej czy życiowej, rozpoczynające naukę w klasach I - III szkół podstawowych oraz w klasach II gimnazjów mogą liczyć na pomoc w zakupie podręczników dzięki rządowym programom wsparcia. Dofinansowanie przysługuje także dzieciom niepełnosprawnym i z terenów dotkniętych powodzią. Szczegółowe informacje zawarte są w rządowym programie „Wyprawka szkolna 2012”.

Wyprawka szkolna to nie tylko podręczniki

Książki to jednak nie wszystko, co potrzeba kupić dziecku do szkoły.  Sporym wydatkiem są również niezbędne do nauki artykuły szkolne, jak chociażby długopisy, flamastry, a nawet plastelina, czy farby. Największym wydatkiem spośród artykułów szkolnych są zdecydowanie zeszyty, zwłaszcza te w twardej oprawie, plecaki oraz piórniki, szczególnie te z pełnym wyposażeniem. Ich ceny są niemałe, zwłaszcza jeśli są produktami oznaczonymi znanymi markami lub też wizerunkiem popularnych bohaterów. Jak wskazują wyniki badań rodzice na artykuły szkolne wydali w zeszłym roku od 100 do 200zł (ok. 40% ankietowanych), a 24% zapłaciło za te produkty powyżej 300zł.

Zapytani rodzice uczniów, ile planują wydać na nie w tym roku, wyraźnie zaznaczyli, że chcą zapłacić za nie mniej w stosunku do ubiegłego roku o kwotę około 100zł na jednej wyprawce.

Polecamy: Terminy ferii zimowych w 2013 roku

Co, gdzie i za ile?

Oczywiście cena produktów szkolnych ma znaczenie, zwłaszcza jeśli wyposażamy do szkoły nie tylko jedno dziecko. Czasami jednak warto postawić na ich jakość przekładającą się na trwałość i możliwość dłuższego korzystania nawet przez  niesfornego ucznia. Wiadomo, że poza książkami najbardziej potrzebne są uczniom zeszyty, długopisy oraz ołówki. W niektórych sklepach za zeszyty A5 60-kartkowe zapłacimy od 1,4 – 3 zł za sztukę. 0,53 z to cena najtańszego zeszytu 16-kartkowego, a 2,90 zł kosztuje zeszyt A5 96-kartkowy w twardej oprawie. Poniżej jednej złotówki zapłacimy także za komplet czterech flamastrów w różnych kolorach, a mniej niż 2 złote za zestaw siedmiu kolorowych kredek do kolorowania.

Największym wydatkiem dla rodziców wśród artykułów szkolnych jest piórnik z wyposażeniem oraz plecak. Ceny piórników wahają się od 5 do aż 140 złotych. Najtańsze są piórniki nylonowe i tzw. saszetki, z które można kupić za niewiele ponad 5 zł. Ceny plecaków oscylują pomiędzy 25, a nawet 900 zł. Najtańsze są te, o małych rozmiarach, bez usztywnienia, najwięcej zapłacimy  za wersję plecaka z opcją na kółkach, dodatkowym piórnikiem lub znanego producenta.

W sieci taniej

Z pozoru wydawać się może, że zakup podręczników w sklepie internetowym wyniesie więcej lub tyle samo, co w księgarni tradycyjnej – pomimo często niższych cen podręczników, należy przecież doliczyć koszty wysyłki, czasami nawet do 30 zł. Jednak wielu  księgarniom w Internecie opłaca się oferować bardzo korzystne promocje cenowe na podręczniki, które zdecydowanie mogą zniwelować koszty wysyłki. Zamiast stać w długich kolejkach w tradycyjnych księgarniach, lepiej zrobić zakupy w sklepach internetowych – szybciej i łatwiej lub poszukać promocji na portalach aukcyjnych czy kiermaszach w sieci. Sprzedawcy mogą zaoferować wtedy darmową przesyłkę lub rabat przy większych zakupach, już od kwoty 200zł.

Kupując komplet używanych książek szkolnych w Internecie, można zaoszczędzić nawet 250 zł. Zestaw podstawowych podręczników do liceum można dostać już od 150 zł, do podstawówki za 190zł, używane podręczniki do szkoły podstawowej za ok. 60zł, a szkoły gimnazjalnej za niecałe 180zł, podczas gdy w księgarni tradycyjnej ich cena sięgałaby nawet 400zł. Szkolne przybory z popularnymi postaciami z bajek  można kupić znacznie taniej w sklepach internetowych. Nawet doliczając koszty przesyłki możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych.

Polecamy: Jak poznać, że dziecko ma problemy z nauką?

Jak nie przepłacić za wyprawkę szkolną?

Wrzesień może oznaczać dla wielu rodziców dzieci w wieku szkolnym „zaciśnięcie pasa”. Ich portfele wciąż mogą odczuwać koszt wakacyjnych wyjazdów i spełniania urlopowych zachcianek ich pociech . Jeśli mamy tylko jedno dziecko, koszt wyprawki, tylko z pozoru, może wydawać się nie aż tak wysoki, ale jeśli w nową wyprawkę trzeba zaopatrzyć więcej niż dwójkę czy trójkę dzieci, to może się to okazać sporych wyzwaniem, a nawet problemem dla rodziny. Oszczędzanie często może oznaczać dodatkowe lub czasochłonne buszowanie po sklepach lub odległych od miejsca zamieszkania antykwariatach. Bardzo ważne jest to, gdzie kupujemy wyprawkę szkolną. Pomocne mogą się okazać serwisy oferujące łatwe i szybkie porównywanie cen wybranych produktów. Prawda jest taka, że podobnie jak z wyborem ubrań, młodsi uczniowie mają swoje marzenia i łatwo ulegają modzie, nawet w kwestii przyborów szkolnych. Mogą nawet błagać rodziców o piórniki i plecaki  z superbohaterami. Jeśli pociechy za wszelką cenę chcą być modne w szkole, warto przed zakupem wyprawki szkolnej porozmawiać z nimi na ten temat. Wytłumaczyć maluchom, że markowe przybory to spory wydatek, na który nie stać rodziców. Różnica w cenie między np. plecakiem markowym, a zwykłym wynosi nawet 75 zł, w przypadku zeszytu może to być różnica rzędu nawet 4 zł na sztuce. W takim przypadku warto zrezygnować z zakupu całego kompletu, a zamiast tego wybrać jeden lub ewentualnie dwie markowe rzeczy.

Waży jest także piórnik do którego schowamy podręczne przybory szkolne, takie jak długopis, ołówek, gumkę do ścierania czy temperówkę do ostrzenia kredek. . W supermarketach możemy kupić zestaw, czyli rozkładany piórnik z całym niezbędnym wyposażeniem oraz dodatkowymi flamastrami i różnymi rodzajami kredek. Jednak najczęściej są to produkty niskiej jakości, które szybko się zużywają. Dlatego wybierając przybory szkolne do piórnika, róbmy to mądrze. Nie wypychajmy go na siłę niezliczoną ilością mazaków czy flamastrów, których nasze dziecko i tak nie będzie używać.

Kiedy po wyprawkę?

Znaczna większość Polaków czeka z ostatecznym zakupem szkolnej wyprawki dla dzieci „na ostatnią chwilę”. Zazwyczaj dokonuje go pod koniec sierpnia, a nawet już na początku września. Zdecydowanie po wakacjach lub wręcz już  po rozpoczęciu roku szkolnego rodzice decydują się na ten wydatek. Czasami chcą jeszcze upewnić się czy szukają odpowiednich podręczników, jak i skonsultować ceny zakupionych książek z innymi rodzicami.

Jeśli nie chcemy spotkać w markecie czy księgarni tłumu nam podobnych oraz stać w kilometrowych kolejkach do kas, warto zdecydować się na zakupy przez Internet.

Zobacz także: Jak wybrać dobre buty do chodzenia po szkole?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/03.09.2014 19:41
no teraz mamy darmowy elementarz a i tak wyprawka kosztowała mnie ponad 1000 zł. Na szczęście firmowy plecak kupilismy na http://top-ogloszenia.net/Dla-Dziecka-4 i wyszło trochę taniej.
/25.08.2012 11:03
Bardzo ciekawy artykuł. Swoją drogą to przerażające ile to wszystko kosztuje.